قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / مشکلات رفتاری و عادتی اطفال/ قسمت سوم
مشکلات رفتاری و عادتی اطفال
مشکلات رفتاری و عادتی اطفال

مشکلات رفتاری و عادتی اطفال/ قسمت سوم

تعلیم برای کنترل ادرار و مدفوع

 در چه سنی باید تعلیم برای کنترل ادرار و مدفوع را شروع کرد؟

تعلیم کنترل ادرار را در ۸ تا ۱۵ ماهگی که طفل قادر به نشستن روی لگن باشد، باید شروع نمود.

 چگونه این کنترل را باید شروع کرد؟

بچه را روی لگن نشانده و این کار با فاصله معینی مثل شیر خوردن باید هر چندساعت یک بار تکرار شود و طفل روی لگن بنشیند.

چه مدت باید طفل روی لگن بنشیند؟

نبایستی بیش از ۵ تا ۱۰ دقیقه طفل روی لگن بنشیند. اگر نتوانستید در این کار موفق شوید و طفل بلافاصله ادرار نمود، بچه را از روی لگن بلند کنید و چند دقیقه بعد مجددا این کار را تکرار کنید. طفل عادت خواهد کرد.

در موقعی که بچه روی لگن نشسته چه کارهای کمکی را توأما باید انجام داد؟

در این موقع مادر می تواند بفهمد طفل چه توقعی دارد و در این موقع آنرا برآورد و یا برای او صدایی درآورد و یا اینکه شیر آب را باز نماید و یا هر کار دیگری که ممکن است مؤثر باشد و یا هر روش دیگری که در اجتماع و آن شهر مؤثر شناخته شده است

مزیت تعلیم زودرس کنترل ادرار چیست؟

این کار باعث می شود که وقت مادر کمتر تلف شود و از نظر بهداشتی هم، از سوختگی در اثر ادرار در سرین و دستگاه تناسلی طفل جلوگیری می شود.

در چه سنی کنترل مثانه به طفل آموخته شود؟

معمولا از سن ۱۲ ماهگی به بعد این تعلیم آغاز می شود و عملا هم خوب جواب میدهد و در اکثر اوقات طفل خیس نمیباشد

از چه سنی تعلیم کنترل مدفوع آغاز می شود؟

معمولا این تعلیم عملا موفقیتآمیز است. طفل را با برنامه معین روی لگن می نشانند. به این ترتیب وقتی که طفل در صبح از خواب بیدار شد و بعد از غذا خوردن این کار را باید انجام داد و حدود ۵-۳ دقیقه کودک را روی لگن گذاشت. این عمل را چند بار در طی روز می توان تکرار نمود.

اگر با انجام این تدابیر، کودک کنترل ادرار و مدفوع پیدا نکرد، باید او را سرزنش و دعوا نمود؟

نه. هرگز نبایستی بچه را دعوا کرد. باید تعلیم را ادامه داد. بعضی از بچه ها این کار را دیرتر یاد میگیرند و باید حوصله داشت.

 برای ایجاد کنترل مدفوع آیا میتوان از شیاف و تنقیه استفاده نمود؟

شیاف معمولا در اطفال مؤثر نیست و تنقیه هم باعث تحریک می شود، لذا توصیهنمی شود.

شب ادراری

 چه عاملی باعث شب ادراری می شود؟

در بعضی موارد نادر، علت شب ادراری ممکن است بخاطر ضایعات عضوی باشد و در خیلی از موارد که شامل اکثریت حالات است، بخاطر ناراحتی عاطفی و عصبی است. اختلالات هیجانی باعث انقباض مثانه می گردد و درنتیجه این استرس، ظرفیت مثانه کمتر از معمول می شود.

چه نوع درمانی باید برای شب ادراری انجام شود؟

قبل از هر چیز برای تشخیص ناراحتی های عضوی باید به پزشک مراجعه شود.

اگر عامل عضوی وجود نداشت، باید درمان های روانی انجام گردد. در صورتی که طفل بزرگ باشد، به این ترتیب با او رفتار می شود که یک برنامه هفتگی برای بچه تهیه می کنیم و هر شب که در جایش ادرار نکرد، یک ستاره قرمز در آن تابلو چسبانده و در پایان هفته در ازای ستاره های قرمز جایزه برای او در نظر گرفته شود.

 آیا بچه های عصبی و هیجانی مستعدتر هستند که دچار شب ادراری شوند؟

بله . بچه های عصبی و هیجانی راحتتر تحت تأثیر هیجانات و ناراحتی های عصبی قرار می گیرند و کنترل مثانه برای انها مشکل تر است

 آیا ادویهجات و مواد شیرین باعث شب ادراری می شود؟

بله. در خیلی از موارد مقدار زیادی شیرینی و مواد غذایی پرادویه، باعث تحریک مثانه  و  شب ادراری می شود.

آیا بچه های خجالتی بیشتر از سایرین در معرض شب ادراری هستند؟

تجربه نشان داده است مواردی از شب ادراری که طولانی و مزمن می شود و به درمان جواب نمی دهد، بخاطر خجالتی و هیجانی بودن بچه است. و رسوا نمودن و تنبیه کردن بچه، جز اینکه باعث طولانی تر شدن شب ادراری بشود، فایده دیگری ندارد. باید والدین در این مورد به کودک کمک نمایند و مسائل روانی او را درک کنند و از تنبیه نمودن جدا خودداری شود.

در مورد بچه ای که ۴ سال سن دارد، لیکن هنوز شب ادراری در او وجود دارد چکار باید کرد؟

در این سن عدم کنترل ادرار ممکن است بخاطر جلب توجه و یا بد تعلیم دادن . طفل برای کنترل ادرار باشد و به ندرت ممکن است در اثر یک عیب عضوی باشد. اگر مادر بتواند در سال دوم عمر، تعلیم کنترل را برای طفل به پایان برساند معمولا بچه دچار شب ادراری نمی شود و شانس اینکه در سنین بالا دچار ناراحتی بشود کم است

تعلیم جنسی 

در چه موقع بچه به وضع جنسی خود پی می برد؟

همانطوری که طفل روزبه روز با اجتماع تماس بیشتری پیدا می کند و با افرادی این موقع او از وضع بدنی اش آگاه می شود و چیزهایی راجع به آن می شنود و یاد می گیرد و سپس سولات مسلم و غیر قابل اجتناب می نماید

اگر بچه به اعضای تناسلی و سایر قسمتهای بدنش دست بزند، کار بد و غلطی است؟

در ابتدای امر که طفل اعضای بدنش را پیدا کرده، این کار بدی نیست که طفلی مثلا به نافش یا اعضای تناسلی اش دست بزند. والدین هیچ وقت نبایستی به بچه تلقین کنند که این کار بدی است، یا اینکه انجام این کار باعث گناه می شود و یا طوری که بچه احساس کند دست زدن به اعضای تناسلی ممنوع است. این کار باعث می شود که طفل اطلاع غلطی از وضع بدنی خودش پیدا نماید و در آینده باعث انحراف او شود.

بچه در چه سنی در مورد مسائل جنسی اگر سؤال نماید طبیعی است؟

در اکثریت بچه ها بین سنین ۳ تا ۶ سالگی در مورد مسائل جنسی سؤالاتی از والدین و اطرافیان می نمایند.

سؤالاتی که طفل می نماید آیا واقعا می داند که در مورد مسائل جنسی است؟

نه، او نمیداند. در این سن طفل کنجکاو است که در مورد هر چیز و هر کار سؤال نماید. برای او سؤال در مورد مسائل جنسی عینا مانند سؤال در مورد اشیا است ولی باید والدین به خاطر داشته باشند که هر سؤالی جوابش برای کودک مهم است و می خواهد جواب سوالش را دقیقا دریافت کند و باید حقیقت را برای او گفت

اگر بچه سؤال کند که مثلا نوزاد چگونه و از چه راهی متولد می شود، چه جوابی باید به او داد؟

والدین باید با جمله ای کاملا ساده و قابل فهم کودک جواب سؤال او را بدهند، به طوری که پاسخ قانع کننده باشد و او را راضی نماید. هیچوقت نبایستی جوابهای گنگ و خارج از حقیقت به طفل داده شود. مثلا جواب داده شود که تو   به وسیله لکلک برای ما آورده شدی و یا جواب های مشابه و یا اینکه ما تو را در یک جعبه پیدا کردیم. باید هیچوقت جواب غلط به بچه داده نشود، چون جواب غلط اثر غلط روی کودک می گذارد و عوارض بعدی به وجود می آورد. در مورد جواب سؤال فوق باید این طور پاسخ داده شود که بچه از شکم مادر از راه بخصوص خارج می شود و بعدا که بچه بزرگتر می شود، باید همانطوری که سؤال می کند جواب قانع کننده ای متناسب با سن بچه به او داده شود.

در پاسخ سؤال کودک معمولا چه مقدار راجع به مسائل جنسی باید برای کودک توضیح داد؟

والدین باید پاسخ تمام سؤالات بچه را با جملاتی ساده و قابل فهم بدهند. یک سؤال و دادن یک پاسخ ساده معمولا میتواند جلوی حس کنجکاوی بچه را بگیرد و معمولا احتیاج به پاسخ مفصل نیز در این سن نمیباشد.

وقتی که پسربچه از مادرش سؤال میکند چرا بدن او مثل مادرش نمیباشد، چه جوابی باید داده شود؟ عکس این سؤال را ممکن است دختربچه بنماید؟

کیفیت رشد جسمانی بدن و تغییراتی که در آن پیدا می شود، تا مدتی قابل فهم برای بچه نمی باشد. در این موقع باید با زبان ساده پاسخ سؤالات طفل داده شود و می توان پاسخ داد که تو بچه هستی و من یک آدم بزرگ و وقتی که بزرگ شدی، مثل من و به اندازه من می شوی.

دندان قروچه

آیا دندان قروچه به طور طبیعی در کودکان دیده می شود یا بیانگرضایعات دندانی است؟ 

دندان قروچه در کودکان زیاد دیده می شود و معمولا در نیمه اول خواب شبانه رایجتر است. دندان قروچه از  ۱۰ ماهگی شروع می گردد و برخلاف بزرگسالان که معمولا با ضایعات دندانی همراه است در کودکان چنین ضایعاتی کمتر دیده می شود.

برای قطع دندان قروچه چکار می توان کرد؟

برخی شیرخواران به تغییر وضعیتشان در طول خواب به نحو احسن جواب میدهند بدین ترتیب که بعد از اینکه به حالت خوابیده به پهلو درمیآیند یا در وضعیت خوابیده به پشت با بالش در زیر گردن، دندان قروچه قطع می شود.

 واکنش والدین نسبت به دندان قروچه کودکانشان چگونه باید باشد؟

دندان قروچه آنقدر نگران کننده نیست و در کل احتیاج به اقدام درمانی خاصی نیست ولی در کل ایجاد محیط آرام و از بین بردن محیط تنش زا کمک خواهد کرد. و در مواردی که کودک دچار سردرد یا درد در آرواره و یا تخریب دندانی است باید با دندانپزشک مشاوره نمود.

مشکلات رفتاری و عادتی اطفال/ قسمت اول

مشکلات رفتاری و عادتی اطفال/ قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *