قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نحوه تشخیص التهاب مری چگونه است؟
التهاب مری
التهاب مری

نحوه تشخیص التهاب مری چگونه است؟

 نحوه تشخیص التهاب مری چگونه است؟

چگونه فرد دچار رالتهاب مری می شود؟

گرچه هنوز هیچ کس نمی داند که چرا بعضی از افراد دچار ریفلاکس (التهاب مری) مبتلا می شوند و عده دیگر دچار ان نمی شوند، اما تصور می شود که این وضعیت در افراد سیگاری بیشتر اتفاق می افتد. با درمان مناسب می توان التهاب مری را معالجه کرد. اما اگر شما به مدت طولانی به التهاب مری دچار هستید، دو مشکل جدی دیگر ممکن است اتفاق بیفتد که این مشکلات عبارتند ازتنگ شدن مری ، مری بارت

 تنگ شدن مری

التهاب طولانی مدت مری می تواند منجر به تنگ شدن مری شود که این وضعیت باعث اشکال در عمل بلع می شود. در اینجا فقط لازم است این نکته را تاکید کنم که هرگونه اشکال در بلع غذا باید توسط پزشک به طور کامل بررسی و ارزیابی شود و اغلب این موارد نیاز به درمان در بیمارستان دارند.

مری بارت

بعد از چند سال که مری به طور دائم با اسید معده در تماس باشد، به تدریج تغییراتی در مری ایجاد می شود که دیواره  آن را شبیه معده می سازد (با مخاط محافظ آن) چون اولین بار، دکتری به نام بارت آن را کشف کرد این وضعیت را اصطلاحاً مری بارت می نامند. در بسیاری از موارد، این تغییر باعث هیچ گونهمشکل نمی شود اما مشخص شده است که مری بارت می تواند باعث سرطان مری شود. به همین دلیل اگر شما دچار مری بارت شدید می باشید هرچند وقت یک بار از نظر بروز سرطان مری تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.

نحوه  تشخیص ریفلاکس

پزشک قادر است با توجه به علایم و مشکلات شما، بدون این که نیازی بهانجام آزمایش خاصی باشد، تشخیص ریفلاکس معده به مری را برای شما مطرح سازد (به خصوص اگر چندین سال دچار این علایم باشید) از طرف دیگر برای اینکه این تشخیص تأیید گردد و یا این که خیال شما راحت شود که مشکل وخیمی وجود ندارد، پزشک می تواند برای شما آزمایش هایی را درخواست کند. به خصوص اگر سن شما از ۴۰ سال بیشتر باشد و علایم تان تغییر کرده باشد. یا اگر سن شما از ۴۰ سال بیشتر باشد و برای اولین بار دچار این علایم شده باشید، یا در هنگام بلع غذا دچار مشکل باشید یا علائم شما با درمان بهبود نیابند. شایع ترین آزمایش ومفیدترین آن، انجام آندوسکوپی میباشد. رادیوگرافی با استفاده از باریوم (ماده حاجب) گاهی اوقات ممکناست مفید باشد زیرا می تواند اسپاسم عضلات مری را نشان دهد 

درمان ریفلاکس از معده به مری

درمان ریفلاکس، همانند درمان سایر بیماری ها ابتدا براساس حذف و از بین بردن علل ایجادکننده  آن شروع می شود. اهمیت زیادی دارد که نسبت به تغییر و اصلاح اعمالی که در زندگی تان انجام میدهید و باعث بدتر شدن بیماری تان می شود اقدام کنید. اگر سیگاری هستید، تصمیم بگیرید که سیگار را ترک کنید، سیگار کشیدن احتمال سوزش سر معده راافزایش می دهد و برای سلامت عمومی شما نیز مضرمیباشد. در صورت لزوم  اقدام به کاهش وزن کنیدسعی شود که تمرینات ورزش منظم انجام دهید و درصورت نیاز، اقدام به تغییر و اصلاح رژیم غذایی تان کنید. از مصرف مشروبات الکلی پرهیز شود. از مصرف غذا که به نظرتان باعث بدتر شدن وضع میشود خودداری کنید. هیچ گاه معده را پر از غذا نکنید بلکه دفعات غذا را بیشتر اما مقدار آن را کم کنید. همیشه به حالت نشسته و آهسته غذا بخورید، و آن را خوب بجوید. کمربند تنگ یا لباس زیر تنگ نپوشید. درست قبل از رفتن به بستر، اقدام به خوردن و یا نوشیدن نکنید. سر تخت خود را ۱۵ سانتیمتر بالاتر قرار دهید به طور که به حالت شیبدار قرار گرفته و بخوابید تا سر یالاتر از تن قرار گیرد. همچنین خوابیدن به سمتچپ ممکن است مفید باشد. هیچگاه بلافاصله بعد از خوردن غذا از کمر خم و دو لا نگردید (نماز را قبل از مصرف غذا بخوانید) برای بسیاری از افرادی که دچار ریفلاکس هستند انجام اقدامات فوق تمام آن چیز است که برای درمان بیماری لازم می باشد، اما ممکن است برای بعضی از افراد اثر چندانی نداشته باشد. اگر علائم شما به حد کافی بهبود یافت و دیگر شما را مانند سابق اذیت نکرد ممکن است نیاز بهدرمان دیگر نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *