قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / مشکلات روحی و روانی افراد مبتلا به هپاتیت!!
مشکلات روحی و روانی هپاتیت
مشکلات روحی و روانی هپاتیت

مشکلات روحی و روانی افراد مبتلا به هپاتیت!!

مشکلات روحی و روانی افراد مبتلا به هپاتیت!!

افراد مبتلا به هپاتیت همچنین با یک سری مشکلات روحی و روانی نیز مواجه می شوند. بیماران هپاتیتی اغلب در برخورد با افرادی که با آنها اظهار همدردی نمی کنند دچار شرم می شوند زیرا فکر می کنند آنها این بیماری را از روش های بدی مثل استفاده ازسرنگ های آلوده کسب کرده اند. یک فرد هپاتیتیچنین اظهار داشت: وقتی من به دیگران میگویم که دچار هپاتیت هستم، ناگهان رفتارشان عوضی می شود و آنها از دست دادن با من امتناع میکنند، زیرا فکر میکنند که با دست دادن آنان نیز دچار هپاتیت خواهند شد. مثل این که یک دیوار شیشهای بین من و دوستانم کشیده شده است.images-4

بیماران مبتلا به هپاتیت همچنین باید با ترسی از انتشار بیماری به کسانی که دوستشان دارند نیز کنار بیایند. همسران این افراد ممکن است به علت ترسی از سرایت این بیماری به آنها حتی تقاضای طلاق کنند. این مشکلات روحی اغلب باعث می شود که بیماران هپاتیتی خود را تنها حس کنند. افسردگی می تواند قدرت تمرکز فکر افراد را کاهش دھد، بر خستگی و درد آن ها بیفزاید .

وقتی کبد آسیب می بیند سطح مواد شیمیایی که به طور طبیعی در کبد تولید می شوند و یا این که در آنجا تنظیم می گردند، نامتعادل شوند و باعث ایجاد افسردگی گردند، عوارض جانبی داروی اینترفرون نیز ممکن است منجر به ایجاد افسردگی شود. از انجایی که حدود سه سالی طول می کشد تا تمام اینترفرون از بدن خارج شود، افسردگی می تواند تا سال ها بعد از درمان با اینترفرون هم باقی بماند. جریان ضعیف گردش خون در مغز که بر اثر صدمات کبدی و درمان با اینترفرون ایجاد میشود نیز ممکن است باعث ایجاد افسردگی گردد.

صرف نظر از اینکه چه عاملی باعث بروز افسردگی در افراد مبتلا به هپاتیت می شود، افسردگی می تواند سیستم ایمنی و دفاعی بدن را ضعیف کرده و توانایی بدن در مبارزه با ویروس هپاتیت را کاهش دهد و در نتیجه صدمات بیشتری به کبد وارد اورد. یکی دیگر از مشکلاتی که بر اثر افسردگی ایجاد می شود، تحریکا پذیری و زود عصبی شدن در افراد می باشد. این وضعیت به علت عدم توانایی کبد در تنظیم و و تجزیه ی موادی که در بدن ترشح می شوند و اصطلاحا به آنها هورمون گفته می شود اتفاق می افتد . این وضعیت باعث می شود که بیماران هپاتیتی کم طاقتشوند، خیلی زود عصبانی شدہ و از کورہ در بروند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *