قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / معماری خانه های قدیمی چگونه بود؟
خانه قدیمی
خانه قدیمی

معماری خانه های قدیمی چگونه بود؟

معماری خانه های قدیمی چگونه بود؟

اتاق در خانه قدیمی 

نقاشی  روی دیوارها و گچ کاری  توی اتاق با فرش لچک ترنج و پشتی  دستبافی که بانوی خانہ توی اتاق می چید، جمعا می شدند یک اتاق ایرانی آن زمان اتاق برای استفاده در فصل  خاص طراحی می شدند، اتاق  زمستان نشین به خاطر اینکه زودتر و با هزینه کمتری گرم شوند، جمع و جور و با سقفی کوتاه ساخته می شدند، برخلاف اتاق  تابستان نشینکه وسیع و مرتفع بودند.

مطبخ در خانه قدیمی 

من و شما به اینجا می گوییم آشپز خانه اما پدربزرگ و مادربزرگ ها به آن مطبخ می گفتند. مطبخ  چون پشت اتاق  اصلی ساخته می شدند، تنها راه دسترس شان به نور، سوراخی بود که در سقفشان کارگذاشته می شد.

پنجره  در خانه قدیمی 

کافی بود کمی از صبح بگذردو خورشید توی آسمان بالا بیاید تا با اولین اشعه  آفتاب، اتاق ارسی پر از لکه  رنگی نور شود؛ لکه  که کم کم تا انتها دیوار پر از طاقچه بالا می رفتند. البته این پنجره  بزرگ پر از شیشه که تمام دیوار رو به حیاط را می گرفتند، فقط به خاطر زیبایی ساخته نشده بودند؛ در و پنجره سازها این پنجره ها را به اشکال کوچک هندسی تقسیم می کردند تا فقط قسمتی از آفتاب، حق عبور از دریچه  پر شده از شیشه  رنگی را داشته باشد. با این روش، آفتاب گرممناطق کویری ملایم تر و قابل تحمل تر می شد.

بادگیر در خانه قدیمی 

بادگیر همراه حوض پر از آب وسط حیاط، یک سیستم تهویه مطبوع می ساختند. بادگیرها طوری ساخته می شدند که وقتی باد از دریچه هایشان می گذشت، مکشی ایجاد می شد.

کانال  هوا هم که تا اتاق  کشیده شده بودند، هوای داخل اتاقی را به داخلی خود می کشیدند و از راه دهانه ها به بیرون می فرستادند. جایگزین هوایی اتاق، هوایی بود که از توی حیاط از روی حوض و از لابه لای درختان و گل ها می گذشت و اتاق را پر از هوای خنک وخوشبو می کرد.

حیاط در خانه قدیمی 

اینجا قلب خانه قدیمی بود. اتاق  ریز و درشت خانه دورتادور حیاط چیده می شدند و نور، هوا و چشم انداز خودشان را از حیاط می گرفتند. توی خانه  قدیمی ، ۳ جور حیاط پیدا می شد؛ حیاط نارنجستانی که آن قدر کوچک بود که می شد توی زمستان حتی سقفش را پوشاند، حیاط بیرونی که تقریبا عمومی بود و برای جشن ها و مناسبت  مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و بالاخره حیاط اندرونیکه مثل همین حیاط خانه بروجردی ، مخصوص استفاده اهل خانه بود. این حیاط اندرونی گاهی آن قدر بزرگ و سر سبز بود که حکم باغ داشت.

حوضخانه در خانه قدیمی 

این هم یکی دیگر از تمهیداتی بوده که افراد خانواده دور هم در روز تابستان بود. پای ثابت این تجمع ها هم شربت و فالوده بود. خیلی مواقع زیرزمین هم وارد صحنه می شدند. باد ایجاد شده در زیرزمین، از روی آب در جریان می گذشت و زیرزمین را تبدیل به یک یخچال تمام عیار می کرد.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *