قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / مهمترین عامل ایجاد کننده برونشیت در کودکان!
برونشیت در کودکان
برونشیت در کودکان

مهمترین عامل ایجاد کننده برونشیت در کودکان!

مهمترین عامل ایجاد کننده برونشیت در کودکان!

برونشیت 

به عفونت و التهاب دیوار مجاری عبور هوا (نایژهها) که به ریه منتهی می شوند،برونشیت گفته میشود. این بیماری ممکن است به دنبال عفونت خفیف مجاری تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی معمولی و گلودرد چرکی ایجاد شود. برونشیت به این دلیل بروز پیدا می کند که به دنبال این دو بیماری مقاومت بدن در برابر عفونت پایین میاید، این عفونت ممکن است ویروسی و یا باکتریایی باشد که در هر صورت موجب تورم دیواره نایژهها و در نتیجه تولید و تجمع خلط می شود و به همین دلیل است که تنفس مشکل می شود. در این بیماری سرفه  خشک و منقطع نیز وجود دارد که یک یا دو روز به طول می انجامد و در آخر تولید خلط می کند، از طرفی اگر این خلط بلعیده شودموجب می شود که کودک آن را بالا بیاورد (استفراغ کند).

عوارض برونشیت

معمولا برونشیت در کودکان بالای یک سال خطری ایجاد نمی کند، ولی در موارد معدودی خس خس سینه و مشکل تنفس و استفراغ ممکن است آنقدر مشکل ساز شود که نیاز به بستری شدن کودک در بیمارستان باشد.

علایم برونشیت

 • بالا رفتن درجه حرارت بدن
 • اشکال در تنفس
 • سرفه خشک و منقطع که منجر به تولید خلط سبز رنگ و یا زرد رنگ می شود
 • کم اشتهایی
 • تنفس سریع بیش از 40 بار در دقیقه همراه با خس خس سینه
 • کبود شدن لبها و زبان
 • استفراغ به دنبال سرفه های مکرر

  درمان برونشیت

  ۱) اگر فرزندتان اخیراً مبتلا به سرماخوردگی، سینوزیت (عفونت و التهاب سینوس ها) گلودرد چرکی و یا عفونت گوش شده، و اوضاعش نیز وخیمتر شده، درجه  حرارت بدن او را اندازه گیری کنید و ببینید که آیا تب دارد یا نه، اگر تب داشت هر ۴ ساعت برای او درجه بگذارید، اگر درجه حرارت بدنش بالاتر از ۳۸ درجه  سانتیگراد بود، با گذاشتن اسفنج یا پارچه  مرطوب از آب و شربت تب بر (استامینوفن) تب او را پایین بیاورید.

  ۲) اگر فرزندتان به طور مداوم سرفه می کند ببینید که آیا سرفه اش همراه باخلط است. اگر همراه با خلط بود سعی کنید او را ترغیب کنید تا از طریق سرفه اخلاط را خارج کند، اگر نمی توانست بفهمد که چگونه این کار را انجام دهد او را روی زانوی خود بنشانید به طوری که پشت او به شما باشد، سپس در هنگام سرفه او را کمی به جلو خم کرده و کمرش را از پایین به بالا مالش دهید.

  ۳) دایم به کودکتان مایعات و نوشیدنی بدهید. اگر او از نوشیدن خودداری میکند سعی کنید به او نوشیدنی های متنوع پیشنهاد کنید و او را به نحوی به نوشیدن تشویق کنید تا دچار کم آبی بدن نشود.

  ۴) اگر سرفه  کودک همراه با خلط است، به او شربتی که منحصراً ضد صرفه باشد ندهید، زیرا خلطها باید از طریق سرفه خارج شوند. پزشک نیز شربت مناسبی که گلوی کودک رانرم کند و سرفه  او را کمی تسکین دهد، برایش تجویز می کند.

  ۵) محیط را برای کودکتان گرم، آرام و ساکت نگه دارید.

اگر فرزندتان در نفس کشیدن مشکل دارد و باهر تنفسی عضلات سینه اش به داخل کشیده میشود یا اگر در اطراف لب ها و روی زبانش کبودی مشاهده میشود، فوراً به پزشک مراجعه کنید، یا او را به نزدیکترین کلینیک یا درمانگاه ببرید، این گونه موارد،اضطراری به حساب می آید. اگر پس از عفونت مجاری تنفسی فوقانی احساس کردید عوارضی در فرزندتان باقی مانده است و وضعیت مناسبی ندارد برای پیشگیری از برونشیت در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نمایید.

اگر فرزندتان به علت ناراحتی در تنفس یا استفراغ شدیداً بی قراری کند، ممکن است پزشک او را به بیمارستان معرفی کند، تا در ان جا برای سهولت تنفس، به کودک اکسیژن بدهند و برای مقابله با بی آبی بدن، به علت استفراغ، به او مایعات وریدی (سرم) وصل کنند.

اگر عفونت کودک از نوع باکتریایی باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز میکند. در مورد برونشیت ویروسی پزشک نکات پرستاری را برای نگه داری از کودک به شما گوشزد می کند زیرا برای برونشیت ویروسی داروی خاصی وجود ندارد، به طور مثال ممکن است پزشک به شما نشان دهد که در هنگام سرفه کردن کودکتان، او را در چه وضعیتی نگه دارید و چگونه کمر او را بمالید تا خلطها را خارج نماید.

– برای این که فرزند تان بهتر بتواند نفس بکشد، شانه و سر او را بالاتر قرار دهید. برای این کار می توانید از یک بالش اضافه استفاده کنید.

– تا حد ممکن سعی کنید کودکتان را آرام نگه دارید، زیرا دویدن به این طرف و آن طرف و هیجان شدید موجب می شود دچار حمله  سرفه و در نهایت استفراغ شود.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *