قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / ناخنک چشم چیست؟
ناخنک چشم
ناخنک چشم

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم چیست؟ 

ناخنک چشم

ناخنک (pterygium)، بافت صورتی رنگ و مثلثی شکلی است که بر روی قرنیه رشد می کند. رشد بعضی از ناخنک ها بسیار آهسته است و در تمام طول عمر بیمار ادامه مییابد و بعضی دیگر از آنها پس از رسیدن به اندازه معینی دیگر به رشد خود ادامه نمیدهند. به ندرت ناخنک به حدی رشد میکند که جلوی مردمک را می گیرد. ناخنک در مناطق آفتابی و در ۲۰ تا ۴۰ سالگی شایع تر است. علت ایجاد ناخنک معلوم نیست ولی به نظر میرسد پرتوی فرابنفش آفتاب از عواملی ایجاد آن باشد. استفاده از عینک محافظ و یا کلاه لبه دار در مناطق دارای نور شدید آفتاب برای پیشگیری از ناخنک ضروری است. ناخنک در آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود. بسیاری از بیماران با استفاده از عمل جراحی اقدام به برداشتن ناخنک میکنند که این کار تا زمانی که ناخنک جلوی بینایی فرد را نگرفته توصیه میشود زیرا احتمال عود ناخنک پس از عمل جراحی، به ویژه در افراد زیر ۴۰ سال وجود دارد. استفاده از پماد نرم کننده می تواند از قرمزی چشم بکاهد و تحریک مزمن چشم را کاهش دهد.

علایم ناخنک چشم 

خنک چشم خفیف‌ترین عارضه اشعه ماورای بنفش نور آفتاب است. علت دقیق آن به خوبی شناخته نشده است. ناخنک اغلب در افرادی که بسیاری از وقت خود را خارج از منزل سپری می کنند، به ویژه در آب و هوای آفتابی, روی می دهد. به نظر می رسد که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به ویژه پرتو فرابنفش به مدت طولانی، خشکی و غبار نقش مهمی در ایجاد این بیماری داشته باشند.عینک آفتابی باید امواج مضر نور آفتاب (ماورای بنفش) را جذب کند. امواج ماورای بنفش با طول موج کمتر از ۳۴۰ برای چشم مضر است. در بعضی از مطالعات نیز شیوع ناخنک در مردان بیشتر از زنان گزارش شده که ممکن است به دلیل تماس بیشتر مردان با اشعه ماوارای بنفش نور خورشید باشد. ناخنک در کودکان نادر است. کشاورزان و کارگران ساختمانی، ماهیگیران، و افرادی که در نزدیک خط استوا زندگی می کنند نیز به علت حضور دائم و طولانی‌ مدت در فضاهای باز (در معرض نور آفتاب) مستعد ابتلا به ناخنک چشمی هستند.

درمان ناخنک چشم

ناخنک با معاینه چشم‌ها تشخیص داده می‌شود و معمولا آزمایش خاصی لازم نیست.اگر ناخنک کوچک باشد و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی چشم و سوزش چشم‌ها نشود نیاز به درمان خاصی ندارداگر ناخنک قرمز و ملتهب شود می توان از قطره و پماد چشمی ضدالتهاب استفاده نمود تا میزان التهاب کاهش یابد. در مواردی که ناخنک التهاب شدیدی دارد می توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمان با قطره‌های استروئیدی یا سایر قطره‌های ضد التهاب انجام داد.

در مواردی که ناخنک به اندازه ای بزرگ شده باشد که باعث بسته شدن مسیر بینایی گردد یا در اثر رشد روی قرنیه، ایجاد آستیگماتیسم با درجه بالا نماید و یا نمای ظاهری ناخوشایندی داشته باشد می توان ناخنک را به روش جراحی برداشت. به چشم زدن عینک‌های محافظتی و به سر گذاشتن کلاه لبه‌دار از عود ناخنک پس از جراحی جلوگ

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *