قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / مهمترین علایم سنگ کلیه چیست؟؟
سنگ کلیه
سنگ کلیه

مهمترین علایم سنگ کلیه چیست؟؟

مهمترین علایم سنگ کلیه چیست؟؟

سنگ کلیه

به طور طبیعی مواد غذایی پس از طی کردن فرآیندهای شیمیایی در بدن از طریق کلیه ها تصفیهشده و مواد زاید آنها به مجاری ادرار ریخته می شوند. وقتی که ادرار از مواد زاید که می توانند کریستالیزه شوند و شکل سنگها مانند را ایجاد کنند اشباع میشود یا وقتی که مواد شیمیایی که به طور طبیعی از روند کریستالیزه شدن جلوگیری می کنند  و جود نداشته باشند  سنگهای کلیه می تواند چندین سال طول بکشد. اگر سنگ های کلیه کوچک باشند ممکن است از جای خود در کلیه کنده شده و در دستگاه ادراری حرکتکنند و در نهایت از طریق خروج ادرار از بدن خارجشوند. سنگهای بزرگتر در کلیه باقی می مانند اما این سنگها نیز ممکن است حرکت کرده و وارد حالب شوند (حالب لوله ای است که ادرار را از کلیه به مثانه می رساند). اگر یک سنگ در حالب قرار گیرد می تواند باعث بروز دردهای شدیدی شود. وجود یک سنگ بزرگ در داخل کلیه معمولاً دردناک نمی باشد اما می تواند خطر بروز عفونتهای ادراری را افزایش دهد.

علت سنگ کلیه

وقتی که غلظت زیادی از مواد حل شده در ادرار وجود داشته باشد خطر تشکیل سنگ های کلیوی افزایش می یابد. عدم مصرف کافی مایعات باعث افزایش خطر ایجاد سنگ های کلیه می شود. وقتی که آب بدن کم باشد کلیه ها برای حفظ این آب ادرار کمتری تولید می کنند و در نتیجه ادراری که ساخته میشود غلظت خیلی زیادی خواهد داشت. افرادی که در مناطقی با آب و هوای گرم زندگی می کنند، اگر به اندازه  کافی آب نخورند و جبران آن آبی که از طریق ریزش عرق از بدنشان خارج می شود را نکنند، بیشتر از دیگران مستعد ابتلاء به سنگ های کلیه خواهند شد. براساس نوع مواد زایدی که در ادرار وجود دارد انواع مختلف سنگ های کلیه می توانند ساخته شوند. اکثر سنگ های کلیه از جنس نمک های کلسیمی هستند. این سنگها ممکن است در افرادی که رژیم غذایی آنها سرشار از کلسیم و یا ماده ای به نام اسیداگزالیک میباشد بیشتر دیده شود. همچنین در افرادی که غده ی پاراتیروئید آنها تولید مقادیر زیادی هورمون پاراتور مودن می کند، این سنگهای کلسیمی بیشتر دیده میشود، زیرا این هورمون باعث میشود که میزان کلسیم خون بالا رود. درصد کمی از انواع سنگهای کلیه را سنگ هایی که حاوی اسیداوریک هستند تشکیل می دهند و این سنگها در افرادی کهدچار بیماری نقرس هستند بیشتر دیده می شود. سنگهای کلیه هم چنین ممکن است بر اثر عفونتهای طولانی مدت دستگاه ادراری هم ایجاد شوند. در چنین مواردی سنگها به شکل شاخ گوزن ساخته می شوند و حفره ی مرکزی کلیه را پر میکنند. به ندرت سنگهای ادراری از ماده ای به نام سیستین  ساخته میشوند. این ماده به طور غیرطبیعی در افرادی  که دچار بیماری ارثی سیستینوری هستند، در ادرارشان دیده میشود. سنگ های کلیوی همچنین با مصرف بعضی از داروها نیز مثل داروی ایندیناویر که برای درمان ایدزبه کار میرود، ایجاد می شوند.

علایم سنگهای کلیه

 سنگهای خیلی کوچک کلیه  ممکن است بدون   این که باعث بروز علایمی شوند از طریق ادرار به خارج دفع گردند. سنگهای بزرگتر و یا قطعات کوچکی از باعث اسپاسم های دردناکی شوند. علایم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر شده و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

– دردهای بسیار شدید و طاقت فرسا که از پشت و  کمر شرذوع شده و به شکم و کشاله  ران کشیده شوند.و ممکن است در قسمت تناسلی نیز احساس شوند 

– تکرر ادرار که به صورت دردناک می باشد.

– تھوع و استفراغ و وجود خون درادرار،

ضمناً اگر سنگ کلیه از طریق ادرار خارج شود، درد به طور ناگهانی از بین میرود. با این حال اگر یک سنگ در حالب گیر کند ممکن است جلوی ادرار را گرفته و باعث ورم کردن کلیه شود.

 درمان سنگ کلیه

اگر سنگ ها کوچک باشند اما در کلیه باقی بمانند، ممکن استپزشک فقط به شما توصیه کند که استراحت کنید و از داروهای مسکن استفاده نمایید. مقادیر زیادی آب و مایعات بنوشید تا به دفع سنگ ها از طریق ادرار کمک شود. در بعضی موارد سنگهایی که در قسمت های پایین حالب گیر افتادهاند را می توان از طریق سیستوسکوی بیرون آورد. در این روش یک لوله دوربین دار از طریق بیشابراه وارد مثانه و از انجا وارد حالب میشود و بعد از پیدا کردن سنگ در حالب با استفاده از یک فورسپسی (چنگکی) این سنگ را برداشته و یا خرد میکنند. اگر سنگی از کلیه حرکت کند و وارد حالب شود معمولاً درد شدیدی ایجاد میکند که می تواند چندین ساعت طول بکشد. در چنین مواردی ممکن است لازم شود که به بیمارستان بروید تا از مسکن های خیلی قوی استفاده کنید. در بیمارستان به شما سرم وصل خواهد شد تا از طریق مایعاتی که وارد بدنتان میشود حجم ادرارتان افزایش یافته و باعث شود که سنگ از طریق ادرار به بیرون فرستاده شود. امروزه رایجترین روش درمان سنگهای کلیه روش لیتوتریسی میباشد. در این روش با استفاده از امواج قوی، سنگهای کلیه خرد شده و به صورت پودر در می آیند که این پودر سنگها به راحتی از طریق ادرار دفع میشوند.

عمل جراحی برای برداشتن سنگ فقط وقتی مورد نیاز است که سنگ کلیه خیلی بزرگ باشد به ندرت یک سنگ شاخ گوزنی به قدری بزرگ می شود که مجبور شویم تمام کلیه را با عمل جراحی برداریم. برای پیشگیری از دوباره ساخته شدن سنگهای کلیه، علت زمینه ای ایجادکننده  این سنگ ها باید درمان شود. پزشک احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد که مدت زیادی روزی حداقل ۲ یا ۳ لیتر مایعات بنوشید و از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث سنگ سازی شوند پرهیز کنید. بیش از نیمی از افردای که تحت درمان سنگ های کلیه قرار می گیرند، در عرض حدود ۷ سال، دوباره به یک سنگ دیگر مبتلا می شوند.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *