قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / مهم ترین علائم حاملگی کدام است؟
علایم حاملگی
علایم حاملگی

مهم ترین علائم حاملگی کدام است؟

مهم ترین علائم حاملگی کدام است؟

علایم حاملگی

علایم حاملگی عبارتند از:

۱- قطع شدن قاعدگی

۲- تغییرات سینه

۳تهوع صبح گاهی

۴- بزرگ شدن شکم

۵جنبش و حرکات جنین در شکم

۶- تکرر ادرار یبوست

۸- نفخ شکم

۹- سردرد

۱۰- خستگی و بی حالی و نیز علایمی مانند لک صورت، ورم دست و پا، کمخوابی،

حالات عصبی و سرگیجه در دوران بارداری:

۱- قطع شدن قاعدگی: قطع کامل قاعدگی را نزد هر زنی باید به حساب بارداری گذاشت، مگر اینکه ثابت شود که زن باردار نیست.

۲- تغییرات سینه: بسیاری از دختران و زنان قبل از شروع قاعدگی از سفت شدن و حساسیت سینه هایشان شکایت میکنند که معمولا بعد از اتمام قاعدگی برطرف میشود. در موقع بارداری . سنگینی و بزرگی پستان ها واضح تر شده و حساسیت آن ها زیادتر میگردد.

۳- تهوع صبحگاهی: زمانی که بدن شروع بهار تولید هورمون های حاملگی می کند یکی از عوارض آن می تواند تهوع صبحگاهی باشد. این تهوع میتواند با استفراغ و یا بدون استفراغ بوده و در هر زمانی از روز رخ دهد. اغلب این حالت با معده  خالی رخ میدهد. در مورد بسیاری از زنان، این  حالت در صبح رخ داده و در طول روز بهتر می شود. تهوع حاملگی معمولاً حوالی هفته ششم حاملگی شروع شده و احتمالا در شروع سه ماهه دوم فروکش می کند.

مطابق آمار، بیش از یک سوم زنان باردار از دل بهم خوردگی و تهوع شکایت می کنند. این حالت اکثرا صبحها بعد از برخاستن از خواب به وجود می آید و گاهی از اوقات به قدری شدید و ناراحت کننده می شود که منجر به استفراغ میگردد.در ماه اول و دوم خودش را نشان میدهد ولی در اوایل چهار ماهگی به کلی از بین میرود.

۴- بزرگ شدن شکم: بزرگ شدن و جلو آمدن شکم تا قبل از ۳ ماهگی که رحم در داخل حفره لگن بزرگ می شود محسوس نیست ولی از ماه سوم به بعد رحم تدریجا بزرگتر شده و در بالای استخوان عانه حس می شود و شکم نیز به همین علت شروع به جلو امدن و بزرگ شدن می کند.

۵- جنبش و حرکات جنین در شکم: اصولا مادرانی که برای بار اول باردار می شوند به علت عدم تجربه کافی حرکات نوزاد داخل شکم را به طور واضح حس نمی کنند و گاهی از اوقات تا ماه ها متوجه جنب و جوش آنها نمی شوند.

۶- تکرر ادرار: این حقیقتی است که زنان حامله مداوما نیاز به دفع ادرار دارند. اکثریت مردم تصور میکنند که علت این مسئله فشار رحم در حال رشد به مثانه است. این نکته قطعاً در بعضی از ماههای حاملگی که رحم بزرگتر شده صدق می کند. اما تکرار در سه ماه اول به علت سطح بالای هورمون پروژسترون در بدن مادر است. پروژسترون عضلات مثانه را شل کرده و باعث تکرر ادرار میگردد که نیاز به دفع ادرار می شود. در کندی کاهش تکرر ادرار توصیه های زیر را اجرا کشد:

زمانی که نیاز دارید به دستشویی بروید سعی کنید این تکرار را به تأخیر بیاندازید زیرا این مسئله میتواند به سایر مشکلات منجر شود و مطمئن باشید تکرار ادرار در طی سه ماهه دوم فروکش می کند. هر بار که به دستشویی می روید مثانه خود را کاملاً تخلیه کنید. چند ثانیه بعد از اتمام ادرار صبر کنید و ببینید که آیا دوباره نیاز به ادرار کردن دارید یا خیر؟ برای کاهش مشکلات شبان گاهی نیز غروب و شب کمتر آب بنوشید.

۷- یبوست: یبوست بیماری شایعی در حاملگی است. زمانی که شما حامله هستید سطح پروژسترون افزایش  مییابد. پروژسترون باعث شل شدن عضلات گوارشی و کاهش حرکات روده می شود و در همان زمان سطوح هورمون هایی که باعث کمک به هضم غذا می شوند کاهش می یابند

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *