مشکلات پس از یائسگی را به راحتی درمان کنید..!


مشکلات پس از یائسگی را به راحتی درمان کنید..!

مشکلات پس از یائسگی را به راحتی درمان کنید..!

بی خوابی 

از هر ۱۰ زن ۲ نفر به بی خوابی یائسگی مبتلا هستند. کارشناسان معتقدند که این عدم توانایی در به خواب رفتن مربوط به کاهش مقدار استروژن می باشد. ممکن است همان عواملی که باعث گرگرفتگی در دوران یائسگی هستند، علت بی خوابی ها نیز باشند. تعریق شبانه که اغلب بعد از گرگرفتگی به وجود میآید یکی دیگر از مشکلات یائسگی است. وقتی در رختخواب خوابیده اید، بیشتر دچار گرگرفتگی می شوید. یک علت آن استفاده از پوششی است که روی بدن خود می کشید و دیگر اینکه چون از کارهای روزمره فارغ هستید، نمیتوانید فکر گرگرفتگی را از ذهن خود دور کنید.گرگرفتگی و تعریق شبانه ممکن است موجب بی خوابی شوند تا جایی که حتی بد خلق،افسرده، عصبانی فراموشکار شوید.

تحریک پذیری و زودرنجی

گاهی ممکن است در برخورد با بعضی از افراد خیلی زود عصبانی شوید و یا اشک شما جاری شود. این بدان معنا نیست که عقل خود را از دست دادهاید و یا اینکه دارای . احساساتی نامتعادل هستید. تحریک پذیری و زودرنجی از علائم متداول یائسگی میباشد.حداقل از هر ۵ زن، ۳ نفر به شدت عصبی و مضطرب و زودرنج هستند. همچنین در این دوران ۵۸٪ از زنان به افسردگی مبتلا می شوند. وقتی هورمون های شما در نوسان . است، کاملاً طبیعی است که عصبی و زودرنج شوید و نتوانید جلوی گریهٔ خود را بگیرند.استروژن و پروژسترون روی مواد شیمیایی مغز اثر می گذارند. این مواد خواب و احساس درد را کنترل میکنند و همچنین روی احساسات تأثیر می گذارند و قوت سازگاری با مشکلات را پایین میآورند.

فکر کردن و مشکلات مربوط به حافظه

یکی از مشکلسازترین علائم یائسگی، مشکلات ذهنی است که شامل گیجی، عدم تمرکز و ضعف حافظه می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، مشکلات ذهنی ممکن است در نتیجه پایین آمدن مقدار استروژن باشد.مغز هم مانند رحم و سینه ها دارای گیرنده های استروژن است. (چون در این نقاط هورمون ها روی سلول ها تأثیر میگذارند). هر چه تغییرات مقدار استروژن شدیدتر باشد، مشکلات ناشی از آن هم بیشتر خواهند بود. به همین دلیل است که زنان بعد از اعمال جراحی و یا شیمی درمانی دچار مشکلات مربوط به حافظه میشوند.البته ضعف حافظه و عدم تمرکز چه در زنان و چه در مردان از خصوصیات پیری است. اما بین فراموشی یائسگی با مشکل به یاد آوردن خاطرات در دوران پیری یک تفاوت وجود دارد. اگر در حافظه کوتاه مدت شما مشکل مهمی به وجود آید، نه تنها به خاطر نمی آورید ماشین خود را کجا پارک کرده اید، بلکه اصلاً وجود ماشین را هم فراموش می کنید.این علائم شاید مربوط به کاهش مقدار استروژن باشد. در اثر بی خوابی های شبانه بیشتر در تمرکز و حافظه دچار اختلال می شوید. اگر اغلب اوقات فراموش می کنید که کلید خود را کجا گذاشته اید اشکالی ندارد و احتمالا طبیعی است. ولی اگر ندانید کلیدهایی را که به همراه خود آوردهاید مربوط به کجا هستند، آنوقت دیگر طبیعی نیست.

خشکی واژن

در دوران یائسگی خشکی واژن می تواند باعث دردناک شدن آمیزش جنسی شود و خشکی های شدیدتر می تواند منجر به پارگی دیوارهٔ واژن و خونریزی گردد. در دوران یائسگی دیوارهٔ واژن خشک و نازک تر از قبل میشود.این خشکی عکس العمل بدن شما در برابر کاهش استروژن است. همچنین ترشحات واژن مانند سابق اسیدی نیستند. بالاخره خود واژن هم ممکن است کوتاهتر و پهن تر شود که در این صورت اگر درمانی صورت نگیرد، عضو دچار آتروفی می شود.

تغییرات سینه ها

حتماً حجیم شدن سینه را در سیکل های ماهانه و همینطور حاملگی تجربه کردهاید. نسج سینه در برابر استروژن و پروژسترون بسیار حساس است. این حساسیت در مقابل مقدار طبیعی این هورمون ها در سیکل های طبیعی ماهانه نیز وجود دارد.زمانی که از روش جایگزینی هورمون (HRT) استفاده می کنید، ممکن است دچار حساسیت بیش از اندازه سینه ها شوید. این حالت باید چند هفته بعد از شروع درمان از بین برود که در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

سردردها

نوسان مقدار استروژن می تواند باعث سردرد شود. خصوصاً اگر شما از جمله افرادی هستید که سابقاً قبل از شروع عادت ماهیانه دچار سردردهای میگرنی می شدید. به علاوه اگر از جایگزینی هورمون استفاده می کنید ممکن است در ابتدای استفاده از این داروها دچار سردردهای شدیدی شوید.

تپش قلب

تند و غیرارادی یکی دیگر از علائم یائسگی میباشد. این تپش نتیجهٔ پاسخ عروقی مغز است. باید بدانید که تپش قلب به علت عوامل دیگری نظیر نیکوتین، کافئین و وضعیت خود قلب بوجود میآید. در صورت احساس تپش قلب باید به پزشک مراجعه کند.

کاهش تمایلات جنسی

کاهش مقدار استروژن می تواند تأثیر مستقیم بر تمایلات جنسی شما داشته باشد. این کاهش استروژن نیز میتواند باعث کاهش تحریک پذیری دستگاه تناسلی شود و بدلیل خشکی بافت واژن باعث دردناک شدن آمیزش جنسی شود. البته این امکان وجود دارد که کاهش تمایلات جنسی مربوط به عوامل دیگری همچون بی خوابی های مکرر، افسردگی و یا به علت نزدیک شدن به عادات ماهیانه باشد.مشکلات پس از یائسگی را به راحتی درمان کنید..! قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد