قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / ملانوم بد خیم چگونه سرطانی است؟
ملانوم بد خیم
ملانوم بد خیم

ملانوم بد خیم چگونه سرطانی است؟

ملانوم بد خیم چگونه سرطانی است؟ 

این نوع سرطان خطرناک ترین سرطان است  از میان ۳۰هزار مورد جدیدی که در امریکا ایجاد می شود، حدود ۶ هزار نفر قربانی می شوند، یا ۲۲٪ در اثر بیماری میمیرند. ملانوم از سلولهای تولیدکننده رنگدانه (ملانوسیت ها) منشأ میگیرد. بنابراین این سرطانها اغلب دارای رنگدانه اند و برخی از آنها از خال هایی که قبلاً وجود داشته اند، ناشی می شوند.

صورت مخلوطی از رنگ های برنزه، قهوه ای، قرمز، آبی، صورتی، و سیاه ظاهر شوند. شایعترین محل بروز این ضایعات عبارتند از پشت، تنه، سر گردن و قسمت تحتانی پاها، با افزایش است زیرا سالهای متمادی است که امریکاییها به ظاهر برنزه شدن تمایل دارند. این  افزایش شیوع در ایالت هایی که در کمربند تابش خورشید هستند بیشتر است

سارکوم کا پوسی

سارکوم کاپوسی که یک عارضه سرطانی است با تومورهای پوستی ای که عروق خونی به میزان زیادی در آنها نفوذ کرده اند، مشخص می شود. این عارضه معمولا به سه شکل متفاوت ظاهر می شود که عبارتند از:

۱. شکلی که رشد آن تدریجی است و با ضایعات لکه مانند برآمده مشخص می شود.

۲. شکل لنفاوی که منتشر و مهاجم است و غدد لنفاوی، احشا، و گاهی دستگاه گوارش را درگیر میکند.

۳. شکلی که با ایدز همراه است و ضایعات به طور گسترده ای در پوست، مخاط، غدد لنفاوی، و احشا منتشر شده اند. به نظر میرسد کهرنگ ضایعات در مراحل ابتدایی این سرطان بین قهوه ای و سیاه باشد.

درمان: کلیه سرطان های پوست توسط متخصصان باتجربه در جراحی سرطان و شیمی درمانی، درمان می شوند. وقتی این سرطانها به طور زودرس کشف شوند، درمان رایج نمونه برداری، بررسی میکروسکوپی نمونه، و برداشتن ضایعه از طریق جراحی است. سرطان های سلول های بازال و سلولهای سنگفرشی مطبق ممکن است با جراحی از طریق ایجاد سرما به وسیله نیتروژن مایع نیز درمان شوند. دست اندازی تومور به اعضای دیگر (متاستاز) با استفاده از شیمی درمانی مداوا می شود.

پیشگیری: اقدامات احتیاطی ای که برای پیشگیری از پیری زودرس و آفتاب سوختگی به کار می روند در مورد سرطان پوست بویژه در افرادی که پوستشان روشن است نیز کاربرد دارند، زیرا کلیه سرطانهای پوست غیر از سارکوم کاپوسی با مواجهه با نور خورشید رابطه دارند. در ضمن معاینه ادواری توسط خود شخص کلید کشف زودرس این سرطان هاست. تمام بدن خود را در فواصل منظم با استفاده از یک آینه تمام قد و یک آینه دستی برای دیدن کفل ها، پشت، کمر، و پشت گردن، معاینه کنید. افراد سالخورده بویژه در خطر هستند زیرا پوست نازکشان مستعد بروز ملانوم سریع گسترش یابنده است.

در صورتی که سابقه خانوادگی ملانوم بدخیم دارید، خود را هر ماه بدقت معاینه کنید. بدن به طور متوسط ۲۵ خال دارد. شما باید کاملاً با خال های خود آشنایی داشته باشید. این خالها را هر ماه معاینه کنید. خالی که در حال بزرگ شدن (یا تغییر کردن) است باید فوراً توسط پزشک معاینه شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *