معرفی گیاه منداب در طب سنتی 


 معرفی گیاه منداب در طب سنتی 

 معرفی گیاه منداب در طب سنتی 

 منداب نوعی شلغم می باشد با این تفاوت که بیخ آن بزرگ نمی شود و قابل مصرف نیست ولی دانه های آن دارای مواد سفیده ای و مواد روغنی می باشد و اثر بسیار زیادی در تقویت قوای شهوانی دارد.مقدار خوراک آن در حدود ۳ گرم می باشد. مصرف زیاد آن مضر بوده و دارای اثر قی آور می باشد.گیاه دارویی منداب مدر بوده، برای درمان برخی ناراحتی‌های مجاری ادرار از آن استفاده می شود، همچنین خوردن آن برای مبتلایان به سنگ مثانه و سنگ کلیه مفید است.عصاره برگ و ریشه و میوه منداب جهت زخم مجارى ادرار مخصوصا سوزاک بسیار مفید است.از دیگر خواص منداب که در طب سنتی از آن نام برده شده خاصیت مسهل و ضد کرم بودن آن است، در حقیقت خوردن گیاه منداب، جهت دفع بلغم و اقسام کرم معده و روده و کرم کدو موثر است.از دانه‌های این گیاه ضمادی تهیه می شود که برای تسکین درد ورم‌های سخت مفید است، البته لازم به ذکر است به دلیل سمی بودن دانه‌ها، از خواص دارویی دانه‌های این گیاه بیشتر جهت مداوای چهارپایان استفاده شده، در معالجه انسانی کمترکاربرد دارد و بیشتر مورد استفاده دامپزشکان قرار می گیرد.در برخی مناطق از دود دادن این گیاه برای جلوگیری از چشم زخم استفاده شده و خواصی شبیه اسپند را برای آن قائل هستند.

مضرات منداب

گیاه منداب از جمله گیاهانی است که به مقدار زیادی نیترات را از خاک جذب کرده و به همین علت نباید روزانه مقادیر زیادی از آن را مصرف نمود، چراکه مصرف زیاد نیترات برای بدن سمی بوده و ممکن است از میزان نیترات مجاز برای بدن انسان بالاتر رود.

 خواص دارویی

-قسمتهای مختلف منداب سرشار از ویتامین K بوده و لذا برای درمان و بهبود رقت خون مناسب است.

-این گیاه سرشار از مواد مغذی و ویتامینها بوده و در عین حال از میزان کالری بسیار کم برخوردار است، لذا مصرف آن به منظور لاغری و کاهش وزن توصیه میگردد.

-به دلیل داشتن مواد معدنی نظیر کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فسفر برای سلامت و استحکام دندانها و استخوانها مفید است. از دیگر خواص منداب در رابطه با حفظ سلامت استخوانها، کاهش خطر سایشهای استخوانی در دوران کهن سالی است.

-گیاه منداب سرشار از آنتی اکسیدانها بوده، لذا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز انواع سرطان میشود.

-استفاده از این گیاه دارویی برای پیشگیری از سرماخوردگی بسیار مفید است و خاصیتی همانند شلغم دارد.

-از دیگر خواص منداب کمک به حفظ سلامت چشم است که به دلیل وجود ویتامین آ فراوان در این گیاه است. این گیاه در درمان بیماری آب مروارید چشم موثر است.

-به دلیل داشتن انواع ویتامینها بر سلامت و حفظ نشاط و شادابی پوست و مو موثر است.

-این گیاه به دلیل داشتن مقدار فراوانی از ماده سولفورافان گزینه مناسب و مفیدی برای مبارزه با مواد سرطانزا می باشد.

-بخور گیاه منداب جهت تسکین درد دندان مفید است، همچنین یکی از جالبترین خواص منداب استفاده از این گیاه برای کمک به معتادان برای ترک اعتیاد است.

-منداب تنگی نفس را بهبود، سینه را نرم و برای تصفیه خون تجویز میگردد.

-مصرف تخم منداب باعث تقویت نیروی جنسی میشود، به طوریکه در کتب طب سنتی درباره آن آمده است تخم منداب به حسك دانه معروف است و چنانچه آن را سه مرتبه با شير بجوشانند تا خشك شود، جهت تقويت شهوت مفيد مى باشد.

عصاره این گیاه همراه با روغن کنجد برای درمان درد مفاصل و کاهش کمر درد بسیار موثر است.

-گیاه دارویی منداب مدر بوده، برای درمان برخی ناراحتیهای مجاری ادرار از آن استفاده میشود، همچنین خوردن آن برای مبتلایان به سنگ مثانه و سنگ کلیه مفید است. عصاره برگ و ريشه و ميوه منداب جهت زخم مجارى ادرار مخصوصا سوزاك بسیار مفيد است.

-از دیگر خواص منداب که در طب سنتی از آن نام برده شده خاصیت مسهل و ضد کرم بودن آن است، در حقیقت خوردن گیاه منداب، جهت دفع بلغم و اقسام كرم معده و روده و كرم كدو موثر است.

-از دانههای این گیاه ضمادی تهیه میشود که برای تسکین درد ورمهای سخت مفید است، البته لازم به ذکر است به دلیل سمی بودن دانهها، از خواص دارویی دانههای این گیاه بیشتر جهت مداوای چهارپایان استفاده شده، در معالجه انسانی کمتر کاربرد دارد و بیشتر مورد استفاده دامپزشکان قرار میگیرد.

-در برخی مناطق از دود دادن این گیاه برای جلوگیری از چشم زخم استفاده شده و خواصی شبیه اسپند را برای آن قائل هستند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد