قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / نحوه تشخیص و درمان صرع
نحوه تشخیص و درمان صرع
نحوه تشخیص و درمان صرع

نحوه تشخیص و درمان صرع

نحوه  تشخیص و درمان صرع

اگر بر اثر علتی نامعلوم هوشیاری تان را از دست داده ایدو یا اگر شخصی شاهد بوده است که شما تشنج کرده اید باید برای بررسی این وضعیت به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کودک شما دچار یک تشنج شده است، سریعاً او را به پزشک برسانید. اگر شما بتوانید جزئیات تشنج خود را از زبان کسی که شاهد بوده است به پزشکتان اطلاع دهید، در تشخیص درست بیماری کمک بسیار زیادی به پزشک خواهید کرد. پزشک ممکن است برای بررسی بیماریهای زمینه ای احتمالی که باعث بروز تشنج شده است (مثل مننژیت یا یک تومور مغزی) اقدام به انجام آزمایش هایی نماید.

همچنین برای بررسی فعالیتهای الکتریکی غیرطبیعی مغز تان از شما نوارمغزی یا همان الکتروآنسفالوگرام گرفته شود. نوار مغزی می تواند به پزشک کمک کند که نوع صرع شما را تشخیص دهد زیرا انواع مختلف صرع دارای الگوهای خاص فعالیتهای الکتریکی هستند. پزشک ممکن است هم چنین درخواست انجام سیتی اسکن یا ام آر آی از مغز کند تا احتمال وجود ناهنجاریهای ساختمانی مغز که ممکن است باعث تشنج شده باشند را بررسی کند. اگر فقط تاکنون یک تشنج رخ داده است ممکن است نیازی به درمان وجود نداشته باشد. با این حال مشکل زمینه ای آن باید درمان شود. برای مثال اگر فردی که دچار مرض قند (دیابت) میباشد و درمان اشتباهی باعث سقوط شدید قند خون و بعد تشنج شده است، نباید کاری کند که قند خونش خیلی پایین بیفتد.

اگر شما دچار تشنج های مکرر شده اید، احتمالا نیاز به درمان با داروهای ضد تشنج خواهید داشت. معمولاً در ابتدا پزشک مقادیر کمی دارو تجویز میکند، سپس به تدریج مقدار آن را بالا خواهد برد تا تشنج های شما کنترل شوند. برای بررسی میزان داروی موجود در خونتان احتمالاً پزشک به طور منظم برای تان آزمایش خون درخواست خواهد کرد. اگر شما به مدت ۲ یا ۳ سال هیچ تشنجی نداشته اید پزشک ممکن است اقدام به کم کردن و یا حتی قطع کردن داروهای تان کند که این مسئله بستگی به عواملی مثل نتایج نوار مغزی و سی تی اسکن از مغز دارد. با این حال هرگونه تغییری در مقدار مصرف دارو باید تحت نظارت پزشک باشد. حدود ۵۰٪ افرادی که داروی شان را قطع میکنند در عرضی دوسال، دوباره تشنج خواهند داشت،

اگر داروها باعث کنترل تشنج ها نشوند و مشخص شود که قسمت کوچکی از بافت مغز باعث این تشنج ها می شود ممکن است این قسمت از مغز را با عمل جراحی بیرون آورند.اگر شما مبتلا به صرع هستید باید از هر چیزی کهباعث شروع تشنجها می شود مثل استرس و بی خوابی جلوگیری کنید، شما باید همیشه یک کارت شناسایی همراه داشته باشید که در آن آدرس و نوع بیماری تان نوشته شده باشد تا در صورت بروز تشنج در مکانهای ناآشنا مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما شاهد آن هستید که فردی دچار تشنج های صرعی شده است باید خونسردی خود را حفظ کرده و او را به یک سمت بچرخانید تا آب دهانش وارد نای نشود و بدین طریق از خفگی او جلوگیری کنید. همچنین باید اطراف او خالی باشد تا با حرکاتی که انجام میدهد به خودش اسیبی نرساند.

اگر این تشنج بیش از ۵ دقیقه طول کشید وظیفه ی شماست که فوراً اورژانس را خبر کنید. از هر سه نفری که دچار فقط یک تشنج می شوند یک نفرشان دوباره در عرض دو سال اینده دچار تشنج دیگری خواهد شد. با این حال عاقبت اکثر افرادی که به صرع مبتلا هستند خوب بوده و بیش از ۷۰٪ آنها در طی ۱۰ سال بعد از تشنج شان، هیچ گونه مشکلینخواهند داشت.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *