میزان بالای پروژسترون جریان خون و بروز یبوست در زمان بارداری…


میزان بالای پروژسترون  جریان خون و بروز یبوست در زمان بارداری…

میزان بالای پروژسترون جریان خون و بروز یبوست در زمان بارداری...

 

يبوست

در حدود نیمی از خانم های باردار، از يبوست شکایت می کنند. هنگامی که باردار می شوید، ممکن است میزان بالای پروژسترونی که در جریان خون شما در گردش است ، فعالیت جهاز هاضمه ی شما را کند کند و دچار یبوست شوید. آهن موجود در ویتامین های دوران بارداری نیز می تواند این وضعیت را تشدید کند. برای حل مشکل توصیه های زیر را امتحان کنید:

از غذاهای فیبردار به مقدار زیاد مصرف کنید. سبوس غلات، میوه، و سبزیجات همه منابع فیبردار غنی هستند. برخی خانم ها خوردن ذرت بوداده را مؤثر می دانند، ولی نوع کم چرب، بدون کره یا روغن دار آن را انتخاب کنید. میزان فیبر را از روی برچسب های روی بسته ها کنترل کنید و غذاهایی انتخاب کنید که میزان فیبر آنها بیشتر باشد.

به مقدار زیاد آب بنوشید. پرآب نگه داشتن بدن به حرکت غذاها و مواد زاید به سوی جهاز هاضمه کمک می کند. بعضی از آب میوه ها (مخصوصا آب آلو) می تواند مؤثر باشد، در حالی که برخی دیگر (مانند آب سیب) تنها مشکل را شدیدتر می کند.

 از ملین استفاده کنید. ملینی مثل کولیس (دوكوسات سدیم)، یک مسهل نیست و فقط باعث نرم شدن مدفوع می شود. مصرف ملین ها در دوران بارداری بی خطر است، و می توانید دو تا سه بار در روز از آنها مصرف کنید. از خوردن مسهل بپرهیزید، زیرا می تواند موجب گرفتگی شکم، و گاهی انقباضات رحمی شود. هرکسی، چه باردار باشد چه نباشد، باید از مصرف مستمر مسهل خودداری کند.

با این همه، اگر به یبوست شدید مبتلایید، و در معرض خطر درد زودرس زایمان نیستید، می توانید با پزشک خود در مورد مصرف یک دوره ی کوتاه مدت از یک مسهل بسیار ضعیف، مثل شیاف گلیسرین یا شیر منیزی مشورت کنید. تا جایی که می توانید به طور منظم ورزش کنید. ورزش به رفع یبوست کمک می کند، بنابراین از انجام برخی ورزش های بی خطر لذت ببرید (حتی اگر فقط پیاده روی باشد).


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد