منابع شگفت آور پشتیبانی در زندگی با ام اس


منابع شگفت آور پشتیبانی در زندگی با ام اس

منابع شگفت آور پشتیبانی در زندگی با ام اس

 

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، دایی ها و عموها، عمه ها و خاله ها، همسایه ها و دوستان میتوانند منابع شگفتآور پشتیبانی باشند. اگرچه ممکن است شما تمایل داشته باشید همیشه همه ی کارها را به اتفاق فرزندانتان انجام دهید، اما واقعیت این است که شاید لازم باشد از بین فعالیتهای مورد نظرتان مجبور به انتخاب شوید. بنابراین به جای خواهش کردن از فرزندانتان برای دست کشیدن از فعالیتهایی که شما نمی توانید در آنها شرکت کنید، به فکر آن باشید که از افراد دیگری بخواهید تا جای شما را در این گونه کارها بگیرند. کودکان می توانند از جانب افراد بالغ دیگر، تا حد زیادی مورد پشتیبانی قرار گرفته و لذت ببرند.

به عنوان مثال، اگر شما به اندازه ی کافی خوش اقبال باشید که پدربزرگ و مادربزرگ فرزندانتان در همین اطراف به سر ببرند، مسابقه ی این هفته ی فوتبال ممکن است یک فرصت عالی برای آنها باشد تا از بودن در کنار نوه ی بزرگشان لذت ببرند. آنها با خوشحالی به دیدن مسابقه می روند و شما فرصت دارید تا استراحت کوتاهی بکنید و به محض اینکه به خانه برگردند، گزارش لحظه به لحظه ی بازی را به شما می دهند. یا اگر نتوانید این ماه رانندگی کنید، شاید یکی از همسایه ها با ماشین بچه ها را ببرد و بعد از اینکه خوب شدید و توانستید دوباره روی پاهایتان بایستید، شاید شما هم کاری برای او انجام دهید.

همه چیز را به گردن ام اس نیندازید.نوجوانان خانواده های دیگر را هم کلافه می کنند.

مبتلایان به ام اس، تمایل دارند هر اتفاقی را به این بیماری ارتباط دهند - اگر سوزی (Susie) در خانه شیطنت و مزاحمت ایجاد میکند، جیمی (Jimmy) در مدرسه خوب درسی نمیخواند، کارول دچار کابوس های شبانه است یا سام مدام در اتاقش را بهروی دیگران میبندد، باعث و بانی تمام این اتفاقات ام اس است. " اگرچه بی تردید ام اس ممکن است مشکل ایجاد کند، اما غالباً وضع بدینگونه نیست (برای اطمینان، به مبحث «به مشکلات کوچک رسیدگی کنید، پیش از آنکه بزرگ شوند» که در ادامه ی همین فصل خواهد آمد، نگاهی بیندازید).

کودکان انواع و اقسام مشکلات را ایجاد میکنند؛ مسائلی که به وجود آمدنشان اغلب دست شما نیست یا ربطی به بیماری ام اس ندارد. با نتیجه گیری غلط، ممکن است از سایر مسائلی که باید در مورد فرزندانتان به آنها توجه کنید، غافل شوید.

یا ممکن است به خاطر کارهای فرزندان نوجوانتان خود را سرزنش کرده و شدیدا احساس گناه کنید درحالی که این اعمال مقتضای سنشان باشد. مهم است در این موارد دارای فکر باز و روشن باشید (و به همان نسبت چشم و گوش باز) تا دریابید چه چیزی باعث ناراحتی و دلخوری فرزندتان میشود. به عنوان مثال:

سوزی ممکن است گله گزاری کند زیرا از اینکه شما مثل پدران دیگر نیستید، عصبانی است؛ شاید هم به خاطر اینکه اجازه نمی دهید تاتویی را که مدتهاست منتظر آن است انجام دهد، از دستتان خشمگین باشد.

سام ممکن است خود را در اتاقش حبس کند چون از دست بیماری ام اس شما خسته شده؛ و نیز احتمال دارد از اینکه نتوانسته به میهمانی برود،ناراحت باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد