مشکلات مربوط به مدفوع و درمان گیاهی آن در طب سنتی


مشکلات مربوط به مدفوع و درمان گیاهی آن در طب سنتی

مشکلات مربوط به مدفوع و درمان گیاهی آن در طب سنتی 

مشكلات دفعی یا سندرم دفع سخت از مشكلات بسیار شایع ولی ناشناخته میباشد ناشناخته از این جهت كه نه تنها بیماران از وجود بیماری قابل علاج در خود خبر ندارند بسیاری از پزشكان متخصص گوارش زنان و حتی جراح نیز از علایم وروشهای درمانی آن بی اطلاع هستند. بیماران مبتلا به سندرم دفعی از زور زدن های طولانی در توالت ، عدم توانایی دفع كامل مدفوع، استفاده از انگشت جهت تخلیه مدفوع، شستشوی داخلی روده برای دفع كامل ، درد و سوزش در هنگام دفع و احساس مجدد مدفوع پس از بلند شدن از توالت رنج می برند .%d9%85%d8%af%d9%81%d9%88%d8%b9-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

این بیماری اغلب در خانمها و پس از زایمان شایع است ولی در مردان و زنان مجرد نیز دیده میشود علت اصلی این علایم ناشناخته است ولی شل شدن عضلات و لیگامانهای كف لگن از دلایل اصلی آن برشمرده میشود به همین دلیل است كه بسیاری از این افراد از مشكلات ادراری نظیر بی اختیاری ادرار در حین سرفه ویامشكلات جنسی نیزشكایت دارند.

روشهای تشخیصی متعدد برای این بیماران وجود دارد كه برطبق نظر پزشك قابل انجام است كه از مهمترین آنها ركتوسیگموییدوسكوپی، دفكوگرافی وسونوگرافی میباشد پس از تشخیص بیماری و براساس شدت بیماری درمانهای دارویی و جراحی متعدد توصیه میگردد تغییر رژیم غذایی در جهت تغییر قوام مدفوع به حالت خمیری اولین قدم در درمان میباشد.

وجود مدفوع سفت ویا اسهال هر دو برای بیمار مضر بوده مشكلات وی را زیاد میكند. انجام بیوفیدبك یا فیزیوتراپی كف لگن از روشهای درمانی بسیار مفید برای این بیماران میباشد. بیوفیدبك قبل یا بعد از عمل جراحی نیز فابل انجام است. روشهای جراحی متعددی نیز برای درمان این بیماران معرفی شده كه از راه های شكمی و یا لگن قابل انجام است. توصیه من به این بیماران در صورت نیاز به عمل جراحی استفاده از روش لاپاروسكوپی برای فیكس كردن ساختمانهای داخل لگن به همراه استفاده از استاپلر از راه مقعد میباشد.

مشکلات مربوط به مدفوع

لینت مزاج: برای این که مزاج لینت پیدا کند انجیر، گرمک، گلابی، آلو،آلوچه، برگه  زردآلو، بیشتر مصرف شود. ضمناً می توانید از آب جوشانده  سنا و گل محمدی استفاده کنید.

نرم کردن مدفوع: برای نرم کردن مدفوع هر روز صبح ناشتایک لیوان آب هویج بنوشید.

راحت خارج شدن مدفوع: برای این که فضولات معده راحت دفع شود و شخصی برای اجابت مزاج دچار رنج نگردد تخم ترب، تخم کرفس، انگور با گلابی، انگور با تمرهندی، انگور با آلو یا آلوچه باید مصرف شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد