قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / مشکلات شایع ناخن انگشت دست
ناخن های قاشقی شکل
ناخن های قاشقی شکل

مشکلات شایع ناخن انگشت دست

مشکلات شایع ناخن انگشت دست

ناخنهای شکننده

شکنندگی به علت خشکی (ناخنها در زمستان شکننده ترند) و واکنش مواد شیمیایی با مولکولهای گوگرددار موجود در پروتئین های ناخن ایجاد می شود. فرو بردن ناخن در آب حاوی کلر و مواد پاک کننده باعث خشکی، ضعف، و شکستن آن می شود. برای جلوگیری از این مسئله، هنگام شستن ظرفها از دستکش لاستیکی استفاده کنید. لاک ناخن نباید به طور مکرر پاک شود، زیرا پاک کننده های لاک نیز ناخنها را خشک میکنند. معمولاً توصیه می شود که لاک ناخن ۵ تا۷ روز حفظ شود و سپس پاک گردد و حداقل دو روز بعد مجدداً به کار رود تا ناخن زمان کافی برای بازیافتن قوام خود داشته باشد.

برآمدگی های روی ناخن

برآمدگی های ظریفی که در طول ناخن ایجاد می شوند، طبیعی هستند و نشانه آسیب دیدگی یا بیماری نیستند، ولی آسیب دیدگی بستر ناخن ممکن است باعث بروز یک برآمدگی منفرد و مشخص شود. برآمدگی ها ممکن است در التهاب مفصلی روماتوئید و بیماری پوستی «لیکن پلان» ظاهر شوند. شیارهای روی ناخن ممکن است با سرخک، و سایر عفونت های وخیم همراه باشند، ولی این ضایعات نشانه عفونت بستر ناخن نیستند.

زگیل ها به طور شایع در طول چین های ناخن تشکیل می شوند و احتمالاً از راه جویدن گسترش مییابند. اگر این ضایعات زیر ناخن رشد کنند، اغلب باعث بدشکلی ناخن می شوند و باید توسط پزشک برداشته شوند.

لکه های سفید

لکه های سفید در ناخن ها معمولاً نشانگر آسیب دیدگی جزئی است. این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرسنیک که به پروتئین های ناخن متصل می شود، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت تشمع کبدی سفید و کدر شوند.

تغییر رنگ

شایعترین علت تغییر رنگ قهوه ای ناخن سیگار کشیدن است. این تغییر رنگ محدود به انگشتانی است که سیگار را نگه می دارد. رنگ مو و مواد شیمیایی آلی رنگی، ناخن انگشتان دست را درست مثل مو رنگ می کنند. مواجهه با مس یا نقره میتواند ناخنها را آبی کند.

جدا شدن ناخن از بستر

جداشدگی ممکن است به علت پسوریازیس  یا در اثر عفونت های قارچی ایجاد شود. حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن نیز می تواند باعث جداشدگی شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماریهای پوست است.

تجمع خون زیر ناخن

خونریزی زیر ناخن (هماتوم) معمولاً در اثر ضربه به ناخن یا گیر کردن انگشت هنگام بستن دریا کشو، ایجاد می شود. این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز زیر ناخن میشود که به مرور زمان سیاه میگردد. این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون ناخن را از بسترش جدا می کند، میتواند خیلی دردناک باشد.

درمان: ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است. سپس به دقت نوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکز ناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا ناخن را بسوزاند و از میان آن عبور کند. به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون از میان آن خارج می شود. در مدتی که ناخن رشد میکند و این سوراخ به لبه خارجی ناخن تغییر مکان می دهد، کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.

ناخن های قاشقی شکل

ناخن های قاشقی شکل در اثر معکوس شدن انحنای طبیعی ناخنها ایجاد می شود. این عارضه معمولاً در کودکان با نشانگان فقر آهن همراه است. به پزشک مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *