موثرترین داروها در درمان آلرژی …


موثرترین داروها در درمان آلرژی …

موثرترین داروها در درمان آلرژی ...

از بین هزاران داروی مداوا کننده آلرژی چگونه می توان یکی را انتخاب کرد؟

وقتی در سفر هستید یا متوجه میشوید که داروی خود را فراموش کرده اید همراه تان بیاورید برای نشانه های تب یونجه اتفاقی و ملایم خود می توانید به طورکلی، داروی پیش بینی نشده  مؤثری را انتخاب کنید. مواد اصلی وجود دارند که باید در بسیاری از مواردآماده داشته باشید .untitled

نشان دهنده این است که این دارو را میتوان بدون تجویز پزشکمصرف کرد. RX یعنی فقط با تجویز پزشک باید مصرف شود. در موارد گرفتگی بینی، سودوافدرین (سودوفد ۳۰ میلیگرمی، ۶۰ میلی گرمی) یا فنیل پروپانول آمین (۱۲/۵ میلی گرمی، ۲۵ میلی گرمی) را انتخاب کنید و اگر فشار خون بالایی دارید یا اگر دچار ناراحتی می شوید از دز کمتری استفاده کنید.

شاید بخواهید مصرف خود را به اسپری بینی ضد احتقان اکسی متازولین (Afrin)، فنیل افرین (-Neo Synephrine) یا اگزیلو متازولین (Otrivin) محدود کنید. این اسپری های ضد خشکیبینی قبل از پرواز و برای عفونتهای سینوسی و بینی کاملا مفید و مؤثر هستند.

برایدرمان عطسه زیاد و کاهش ترشحات روشن و بی رنگ بینی که در اثر آلرژی ایجاد می شود، از ترکیبی مانند آنتی هیستامین مثل کلروفینرآمین (۲ تا ۴ میلی گرمی) تریپولیدین(۲/۵ میلیگرمی)، کلماستین (TaVSit، ۱ میلی گرمی) استفاده کنید.در این مورد هم، باید دز کمتری انتخاب یا قرصی شیاردار را به دو قسمت تقسیمکرد.

دیفن هیدرامین (Benadry1) برای کهیر مناسب است. اما بسیار ضعیف است و بزاق را خشک میکند. با وجود این، دیفن هیدرآمین از ترکیباتی است که تا حدودی به عنوان آرام بخش بدون تجویز پزشک مصرف می شود. فقط ترکیباتی را انتخاب کنید که تب یونجه را مداوا می کنند.

داروی ترکیبی مناسبتر است. از مصرف داروهایی که مقدار زیادی از ترکیباتی را دارا هستند که شما نیاز دارید و از مصرف داروهایی که موادی مانند استامینوفن (Tylenol)، اسید استیل سالیسیلک (آسپرین)، کافئین و لاکسترو متورفان دارند، اجتناب کنید. معمولاً نیازی به استفاده از ترکیبات محتوی آسپرین نیست و حتی برای افراد حساسی خطرناک است. چون احتمال بروز آسم را در پی دارد. فقط از داروهایی استفاده کنید که نشانه های حساسیت را تسکین می دهند. مصرف بیش از حد آنتی هیستامین می تواند ترشحات مخاط را خشک و شما را مستعد یا حتی مبتلا به سینوزیت کند.

ترکیباتی که اثر دایمی دارند مفیدند اما به ترکیبات آن توجه کنید و چنانچه نشانه های آلرژی اوایل صبح در شما بروز می کند از مصرف داروهایی با اثر بخشی موقت خودداری کنید. با وجود این که شربت های سرفه گایافنزین و دکسترومتورفان مسکن هستند، اما از مصرف داروهای ترکیبی اجتناب کنید. به دلیل اثرات خواب آلودگی و خشکی مخاط دهان که این داروها به وجود میآورند عدهای نمی توانند از آنتی هیستامین های نسل اول یا کلاسیک استفاده کنند و عدهای دیگر نیز نمیتوانند داروی ضداحتقان مصرف نمایند. زیرا در آنان حساسیت، سردرد، تهوع و افزایش فشار خون را به وجود می آورد.

واکنش های افزایش فشار خون، سکته و خونریزی مغزی در موارد مصرف ضداحتقان فنیل پروپانول آمین دیده شده که ترکیب قرص رژیمی است. سایر اثرات جانبی آنتی هیستامین ها وضد احتقان ها مشکل دفع ادرار یا ناتوانی جنسی در مردهاست و تشدید گلوکوم و کاهش شیر در زنان شیرده را موجب میشود.علاوه بر این، یک نوع ضد افسردگی معروف به عنوان بازدارنده ی MAO وجود دارد

که نباید به طور همزمان با ضد احتقان ها یا مواد غذایی محتوی تیرامین (مانند پنیر) مصرف شود. این ترکیب می تواند افزایش خطرناک فشار خون را در برداشته باشد. ترکیب کافئین و ضد احتقان ممکن است علایم حیاتی شما را افزایش دهد، گاه لرزش و حتی تپش قلب ایجاد کند که باید از مصرف آنها خودداری کرد. بیماران دیابتی، قلبی یا تیروئیدی باید ضد احتقان را فقط پس از مشورت با پزشک معالج خود مصرف کنند. به طور خلاصه، برخی از ترکیباتی را که بدون نسخهی پزشک می توان مصرف کرد مانند آنتی هیستامینها برای آبریزش بینی و ضد احتقان ها برای گرفتگی بینی مؤثرند.

با وجود این باید عاقلانه و فقط پس از بررسی دقیق ترکیباتشان و عوارض جانبی مشخص مصرف شوند. آنتی هیستامینهای جدید مثل آنتی هیستامین های قدیمی بدون مشکلات بالقوه نیستند. یک تداخل دارویی خطرناک و گاه کشنده یافت شده است. بنابراین اگر سلدین و هیسمانال مصرف می کنید، اریترومایسین و آنتی بیوتیک هایی از (itraconazole) SporanoX (Ketoconazole) Nizoral این دست، داروهای ضد قارچ احتمالأ Flucomazole) Diflucan) را نباید مصرف کنید.

این داروها متابولیسم (سوخت و ساز) و دفع آنتی هیستامینهای موجود در کبد را مختل میکند و موجب انباشته شدن آنتی هیستامی های مصرف نشده در خون می شود. به این ترتیب سطح بالای خون به نوبهی خود برای قلب سم ایجاد می کند و باعث ایجاد ریتم های غیرطبیعی قلب و تغییرات الکتروکاردیوگرافی می شود. همچنین اگر بیماری کبدی دارید، مراقب باشید آنتی هیستامین های جدید مانند کلارتین باید مورد ارزیابی قرار گیرند. سلدین برای مادران شیرده تجویز نمیشود زیرا موجب کاهش وزن در توله سگها شده است.

وقتی نشانه های تب یونجه شدید باشد، احتمالاً یکی از اسپری های استروئیدی بینیجدیدتر (نیزالید، بیکونیز، وینکی نیز ) برای شما مفید خواهد بود. پزشک معالجتان نیز ممکن است پردنیزون را برای مدت کوتاهی تجویز کند.

نیز الکروم نیز با جلوگیری از هیستامین که از سلول های تودهای بینی رها می شود، برای برخی از بیماران مفید است. بهترین شیوه استفاده هم این است که پیش از تماس با چمن و گربه نامادری تان از آن استفاده کنید. اسپری بینی ایپراتروپیوم نیز می تواند مؤثر باشد.موقع احتقان با شاته آلرژی برای این که بیشترین احساس راحتی را داشته باشید احتمالاً به این داروها نیاز پیدا خواهید کرد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد