قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / معجزه گیاهی بوقناق (شکاعی) برای درمان دیابت در طب سنتی

معجزه گیاهی بوقناق (شکاعی) برای درمان دیابت در طب سنتی

معجزه گیاهی  بوقناق (شکاعی) برای درمان دیابت در طب سنتی

بوقناق (شکاعی)

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بوقناق (شکاعی) است . بوقناق (شکاعی)گیاهی است دوساله به بلندی ۲۰۰-۵۰ سانتیمتر. ساقه آن مثلثی، پوشیده از تارهای پنبه  به رنگ سفید و آبی روشن است. تمام قسمت ساقه و شاخه ها بالدار است و در کناره و نوک آنها خار وجود دارد. برگ ها بزرگ، دراز، بیضی، با کناره خاردار و گل ها بنفش به شکل یک طبق ضخیم و متراکم است که گل ها در آن قرار دارند و منتهی به خار هستند و در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. تخم آن ریز، مثلث شکل، خاکستری رنگ و طعم آن شیرین است، بهترین آن سبز رنگ و یا سبز مایل به زرد است. در طب سنتی معمولاً ریشه و میوهٔ آن استعمال میشود.

این گیاه در تبریز، خوی، نزدیک ماکو، همدان، اصفهان، شاهرود، بسطام، شهمیرزاد، کردستان، آذربایجان غربی، دامنه های البرز، گچسر، دماوند در ارتفاع ۲۶۴۰ متر از سطح دریا و در کندوان در کنار جاده ها و اراضی دورافتاده و بایر می روید.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:به فارسی «خار زن بابا»، «چرخه»، «چرخله» و «کنگر خر» و به آذربایجانی «بوقناق» و در کتاب سنتی «شکاعی» و «شوکه البیضا» Wild artichoke Argentine thistle-Isla — estal گفته می شود. گیاهی است از خانواده چتریان نام علمی آن Eryngium Campestre از گیاهان رویش بیابانی می باشد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *