قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / مواد حساسیت زا را بشناسید!!
آلرژی
آلرژی

مواد حساسیت زا را بشناسید!!

مواد حساسیت زا را بشناسید!!

آلرژی تا چه حد شایع است؟

بر اساس اخرین امار به دست امده از مؤسسه های بهداشت ملی، چهل و سه میلیون امریکایی یعنی ۱۷ درصد جمعیت آمریکا مبتلا به الرژی هستند. بنابراین الرژی یکی از شایعترین بیماریها به شمار میرود و همه میدانند که موجبرنج و آزار فرد می شود. در آمریکا ده میلیون نفر مبتلا به آسم وجود دارد و این رقم رو به افزایش است. از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ میزان شیوع آسم به ۲۹ درصد افزایش یافته است. (نشریه موسسه  ملی سلامتی شماره های ۳۸۷ – ۷۹ سال ۱۹۷۹ و ۳۰۴۲- ۹ چاپ شده در سال ۱۹۹۱ را ببینید) حدود ۱۸ میلیون امریکایی فقط از تب یونجه رنج میبرند – و ۱۴ میلیون دیگر مبتلا به سایر بیماریهای آلرژیک هستند. به طور خلاصه، از هر پنج نفر یک نفر مبتلا به الرژی است. سایر کشورها، آمار متفاوتی درباره آلرژی های مختلف ارایه می کنند که امکان دارد به تفاوت های نژادی (ژنتیک)، محیطی یا فقط به تفاوت گزارش ها  شیوه های درما ارتباط داشته باشد.

چگونه می توان بدانم دچار آلرژی هستم ؟

ساده می توان گفت، آلرژی با واکنش شدید و فوری به ماده ای نمایان می شودنشانه های مشخص تدریجی در بینی، چشم یا قفسه سینه مانند احتقان، خارش یاخس خس کردن ظاهر شود.

هشدار با این نشانه ها همیشه به عنوان آلرژی تلقی نمی شوند و سایر دلایل باید مورد توجه قرار گیرند. بیماریهای عفونی همانند تب خال، بخشی از اشیا یا ذرات غذایی که در بینی یا قفسه سینه گیر می کنند، همچنین التهاب و برونشیت عفونی نشانه هایی را به وجود میاورند که به اشتباه نشانه آلرژی قلمداد می شوند. تداخل قابل توجهی دراین وضعیت وجود دارد و پزشک معالج تان میتواند به شما کمک کند، نشانه های آلرژی خود را با شرح تاریخچه  بیماری، آزمایش های فیزیکی و آزمایشگاهی مشخص کنید.

این وضعیت وجود دارد و پزشک معالج تان میتواند به شما کمک کند، نشانه های آلرژی خود را با شرح تاریخچه  بیماری، آزمایش های فیزیکی و آزمایشگاهی مشخص کنید.

مواد حساسیت زا چه هستند؟

مواد حساس زا مواد عمده ای (معمولاً پروتئین ها) هستند که موجب بروز واکنش  آلرژیک سیستم ایمنی بدن می شوند. (برای شناسایی دقیق برخی از مواد حساسیت زا  به موارد زیر توجه کنید).

برخی از مواد حساسیت زا شناخته شده

مواد غذایی : بادام زمینی، گردو، پسته، فندق، ماهی، تخم مرغ، شیر و شکلات.

مواد حساسیت زا  تنفسی : ذرات گرد و غبار، هاگ کپک، شورهای سگ و گربه و بزاق آنها، پرندگان و پر آنها، سوسک، گرده درختان و علفهای هرز و چمن.

مواد حساسیت زا  در اثر تماس یافتن با آنها: درخت بلوط سمی، پیچک سمی و نیکل (موجود در جواهرات)، پلاستیک چسبناک و ذرات مواد آرایشی، باید توجه داشت همه موادی که میتوانند سبب بروز واکنش های آلرژی زا شوند، به طور مشخص در پوست ظاهر می شوند.

  • مواد دارویی : پنی سیلین، سولفات ها، آسپرین و ایبوبروفن،
  • مواد سمی حشرات : زنبور عسل، زنبور، زنبور زرد، زنبور قرمز و مورچه  قرمز.

مواد شیمیایی : دی ایزوسیانیت TDI و MDI (پلاستیک و رنگ)

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *