قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / مشکلات پستان (سینه) در زنان
مشکلات پستان
مشکلات پستان

مشکلات پستان (سینه) در زنان

پستان

در حدود پنج یا شش هفته که از عمر جنین گذشت و هنگامی که جنین هنوز فقط چند سانتیمتر طول دارد یک رشته ی برجسته از بافت از محل که بعدها زیر بغلی را میسازد به کشاله ی ران کشیده میشود. این رشته ی برجسته را اصطلاحاً خط شیری می نامند. بعدها وقتی که جنین حدود شش ماهه شد سلول های ترشحی ویژه ای از نوک پستان جنین به سمت داخل رشد میکنند و مجاری شیری را ایجاد میکنند. تا زمانی که نوزاد متولد می شود ساختمان پستان شکل اولیه خود را خواهد گرفت. در حقیقت بعضی از نوزادان دارای پستان های متورمی هستند که به علت انتقال هورمون های مادر از طریق جفت به آنها ایجاد می شود. پستان های اکثر دخترها از سنین حدود ۹ تا ۱۱ سالگی شروع به رشد میکند، اما این فرآیند می تواند خیلی زودتر و یا خیلی دیرتر هم شروع شود. حتی وقتی که پستان به طور کامل رشد کرده است، در این مرحله هم قادر به تولید شیر نمی باشد. بعضی از پسرها هم در هنگام بلوغ دچار مقداری رشد پستان می شوند. اما این وضعیت موقتی می باشد و معمولا بعد از یک یا دو سال از بین میرود. در طی حاملگی پستان هایخانمها خیلی بزرگ  ممکن است به خاطرتکثیر و رشد سلول های تولید کننده ی شیر و توسعه سیستم مجاری شیری وزن پستان ها دو برابر شود.

در این هنگام نوک پستان ها نیز رنگشان تیره تر می شود. رگهای خونی پستان ها نیز برجسته تر می شوند. تمام تغییراتی که در پستان ها ایجاد می شود در پاسخ به هورمون هایی است که در هنگام حاملگی در خانم ها ترشح می شود. این تغییرات اکثرا موقتی می باشند. با این حال تیره رنگ شدن نوک پستان ها به طور دائمی باقی خواهند ماند. زیرا اکنون آنها دارای رنگدانه های بیشتری نسبت به قبل از حاملگیبا افزایش سن افراد و پیر شدن آن ها، تمام بافتهای بدن شروع به از دست دادن حالت ارتجاعی (الاستیسیته) خود میکنند و پستان ها نیز از این امر مستثنی نیستند. پستان ها شل و آویزان می شوند. بعد از یائسگی در اثر کاهش هورمون استروژن در خانم ها غدد شیری داخل پستان نیز کوچک و مچاله میشوند و در نتیجه پستان ها کوچک تر میگردند.

مشکلات پستان

در صورت مشاهده ی هرگونه تغییری در پستانتان باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. خواه این مشکل در قسمت داخلیپستان، پوست آن و یا نوک پستان باشد. طبیعی است که در چنین مواقعی احساس نگرانی کنید، اما سعی کنید به خاطر داشته باشید که از هر ۱۰ توده ای که در پستان پیدا می شود ۹ تای آن غیرسرطانی است. حتی اگر توده ای که در پستان شما وجود دارد سرطانی هم باشد شکی نداشته باشید که تشخیص زودرس و به موقع و درمان مناسب آن باعث افزایش احتمال معالجه کامل آن خواهد شد.

اغلب دردهای پستان دردهای شدیدی نیستند و بسیاری از خانم ها این دردها را به سادگی به عنوان دردهای مربوط به تغییرات طبیعی دوره های قاعدگیشان می پذیرند. به عنوان یک قانون کلی، نگاه ما به درد به عنوان نشانه ای از یک مشکل است. اما در مورد دردهای پستان به ندرت این دردها نشانه ای از یک مشکل خاص و جدی هستند. در واقع سرطان های پستان معمولاً هیچ گونه دردی ندارند و بدون درد هستند. زمانی این طور فکر می شد که خانم هایی که دچار نگرانی و اضطراب هستند و یا کسانی که به افسردگی مبتلا هستند بیشتر احتمال دارد که از درد پستان ها شاکی باشند، اما در تحقیقاتی که انجام شده هیچ ارتباطی بین انها دیده نشده است.

 

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *