قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / میوه گل نسترن جادوگر سلامتی
گل نسترن
گل نسترن

میوه گل نسترن جادوگر سلامتی

میوه گل نسترن جادوگر سلامتی

گل نسترن

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی گل نسترن است گیاهی است از خانواده Rosaceae، درختچه ای است کوتاه دو تا سه متر با شاخه های کمانی به رنگ سبز تیره و کبود و خارهای پراکنده، تیغه آن در شاخه های اصلی مسطح و خمیده و قاعده  آن پهن است ولی در شاخه های گلدار، کوتاه با تعداد بیشتری می باشد. برگهایش معمولاً دارای پنج تا هفت برگچه است، هر برگچه صاف و کبود رنگ می باشد، گاهی روی رگبرگ کمی کرک هست و در رگبرگهای پشت برگچه تارهای غده ای وجود دارد، برگچه ها دارای دندانه های ارهای نوک تیز، کشیده و رو بهبالا هستند. گل های آن سفید یا زرد یا صورتی به قطر دو تا هشت سانتیمتر و دارای یک عدد پایک صاف و کم و بیش خزی به طول نیم تا دو و نیم سانتیمتر می باشد. میوه  آن که به عبارت دیگر ته گل است، تخم مرغی و کوزه ای شکل، کشیده و صاف با رنگ سرخ تیره یا سرخ روشن می باشد که سینور ودون نام دارد و دانه هایی در داخل آن قرار دارد. میوه  نسترن پس از خشک شدن سخت می شود و رنگ آن به قهوه ای تبدیل می شود، طعم آن قابض و کمی شیرین است و داخل آن الیاف باریک و نازک ابریشمی می باشد که درون آنها دانه های گیاه به صورت فندقه، بیضی، زاویه دارو بسیار سخت قرار دارند، جدار میوه با طعمی ترش و اسیدی است. این گیاه بیشتر در نواحی گرم زمین می روید و به عنوان گل زینتی در نواحی معتدل نیز آورده شده و پرورش داده می شود. این گیاه واریته های متعددی دارد که در مناطق مختلف ایران در دامنه های البرز، دره کرج و زاگرس انتشار دارد و در دامنه های کوه الموت قزوین در ۲۰۰۰ متری، در مشهد، نیشابور، اخملدخراسان، دامنه های دنا، در سی سخت فارس، لرستان، اراک و همدان به طور پراکنده دیده می شود.

نامهای دیگر گیاه گل نسترن در طب سنتی: گل سرخ بری – ورد احمر بری – ورد الکلب.

خواص نسترن

داروی گیاهی تقویت اعصاب

۱- آن را بخورید. مفرح و مقوی اعصاب است، جریان خون را در رگهای پوست بدن زیادکرده و سبب لطافت پوست بدن می شود.

داروی گیاهی ضد سفیدی مو

۲- آن را با عسل یا شکر نی به صورت گل قند بسازید و بخورید. سفید شدن موها را به تأخیر می اندازد.

۳- بوییدن آن سبب تقویت قوای دماغی می شود.

داروی گیاهی تقویت مو

4- خشک آن را بسایید و با حنا خمیر کرده بر بن موها بمالید. پیاز مو را قوی و محکم میکند و سبب تقویت مو می شود.

۵- بعد از هر حمام مقداری از عصاره ی تازه ی آن را گرفته بر بدن بمالیدو از حمام خارج شوید. بوی بد بدن رازایل و بدن را خوشبو می کند.

درمان گیاهی سیاه سرفه

 

۱- چهار تا هشت گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و در طول روز به مرور بنوشید. سیاه سرفه را درمان می کند.

۲- پنجاه گرم از آن را در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید، بعد آب صاف کرده آن را هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. برای رفع کمی ویتامین C در بدن نافع است.

درمان گیاهی اسهال

۳- آن را نرم بسایید و هشت گرم از آن را با آب سرد بخورید. از خونریزی به خصوص خون روی سینه جلوگیری می کند، قابض است و اسهال های سخت را علاج میکند.

درمان گیاهی تپش قلب

۴- پنجاه گرم از گوشت آن را خرد کرده در یک لیتر آب سرد سه ساعت بخیسانید، بعد پنج دقیقه بجوشانید و پانزده دقیقه دم کنید و آب آن را صاف و شیرین کرده و در طول روز چند بار آن را بنوشید. تپش قلب را برطرف میسازد، تشنجات عصبی یا پرش موضعی را رفع می کند، حبس البول یا بندآمدگی ادرار را درمان می کند، بی خوابی را برطرف می سازد.

۵- با کوبیده  آن شیاف درست کنید و شبها در مهبل گذارید. مقوی رحم بوده و رطوبت های رحم را خشک می کند.

۶ـ پنجاه گرم از تارهای داخل میوه  نسترن را جمع آوری کرده و در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را به مرور بنوشید. آرام کننده، مدز و مقوی است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *