قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / معجزه شیر مادر برای نوزاد

معجزه شیر مادر برای نوزاد

معجزه شیر مادر برای نوزاد

مزایای شیردهی با پستان مادر

شیر دادن از پستان بهترین روش تغذیه برای نوزاد است و جای بس تأسف است که برخی اززنان از شیر دادن به نوزاد امتناع میکنند. امروزه اغلب زنان فرصت یادگیری در مورد شیردهی با پستان را به علت این که در اطرافشان چنین زنانی کم است ندارند (برخلاف کشورهایی که شیردهی درآنجا مرسوم است، که برخی کشورهای پیشرفته راهم شامل میشود). برخورد منفی با شیر دادن مادر (غالبا در خانواده های سطح پایین جامعه) بر اساس  این عقیده است که سینه ها با شیر دادن شل شده و زیبایی خود را از دست میدهند و حتی برخی معتقدند شیردادن مادر علمی بد و حیوانی است.

برخی از والدین برای شرکت بیشتر پدر در تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده می کنند. اما مادر برای این کار می تواند شیر خود را در شیشه ریخته و یا برای استفاده های بعدی منجمد کند و پدر می تواند برای تغذیه نوزاد از آن استفاده کند. یکی از مسایل شیردهی در خانواده ها این است که چه کسی در نیمه های شب از خواب بلند شود. این برخورد والدین و به خصوص مادران است که مشخص می کند پدران باید برخی از وعده های شیردهی شب را بر عهده گیرند یا خیر. قوانین برخی از بیمارستان ها که در ابتدای تولد، نوزاد را از مادر جدا می کنند و تغذیه او را با آب یا شیر خشک بر عهده می گیرند بر شیردهی و تغذیه با شیر مادر اثر منفی خواهد گذارد.

جدایی زود هنگام مادران شاغل از نوزادانشان نیز شیردهی مادر را دچار مشکل می کند. در حال حاضر برخی از شرکت ها و ادارات امکان نگهداری از کودکان را در محل شرکت خود فراهم کرده اند تا مادر بتوانند به نوزادان خود شیر دهند. گاهی برخی موانع داخلی زمینه را برای عدم تمایل مادر برای شیردهی آماده میسازد. احساسات برخی مادران پس از تولد کودک دچار نوعی اغتشاش و نابسامانی می شود. او ممکن است شیردهی را تنها برای اثبات این که می تواند آن را انجام دهد انتخاب کند یا فقط به این دلیل نوزاد را شیر دهد که پدر برای این کار اصرار میورزد. چنین زنی در اعماق وجودش آماده است تا با مشاهده اولین مشکل شیردهی را قطع کند.

شیردهی همراه با دو دلی هیچ کمکی به تداوم شیردهی نمی کند. شیردهی وقتی نتیجه بخش است که مادر به خود اعتماد داشته باشد. زنان در جوامع سنتی حتی به این مسئله فکر هم نمی کنند و صد البته نتیجه بهتری نیز می بینند و کودکان کاملا سالمی را تحویل جامعه می دهند! فواید شیردهی بسیار زیاد است. از نظر تغذیه نمی توان شیر را با محصولات جایگزین و هیچ ماده دیگری مقایسه کرد. هرچه بیشتر در مورد شیر مادر بدانید از خواص آن بیشتر حیرت می کنید. شیر مادر حاوی پادتن های ضد بیماری و گلبول های سفید خون است. این محتویات برای دفاع از کودک در مقابل خط ابتلا به بیماریهای مخصوص در مناطقی که سطح بهداشت پایین است اهمیت به سزایی دارد و همینطور برای نوزادان که خطر ابتلا به بیماری در آن ها قوی است مانند نوزادان نارس یا کم رشد و ریز بسیار مفید است. ما نباید از این خصوصیات شگفت زده شویم زیرا به هر حال خداوند متعال شیر مادر را به عنوان تنها غذا برای تکامل و بقای نسل انسان قرار داده است.

مطلب پیشنهادی

محاسبه سن جنین

چگونگی محاسبه ی سن جنین در رحم مادر …

چگونگی محاسبه ی سن جنین در رحم مادر …    پس از هفته ی ۱۴ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *