ناراحتی های عادی در زمان بارداری


ناراحتی های عادی در زمان بارداری

ناراحتی های عادی در زمان بارداری

کمر درد:

کمر درد کم و بیش در اغلب زنان حامله دیده می شود، این دردها اغلب ملایم و مختصر بوده و در اثر خستگی و راه رفتن زیاد ایجاد می شود و با استراحت و داروهای مسکن معمولی اغلب بهبود می یابد ولی گاهی این دردها شدت یافته و بیمار را ناچار به بستری شدن می کند که ممکن است در اثر گرفتگی و اسپاسم عضلات ناحیه پشت باشد که با داروهای ضد درد، کیسه آب گرم و داروهای ضد اسپاسم درمان پذیر می باشد.

ترش کردن و سوزش گلو:

یکی از ناراحتی های زنان باردار همین مسئله می باشد. علت ترش کردن و سوزش گلو در اثر گند شدن حرکات دودی معده است که موجب پس زدن غذا به مری شده و سبب تأثر مخاط مری می گردد و موجب سوزش زیر استخوان جناغ سینه می شود. برای معالجه این بیماری می توان از ترکیبات قلیائی مانند ژل هیدرواکسید آلومنیوم روزانه ۳ قاشق استفاده نمود.

تهوع و استفراغ:

بارداری اغلب با اختلالات جهاز هاضمه بخصوص تهوع و استفراغ همراه است. این ناراحتی اکثراً در صبح به وجود آمده و بعد از بین می رود.گرچه در بعضی موارد در تمام روز ادامه دارد، معمولاً تهوع و استفراغ حاملگی از انتهای ماه اول آبستنی شروع شده و پس از ۶ الی ۷ هفته از بین می رود، ولی در بعضی از زنان حامله مدت آن طولانی است.

خستگی و خواب آلودگی:

بیشتر زنان باردار در اوایل احساس خستگی شدید کرده و دائماً میل به خواب دارند، این حالت به خودی خود اغلب از ماه سوم به بعد از بین می رود و از لحاظ پزشکی اهمیتی ندارد. سردارد: یکی از ناراحتی های معمولی در اوایل حاملگی سردرد می باشد، که اکثراً هیچ علتی برای آن نمی توان یافت. معالجه سردرد اگر علتی بر آن یافته شد، از بین بردن علت است و گرنه تجویز مسکن های معمولی است. در اواسط حاملگی این سردردها اغلب بهبود می یابند. واریس و بواسیر: به طور کلی با پیشرفت حاملگی و ازدیاد وزن و مدت زمانی که زن باردار به حال ایستاده می گذراند سبب رکورد خون وریدی در اندام تحتانی شده و تولید واریس می کند. همچنین رکورد خون وریدی در اثر یبوست و فشار در ناحیه مقعد ایجاد بواسیر می نماید. واریس باعث بدشکلی پا شده و رفته رفته ممکن است ایجاد درد نماید، که اغلب با استراحت و یا بالا نگه داشتن پاها در عرضی روز یا پوشیدن جوراب های واریس در ساعات معینی از روز قابل درمان است.  برای معالجه بواسیر مصرف اغذیه با تفاله کم، پرهیز از یبوست، شیافهای مخصوصی و کمپرس آب سرد مفید می باشد. ازدیاد ترشحات واژن: اکثر زنان باردار از زیاد شدن ترشحات ناراحت می باشند.اگراین ترشحات به قدری نباشد که احتیاج به استعمال پارچه پیدا شود، درحاملگی طبیعی بوده و نباید موجب نگرانی شود. ولی اگر ترشح بیش از این اندازه است باید با مراجعه به پزشک علت ازدیاد ترشح را یافته و به درمانآن پرداخت.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد