مفهوم رنگ مدفوع در تشخیص بیماریها


مفهوم رنگ مدفوع در تشخیص بیماریها

مفهوم رنگ مدفوع در تشخیص بیماریها

 هضم شده در معده و روده کوچک، بعد از از دست دادن آب خود در روده بزرگ، در رکتوم انبار می شوند. در مدفوع علاوه بر مواد زائد، باکتریهای فراوان ونیز مواد رنگی مثل ترکیبات صفرا نیز یافت می شود.  رنگ قهوه ای تیره مدفوع به خاطر رنگدانه ای بنام استر کوبیلین میباشد. برای اغلب مردم یکبار اجابت مزاج در روز عادی میباشد ولی محدودهٔ طبیعی آن می تواند از چند بار در روز تا یکبار در هفته نیز متغیر باشد. ولی آنچه اهمیت دارد، تغییر در عادات اجابت مزاج فرد میباشد.  کیفیت مدفوع نیز مثل ادرار در تشخیص بسیاری از بیماریها کمک کننده است. به عنوان مثال اسهال یا یبوستی که بیش از حد معمول ادامه یابد، بررسی پزشکی کامل را نیاز دارد. وجود خون در مدفوع با اهمیت است و می تواند نشانه ای از وجود تومور یا عفونت یا بیماریهای التهابی باشد. وجود چربی درمدفوع نیز علامت سوء جذب و اختلالات آنزیمهای گوارشی است.

مفهوم رنگ مدفوع در تشخیص بیماریها

رنگ غیرطبیعی مدفوع می‌تواند در اثر مصرف یک ماده‌‌غذایی خاص یا مکمل غذایی ایجاد شود اما می‌تواند نشانه یک مشکل سلامتی نیز باشد. در این مقاله مفهوم رنگ‌های مختلف مدفوع و علت احتمالی آن را به اطلاعتان می‌رسانیم.

ویژگی‌های یک مدفوع نرمال

* رنگ آن باید قهوه‌ای کمرنگ تا پررنگ باشد. * غلظت آن باید مثل خمیردندان باشد. * طول آن باید بین ۲۰-۱۰ سانتیمتر باشد. * باید بدون فشار و درد از بدن خارج شود. * باید به‌آرامی وارد چاه دستشویی شود.

مدفوع نرمال چه‌رنگی است؟

رنگ مدفوع معمولاً قهوه‌ای است و خیلی‌ها وقتی رنگ مدفوعشان تغییر می‌کند نگران و کنجکاو می‌شوند. بیشتر این تغییرات معنی خاصی ندارند اما بعضی از تغییرات مخصوصاً اگر تغییرات مداوم باشد و فقط در یک‌مرتبه دفع دیده نشود، می‌تواند حائز اهمیت باشد.

چه چیز باعث رنگ عادی مدفوع می‌شود؟

رنگ مدفوع معمولاً به‌خاطر وجود صفرا، مخصوصاً بیلی‌رابین موجود در آن است. بیلی‌رابین از هموگلوبین پس از ترشح هموگلوبین از گلوبول‌های قرمز خون در طول تخریب آنها که بخشی نرمال از جایگزین شدن گلوبول‌های قرمز در خون است، تولید می‌شود. هموگلوبین ترشح شده از نظر شیمیایی تغییر یافته و توسط کبد از خون جدا می‌شود. در کبد هموگلوبین تغییر یافته که بیلی‌رابین نامیده می‌شود به موادشیمیایی دیگر می‌چسبد و از سلول‌های کبدی به صفرا ترشح می‌شود. برحسب میزان غلظت بیلی‌رابین، رنگ صفرا از سیاه به زرد کمرنگ تغییر می‌کند.

 

 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد