قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / مهمترین علایم کم خونی در کودکان!
کم خونی در کودکان
کم خونی در کودکان

مهمترین علایم کم خونی در کودکان!

مهمترین علایم کم خونی در کودکان!

کم خونی

کم خونی بیماری تضعیف کننده ای است که منجر به کاهش تعداد گلبولهای قرمز خون و یا کم شدن مقدار هموگلوبین می شود. هموگلوبین رنگدانه  حامل اکسیژن میباشدکه از آهن مشتق شده و به گلبولهای قرمز رنگ می دهد. با کاهش آهن و مواد خون سازدیگر، ساخت گلبولهای قرمز که در مغز استخوان ساخته می شوند کاهش مییابد. شدیدترین نوع کم خونی ها به دنبال بیماری هایی از قبیل سرطان خون (لوسمی)،سیکلمبیا (ایجاد گلبولهای داسی شکل در خون) و تالاسمی (نوعی کم خونی با منشاء ارثی) و یا از دست دادن شدید خون در خونریزی ها و یا عفونتها ایجاد می شود.

عوارض کم خونی

آنمی بیماری خطرناکی است زیرا ممکن است نشانه ای از سه بیماری ذکر شده (سرطان خون، سیکلمبیا و تالاسمی) باشد. البته همه  موارد دیگری که ممکن است

موجب کم خونی شود از جمله کاهش میزان آهن خون نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

درمان کم خونی

اگر کودکتان بی حوصله و رنگ پریده به نظر میرسد و خوب غذا نمیخورد:

۱) برای یافتن علایم رنگ پریدگی در کم خونی، چشمان، دهان، نوک انگشتان و زبانش را مشاهده کنید.

۲) توجه کنید که آیا فعالیت فرزندتان نسبت به کودکان دیگر کمتر است؟

آیا پس از کمی فعالیت یا ورزشی مختصری تنگی نفس پیدا می کند و یا عنوان می کند که سرش گیج میرود؟

اگر فکر می کنید کودکتان مبتلا به آنمی است سریعاً موضوع را با پزشک در میان بگذارید. آنمی همیشه باید به طور کامل و دقیق توسط پزشک مورد تشخیص و بررسی قرار گیرد. شما هرگز نباید به درمان های خانگی اکتفا کنید.

پزشک در ابتدا نمونه خون کودک را برای تشخیص به آزمایشگاه میفرستد. اگر تشخیص مورد تأیید واقع شد، پزشک به شما میگوید که کودکتان را برای بررسی و آزمایشات کاملتر به بیمارستان ببرید تا علت اصلی کم خونی تشخیص داده شود و اگر کم خونی کودکتان حاد بود، باید از طریق تزریق، خون به بدنش رسانده شود. اگر کم خونی در اثر فقر آهن باشد، پزشک مکمل قرص آهن تجویز می کند و به شما سفارش می کند که در رژیم غذایی کودکتان غذاهای سرشار از آهن (ذکر شده در پایین) بگنجانید.

با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید و اطمینان یابید که فرزندتان از غذاییکامل و سرشار از آهن تغذیه می کند. جگر زرده تخم مرغ، سبزیجات با برگهای سبزتیره و میوه های مغز دارد مانند پسته، گردو، فندق و… از مواد غذایی سرشار از اهن به شمار می روند.

توجه داشته باشید که ویتامین «ث» به جذب آهن کمک میکند.

بنابراین به طور مثال می توانید همراه با تخم مرغ به کودکتان یک لیوان آب پرتقال بدهید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *