معجزه ایی برای مو سر….


معجزه ایی برای مو سر….

معجزه ایی برای مو سر....

خواص مو ی سر  چیست؟

موهای سر از موهای بدن مقاومت بیشری دارند و می شود در موقع لزوم از انها طناب درست کرد. (قصه رودابه مادر رستم با زال که مویش را به جای کمند برای بردن معشوقه به کار برد). اگر موها سالم باشد می توان با آنها کششی بین ۳۰ تا ۵۰ گرم بدست آورد. مو میتواند از ۱۲ تا ۲۵٪ طولش کش بیاید البته این اعداد به نسبت حداقل و حداکثر فرق میکند و میتوانیم بگوئیم که باید موها درمان شود یعنی آنهائیکه به حداقل تمایل دارند. مو دارای خاصیت ارتجاعی است (در فرهای شدید پهن می شود) و لیکن این خاصیت به آسانی بدست نمی آید و بهیچ رو با فشار دست مو پهن نمیگردد. در محیط کار می توان به مو حرارتی به اندازه ۳۰۰ درجه سانتیگراد داد. مور خاصیت این را دارد که آب و بخار را به خودجذب کند و این خاصیت از طول آن و می توان مواد رنگ بر را جبرانکرد. پس از رنگ نباید مواد چرب به مو مالید زیرا رنگ را به خود میکشد و آن را روشنتر جلوه می دهد. پیش از فرگرم اگر شامپو اسید به کار ببرید جلو اثر مایعات چین دهنده را می گیرد در صورتی که شامپو قلیای اثر آن را زیادتر می کند. پس از فردائم شامپو کمی چین خوردگی ها را باز می کند و پیش از فر سرد شامپو ضروری است. اما این شامپو نباید بدون ترتیب باشد بلکه باید در انتخاب  دقت زیادی کرد. شامپوهای چرب و صابونهای اسید جلو اثر مایعات را می گیرند و سبب می شوند که وقت زیادی برای فر مصرف شود. بهتر است شامپوهای که ریشه آنها سولفات الکل های چرب باشد به کار برده شوند. 

مراقبت و نگهداري از مو

چي بخوريم؟مصرف ميوه‌هاي تازه و سبزيجات مختلف براي موها به شدت مفيد است. خصوصا سبزي‌هايي مانند کرفس و کاهو و اسفناج و جعفري به خاطر داشتن آهن، که باعث تقويت مو مي‌شوند.ماهي تازه و روغن‌هاي گياهي مثل روغن زيتون و روغن آفتابگردان و ذرت هم براي رشد موها و جلوگيري از ريزش موي سر سودمند هستند. اين مواد داراي آهن وکلسيم و مواد معدني مفيد براي موهاي شما هستند.حبوبات منابع خوبي از آهن، روي و بيوتن هستند که مي‌توانند از نازکي و شکنندگي موي سر جلوگيري کند. آجيل هم منبع خوبي از سلنيوم به حساب مي‌آيد که مانع ريزش مو مي‌شود و براي سلامت پوست سر مناسب است.تخم مرغ و به طور کلي مواد پروتئيني، لبنيات کم چرب به خاطر داشتن کلسيم، آردهاي سبوس‌دار که ويتامين‌هاي گروه B را دارند در صورتي که به حد کافي استفاده شوند مي‌توانند از ريزش مو بکاهند.

چه طور موهاي‌مان را بشوييم؟

خيلي‌ها فکر مي‌کنند هر چه قدر بيشتر در حمام موهاي‌شان را بشويند بهتر است. اما لازم نيست موهاي‌تان را هر نوبت که به حمام مي‌رويد بسابيد(!) براي موهاي خشک يک بار و براي موهاي چرب 2 بار شست‌وشو با شامپو کافي است.بعضي‌ها تازه وقتي به حمام مي‌روند يادشان مي‌افتد روي کله مبارک‌شان يک خرمن مو دارند و با شانه مي‌افتند به جان موهاي خيس‌شان. شانه کردن در حمام باعث سست شدن ريشه مو و کنده شدن آن مي‌شود.براي شانه کردن موها بهتر است از شانه‌هاي چوبي استفاده کنيد. جالب است بدانيد که شانه کردن موي سر هم اصولي دارد. برخلاف تصورتان موها را بايد از پايين به بالا شانه کنيد. يعني از انتها و ته مو تکه تکه شانه کنيد تا به سر مو و در واقع به ريشه مو برسيد.اول پايين موها، بعد وسط مو و در آخر از بالاي مو شانه بزنيد. شانه زدن يکي از آن راهکارهاي نگهداري ارزان و بي دردسر مو است. شانه زدن باعث مي‌شود که چربي در تمام تارهاي مو پراکنده شود. تحريک پوست و افزايش جريان خون و رساندن مواد غذايي لازم به قسمت‌هاي مختلف مو از مزاياي شانه زدن است.استفاده از نرم کننده‌ها براي موها مفيد است. بعد از هرنوبت حمام استفاده از نرم کننده مي‌تواند باعث نرم و براق شدن موها شود. فقط لطفا حواس‌تان باشد نرم کننده را به ريشه مو نماليد بلکه ساقه مو را به آن آغشته کرده و بعد از چند دقيقه، خوب آبکشي کنيد.با موهاي‌تان مهربان باشيد. بي خيال چنگ زدن مو و هم زدن موهاي‌تان در حمام بشويد(!)شيوه درست شستن موها اين است، بايد موها را کف دست قرار داده و آرام و به طور دوراني شست و شو دهيد.بعد از شنا حتما موهاي‌تان رابشوييد تا باقي مانده کلر يا نمک از موها پاک شود. موهايمان هم مريض مي‌شوند!موخوره که عين خوره به جان موها مي‌افتد، روز به روز موها را لاغرتر (بخوانيد نازک تر) و شکننده‌تر مي‌کند. باعث 2 شاخه شدن پايين هر تار مو مي‌شود و با هر بار شانه زدن، موها خرد مي‌شوند. براي از بين بردن موخوره مي‌توانيد ازروغن بادام تلخ استفاده کنيد.به طوري که شب قبل از خواب روغن بادام را به پايين موها ماليده و آن را روي سر و در يک کلاه نرم پارچه‌اي جمع کنيد و صبح روز بعد به حمام برويد و موهاي‌تان را کاملا آبکشي کنيد. براي پيش‌گيري از موخوره مجدد، مي‌توانيد مقدارکمي از بخش پاييني موهاي‌تان را کوتاه کنيد. استفاده از تقويت کننده‌ها هم مي‌تواند در درمان موخوره تاثيرگذار باشد.شوره سر، معرف حضور همه ما هست. شوره سر به گمان بعضي‌ها به خاطر خشکي پوست سر ايجاد مي‌شود، در صورتي که در کمال شگفتي شوره سر يکي از نشانه‌هاي تغذيه نامناسب است. مواد غذايي که حاوي پروتئين هستند مي‌توانند از شوره سر بکاهند. گاهي استفاده از مواد آرايشي مو مي‌تواند زمينه ساز شوره باشد که در اين صورت بايد استفاده از مواد آرايشي را به حداقل رساند.حدود50 تا100 تار مو را در دست‌تان بگيريد و به آرامي بکشيد در حالت طبيعي بايد فقط 4 يا 5 تار مو کنده شود، اگر بيشتر از اين تعداد کنده شد، موهاي سرتان ريزش دارد. ريزش مو مي‌تواند علل مختلفي داشته باشد.بيماري‌هاي مربوط به تيروئيد يا عفونت‌هاي مختلف يا حتي فشارهاي عصبي و استرس از علت‌هاي ريزش مو هستند. يکي از علت‌هاي مهم ريزش مو کمبود آهن است. قابل توجه بعضي‌ها که بعد از خوردن وعده غذايي، چاي مي‌نوشند، حضور انورتان عرض‌کنم که شما در آينده‌اي نه چندان دور دچار فقر آهن مي‌شويد و بعد هم احتمالا با ريزش مو مواجه خواهيد شد. براي درمان ريزش مو بايد به کمک متخصص پوست و مو علت دقيق آن را شناسايي و بعد درمان کنيد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد