مننژیت التهاب یا عفونت لایه غشایی پوشاننده مغز و نخاع


مننژیت التهاب یا عفونت لایه غشایی پوشاننده مغز و نخاع

 مننژیت التهاب یا عفونت لایه غشایی پوشاننده مغز و نخاع

 مننژیت عبارت است از التهاب یا عفونت لایه غشایی پوشاننده مغز و نخاع که این عفونت ممکن است باکتریایی یا ویروسی باشد. موجودات ذره بینی میتوانند از طریق جریان خون از راه گوش های عفونی شده، سینوس های عفونی داخل جمجمه و شکستگی جمجمه، پس از صدمه رساندن به سر منجر به مننژیت شوند. مننژیت در دوران کودکی شایع تر است اما ممکن است در هر سنی بروز کند.

علایم

تب، سردرد، سفت شدن گردن، تهوع، استفراغ و عدم تحمل نسبت به نور در مننژیت باکتریایی شروع علائم بسیار سریع تر از نوع ویروسی است و در موارد نادری بثورات جلدی .قرمز و عمقی نیز بروز میکند

درمان

مننژیت عفونت خطرناکی است که باید در بیمارستان درمان و نوع آن با آزمایش مایع نخاعی  مشخص شود. مننژیت باکتریایی اغلب با مصرف دو هفته آنتی بیوتیک وریدی قابل درمان است اما نوع ویروسی به آنتی بیوتیکها پاسخ نمی دهد ولی معمولا پس از ۲ تا ۳ هفته خود به خود بهبود مییابد.

اقدامات حمایتی

استراحت در بستر، مصرف مایعات فراوان و داروی لازم برای مهار تب، سردرد و افزایش فشار داخل مغزی، قدر مننژیت کودکان در حالی که منتظر پزشک هستید، پاهای کودک را تا قوزک در ۱/۵ کیلو از سفید کاملاً رنده شده بگذارید. پس از ۹ ساعت خطر دور می شود.  هم چنین برگ های خارجی کلم را در آتش بپزید و صورت کودک را با آن بپوشانید. این بیماران باید حرکات ورزشی بی خطر انجام داده از مصرف نادرست داروها و الکلی پرهیز کرده از اضطراب و خستگی دوری نمایند

انواع مننژیت

مننژیت باکتریایی : نیاز به بستری کردن فوری در بیمارستان دارد. بسیار خطرناک و کشنده می باشد. هنگامی که باکتری وارد خون شود، باعث تخریب دیواره عروق خونی می شود و موجب خونریزی در پوست و اعضای داخلی می شود.علائم شامل: تب، خستگی، تهوع، سردی دست ها و پاها، لرز سرد، درد شدید عضلات و مفاصل، درد سینه و یا شکم، تنفس سریع، اسهال و در مراحل بعدی بثورات پوستی است.این نوع مننژیت، در کمتر از چند ساعت فرد را از پا درمی آورد. در موارد غیر کشنده، معلولیت دائمی می دهد و شامل قطع عضو و یا زخم شدید می باشد.علائم مننژیت باکتریایی بعد از 3 تا 7 روز ظاهر می شود.در نوزادان تازه متولد شده ممکن است علائمی همچون: تب، سردرد و سفتی گردن وجود نداشته باشد و یا به سختی متوجه این علائم شویم.نوزادان مننژیتی ممکن است دارای علائم زیر باشند:غیرفعال، تحریک پذیر، استفراغ و کاهش اشتها.در کودکان، پزشک عکس العمل کودک را می بیند و تشخیص می دهد که کودک دچار مننژیت شده است یا نه.اگر چه علائم اولیه مننژیت باکتریایی و ویروسی شبیه هم می باشند، علائم بعدی مننژیت باکتریایی نظیر تشنج و کما بسیار خطرناک می باشد.مننژیت ویروسی : خفیف تر است و غالبا بیشتر از مننژیت باکتریایی رخ می دهد. این نوع، ناشی از عفونت روده ای می باشد. معمولا در اواخر تابستان و اوایل پاییز ایجاد می شود. غالبا بچه های کمتر از پنج سال و بزرگسالان زیر 30 سال را دچار می کند. علائم این نوع مننژیت در نوزادان و بزرگسالان با هم تفاوت دارد.علائم در نوزادان شامل تب، تحریک پذیری، بد غذایی و سخت بیدار شدن است.علائم در بزرگسالان شامل تب بالا، سردرد شدید، سفتی گردن، حساسیت به نور، خواب آلودگی و یا مشکل در بیدار شدن، تهوع و استفراغ، و کاهش اشتها است.علائم این نوع مننژیت معمولا 7 تا 10 روز طول می کشد.مننژیت قارچی : علائم این مننژیت بسیار شبیه به انواع دیگر مننژیت می باشد. به هر حال، این علائم به تدریج ظاهر می شوند. علائم مشترک شامل سردرد، تب، تهوع و سفتی گردن می باشد. علائم اختصاصی این نوع مننژیت عبارتند از: عدم دوست داشتن نور، تغییر در وضعیت ذهنی، گیجی، توهم و تغییرات شخصیتی.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد