میخک و خواص شگفت انگیز آن در طب سنتی..!


میخک و خواص شگفت انگیز آن در طب سنتی..!

میخک و خواص شگفت انگیز آن در طب سنتی..!

میخک 

میخک معمولاً به عنوان یک ادویه آشپزخانه و در ترکیب با فلفل، دارچین وزردچوبه و سایر ادویه ها برای تهیه پودر ادویه کاری، مورد استفاده قرار میگیرد. از روغن میخک نیز در تولید عطرها، صابونها و یا به عنوان ماده طعم دهنده در لوازم پزشکی و دندانپزشکی استفاده میشود.این گیاه به علت زیبایی خاصی که دارد امروز در بیشتر نقاط دنیا به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می شود البته در مناطق سردسیر این داری می شود. در قدیم میخک ادویه ای گران قیمت بودکه تنها پادشاهان و ثروتمندان می توانستند از آن استفاده کنند.

فواید میخک

ا. تحریک دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا و متابولیسم: در طب سنتی میخک جریان آنزیمی را افزایش داده و در نتیجه فعالیت گوارشی را تقویت می کند. به علاوه میخک تأثیر بی حسی موضعی دارد و به همین دلیل برای درمان معده درد و حالت تهوع مفید است. ۲. کاهش درد دندان: استفاده از میخک برای کاهش دندان درد موثر است و همچنین به کاهش عفونتهای دهانی کمک می کند. آغشته کردن محل پوسیدگی دندان و  به روغن میخک در تسکین درد دندان موثراستمیخک  تقویت کننده مغز است  و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند. اوژنول همانندبی حس کننده های موضعی موجب مهار هدایت پیام ها گیرنده های حسن درد به طور محیطی می شود و با مهار التهاب و تاثیر بر مسیر درد به صورت مرکزی موجب تسکیندرد مزمن نیز می گردد. میخک در حدود ۲۰ برابر قدرتمندتر از اوژنول و دیگر ترکیبات ضد درد می باشد.۳.درمان سرفه : جویدنمیخک به همراه یک تکه کوچک از نمک معمولی بهتولید بیشتر آب دهان کمک کرده و در نتیجه تحریکپذیری در گلو را کاهش می دهد. ۴.کاهش استرس و آرام کردن تنش های روانی: اگر احساس می کنید استرسی دارید مقداری آب را به همراه کمی برگ ریحان، برگ نعنا و میخک بجوشانید سپس از این جوشانده برای تهیه چای سیاه استفاده کنید. این نوشیدنی را همراه با کمی عسل مصرف کنید. معجون گیاهی به دست آمده، با را تسکین میدهد۵.میخک درمان کننده سرطان است: حتی، از ابتلا به سرطان نیز جلو گیری  می کند  

ترکیبات شیمیایی

غنچه های گیاه میخک پس از باز شدن یعنی قبل از این کهرنگ خاکستری و ارغوانی آن تبدیل به و خشک شوند، میخک که به عنوان ادویه و دارو به کارمی رودپودر این غنچه هاست غنچه میخک دارای ۱۶ درصد و ساقه های درخت در حدود ۵ درصد و برگهای آن  دارای ۲ درصد اسانس روغنی است که از تقطیر این قسمتها به دست می آید اسانس میخک  ارای بویی قوی و طعمی سوزاننده است و این اسانس  سفید رنگ است و اگر در مجاورت هوا قرار گیرد رنگ آن تیره و غلیظ می شود. اسانس میخک.دارای اوژنول، اربو فیلین، الکل بنزیلیکا، بنزوات دو متیل، فورفوول و اتیلن استاوژنول که ماده اصلی میخک است آرام کننده و ضد عفونی کننده است و از آن دردندانپزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده می شود.

میخک در طب سنتی

میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است و درای خواص بسیار ی است - برای رفع دندان درد و گوش درد پک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن راروی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید. .میخک تقویت کننده مغز است و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کردهمیخک  استفاده کنند- این گیاه برای رفع سردرد مفید است، ضعف اعصاب را درمان می کند و برای رفع تنگی نفس موثر است -کسانی که مبتلا به بیماری وسواسی هستند برای درمان ان باید میخک بخورند -میخک جریان آنزیمی را افزایش داده و در نتیجه فعالیت گوارشی را تقویت می کند. به علاوه میخک تأثیر بی حسی موضعی دارد و به همین دلیل برای درمان معده درد و حالت تهوع مفید است - مقوی معده و جهاز هاضمه است، کبد و کلیه را تقویت می کند، سکسکه را بر طرف می کند - کسانی که قطره قطره ادرار می کنند برای درمان آن  باید چای میخک بنوشند. -میخک اشتها اور است و بدن را تقویت می کند - برای ترمیم قرنیه چشم و برطرف کردن لکه در چشم، میتوان چند قطره ازمحلول آبی میخک را در چشم چکاند - میخک تب بر و برای گردش خون و قلب مفید است.- برای درمان کمردرد، چای میخک و یا دو قطره اسانس میخک را با آب گرم و یاچایی مخلوط کنید و بنوشید - نوشیدن یک فنجان چای میخک بعد از غذا، گاز و درد معده را از بین می برد.- استفاده از  میخک، گرفتگی عضله را از بین می برد.

طرز استفاده :

برای تهیه چای یا دم کرده  میخک، مقدار ۱۰ گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوطو به مدت ۵ دقیقه دمکنید

مضرات

همان طور که گفته شد، میخک بسیار گرم است و بنابراین برای گرم مزاجان مناسب نیست و ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده ها شود. این گونه افراد باید میخک رابا صمغ عربی مخلوط کنند و سپس بخورند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد