قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نارنگی میوه شگفت انگیز!!!
نارنگی
نارنگی

نارنگی میوه شگفت انگیز!!!

نارنگی میوه شگفت انگیز!!!

نارنگی

بیشتر مصرف کنندگان و خرده فروشان در گذشته از کلمه نارنگی برای گروهی از مرکبات پوست زیپی استفاده می کردند که در واقع تمامی انواع نارنگی را در بر می گیرد. امروزه بیشتر خرده فروشان برای هرگونه نام مخصوص بکار می برند:

انواع و اقسام شیرین، ترش بزرگ و کوچک به اندازه یک فندق تا برابر یک گرمک دارد.

خواص نارنگی در طب سنتی

خواص آن مثل سایر مرکبات است.و علاوه برآن دارای  مقداری  کلر و برم دارد. به همین علت جهت لطیف کردن پوست دست و صورت، بهتر از سایر مرکبات عمل می کند و نوع شیرین آن در تسکین اعصاب اثر بیشتری دارد. عده به جای پرتقال آن را سلطان مرکبات و شاه میوه زمستانی می نامند.

نوع تو سرخ

آنچه به نام تو سرخ در شمال ایران به عمل می آید، نوعی میوه مرکب است که خواص آن شبیه سایر مرکبات بوده و طرفداران زیادی ندارد. ولی اخیرا در جنوب ایران یک گیاه دیگر کاشته اند که در خوزستان به حسینقلی خانی معروف بوده و در تهران به نام گریپ فروت به فرش می رسد. خوردن آب آن به عنوان اشتهاآور و مقوی معده و قلب به کار می رود.

بابا بارتو

در بلوچستان به نارنگی باب بار تو می گویند. نوعی از خانواده مرکبات بوده کههسته آن لعاب زیادی مثل تخم کتان دارد و برای نرم کردن سینه بسیار مفید می باشد.

سایر منافع

داروی گیاهی التیام زخم

از پوست آن اسانس معطر می گیرند که ضد عفونی کننده بوده و در ساختن ادوکلن و مرهم های ضد زخم به کار می رود.

درمان گیاهی دیفتیری

اسانس آن قادر است بزرگترین دشمنان بشر را که میکروب های دیفتری، مننژیت و حصبه می باشد، نابود سازد.

نکته: تلخی که در میوه های بعضی از انواع مرکبات مثل ترنج و دارابی می بینید، یکی دیگر از محسنات مرکبات می باشد. زیرا این تلخی مربوط به یک ماده مؤثر است که اشتها را باز می کند و به همین جهت است که غذاشناسان توصیه می کنند، همیشه مرکبات را قبل از غذا میل نمایید تا معده شما را برای قبول و هضم آنآماده سازند.

مطلب پیشنهادی

درد سیاتیک در بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری

راه های بهبود درد سیاتیک در دوران بارداری   درد سیاتیک  بعضی از خانم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *