قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / مشکلات ناشی از یبوست و درمان آن ….
یبوست
یبوست

مشکلات ناشی از یبوست و درمان آن ….

مشکلات ناشی از یبوست و درمان آن ….

 

 

گاهی یبوست، موجب متراکم شدن مدفوع در کولون و رکتوم می شود به نحوی که انقباض معمولی کولون قادر نیست آن را دفع کند. برای رفع این اشکال باید ابتدا از طریق خوردن روغن معدنی و تنفیه  آن، مدفوع نرم تر شود. سپس پزشک با وارد کردن یک یا دو انگشت به داخل مقعد، به آرامی مدفوع را خارج می کند.

 

بواسیر چیست ؟

 

بواسیر (همورویید) یا شقاق (فیشر مقعد؛ anal fiSSure، که عبارت است از پارگی پوست اطراف مقعد در اثر کشیده شدن عضله  اسفنکتر مقعد به وسیله یمدفوع سفت).

همورویید و یا شقاقی مقعد می توانند موجب خونریزی از رکتوم (به صورت دیده شدن خون روشن بر روی سطح مدفوع) شوند.

 

درمان بواسیر  

 

نشستن در وان آب گرم، کمپرسی با یخ و مالیدن کرم مخصوص به ناحیه مبتلا؛ و درمان شقاق با کشیدن عضله  اسفنکتر یا برداشتن بافت یا پوست ناحیه  مبتلا با استفاده از عمل جراحی و نیز مالیدن پماد شل کننده  اسفنکتر مقعد صورت می گیرد.

 

 

پرولاپسی چیست ؟

 

گاهی مقدار کمی از لایه مفروش کننده روده بزرگ در اثر یبوست و زور زدن شدید هنگام اجابت مزاج از مقعد خارج میشود که به آن بیرون آمدن (پرولاپسی؛ prolapse) رکتوم گفته می شود که می تواند ترشح مخاط از مقعد را به همراه داشته باشد.

 

درمان پرولاپسی

 

معمولاً بر طرف کردن علت پرولاپسی، تنها درمان لازم را تشکیل میدهد. پرولاپس شدید یا مزمن به عمل جراحی برای تقویت و محکم کردن عضله  اسفنکتر مقعد یا ترمیم لایه ی خارج شده نیاز دارد.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *