نجات دندان ها از پوسیدگی


نجات دندان ها از پوسیدگی

نجات دندان ها از پوسیدگی

 

چه باید کرد؟ راه چاره چیست؟ پیشگیری، پیشگیری نه در شعار بلکه در عمل. ابتدا باید پیشگیری به صورت فرهنگ عمومی درآید و مردم بساور کنند که اگر سراغ پیشگیری بروند، نیاز به درمان پیدا نمیکنند.

اگر سراغ پیشگیری بروند دیگر مجبور نیستند هزینه های زیادی صرف درمان دندانهای پوسیده خود کنند. اگر پیشگیری کنند دیگر از بی دندانی و مشکلات آن رنج نمیبرند؛

دیگر مجبور نیستند از دندانهای مصنوعی استفاده کنند؛ مردم باید باور کنند پیشگیری بهتر از درمان است. باید مردم باروکنند که با رعایت بهداشت دهان میتوان برای تمام عمر دندانهای سالمی در دهان داشت و از زندگی لذت ببرد. مردم باید باور کنند که پوسیدگی دندان صددرصسید قابل پیشنهگیری است و اگر ما دندانهای خراب و نامرتبی داریم خود مقصریم و نباید گناه را به گردن دیگری بیندازیم. به هر حال اگر پوسیدگی دندان در جامعه زیاد است و اگر کودکان ما از دندان درد رنج می برنده باید علت را در عدم رعایت بهداشت دهستان جستجو کرد.

تحقیقات نشان میدهد هنوز بسیاری از مردم بویژه کودکان با اصلاً مسواک نمیزنند و یا این که گاهی میزنند. بعلاوه مصرف شیرینیجات در کشور ما بسیار بالاست و کودکان ایرانی بدون هیچگونه کنترلی انواع شیرینیجات و تنقلات شبرین مصرف میکنند. کمتر کسی پیدا می شود که بلافاصله بعد از خوردن شیرینی مسواک بزند و یا لااقل دهان خود را شستشو دهد. مردم کمتر از نخ دندان استفاده میکنند و خلاصه رعایت بهداشت دهان هنوز در زندگی ما جایگاهی ندارد و لذا میبینیم در دهان غالب مردم بویژه کودکان یک یا چند پوسیدگی وجود دارد و اکثر افراد جامعه تعدادی از دندانهای خود را در اثر پوسیدگی از دست داده اند.

از طرف دیگر گرانی خدمات دندانپزشکی از یک سو و نیازهای فراوان مردم به این نوع خدمات از سنسوی دیگر باعث گردیده است. نیازهای درمانی مردم نه تنها رفع نگردد بلکه روز به روز افزوده گردد. افراد کمی را میتوان یافت که نیاز به یک یا چند نوع خدمات دندانپزشسکی نداشته باشند. همه این عوامل نشان دهنده ضرورت روی آوردن به امر پیشگیری است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد