مهم ترین نکات رژیم غذایی در دوران شیردهی


مهم ترین نکات رژیم غذایی در دوران شیردهی

مهم ترین نکات رژیم غذایی در دوران شیردهی

 

به ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری نیز نیاز دارید. مخصوصا ویتامین د، کلسیم و آهن. به مصرف ویتامین های دوران بارداری خود یا سایر مکمل های متعادل دیگر تا زمانی که شیر میدهید، ادامه بدهید.

همچنین روزانه مقدار بیشتری کلسیم، چه به صورت قرص مکمل چه وعده های بیشتری از شیر، ماست و سایر محصولات لبنی مصرف کنید. اساسا شیر سینه آب است (۸۷ درصد). برای تولید مقدار زیادی شیر، باید حداقل روزانه ۷۲ اونس مایعات بیشتری مصرف کنید، که در حدود نه لیوان شیر، آب میوه یا آب بیشتر است.

با وجود این، زیاده روی نکنید، زیرا در صورت نوشیدن مایعات به مقدار زیاد، در واقع تولید شیر شما کاهش می یابد. یک روش مناسب برای بیان اینکه به مقدار کافی مایعات مینوشید یا نه، توجه به میزان ادرارتان است. اگر به طور نامتناوب ادرار می کنید یا در صورتی که رنگ آن زرد پر رنگ باشد، احتمالا مقدار مایعات مصرفی شما کافی نیست. اگر به طور مداوم باید به سمت دستشویی بدوید، ممکن است بیش از حد مایعات نوشیده باشید.

تعیین داروهای بی خطر تقریبا هر دارویی که مصرف کنید، وارد شیر شما می شود، ولی معمولا فقط به مقداری جزئی. اگر لازم است در طول دوران شیردهی از دارویی مصرف بکنید، سعی کنید در حد امکان از پایین ترین مقدار آن استفاده کرده و به عنوان یک قانون کلی، پس از اتمام یک وعدهی شیر آن را مصرف کنید. بدین طریق، بدن شما تا زمانی که نوبت به وعده ی دیگر ش یر دادن می رسد، اکثر دارو را تجزیه می کند.

به طور کلی، فقط به دلیل ترس از انتقال دارو به نوزاد و آسیب رساندن به او، خود را از مصرف داروهایی محروم نکنید که بدان نیاز دارید. داروها را با دکتر خود کنترل کنید تا از بی خطر بودن آنها در دوران شیردهی اطمینان یابید. مصرف داروهای زیر در دوران شیردهی بلامانع است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد