قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / نحوه پیشگیری از بیماری اچ آی وی چگونه است؟
بیماری اچ آی وی
بیماری اچ آی وی

نحوه پیشگیری از بیماری اچ آی وی چگونه است؟

نحوه پیشگیری از بیماری اچ آی وی چگونه است؟

پیشگیری از ایدز

با آموزش افراد از سنین پایین درباره  خطرات عفونت اچآیوی میتوان از بروز آن پیشگیری کرد. دو نکته اصلی را که هر کسی باید در جلوگیری از انتقال جنسی این عفونت رعایت کند عبارتست از: ۱- استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت جنسی ۲- پرهیز از ارتباط جنسی با افراد مختلف

همچنین توصیه می شود که قبل از اینکه با شریک جنسی مقاربت بدون کاندوم انجام دهید حتماًآزمایش ایدز داده و از منفی بودن آن مطمئن شوید.

توجه: گروه های خاصی نیاز به احتیاطهای ویژه ای دارند؛ برای مثال افراد معتاد به مواد مخدر تزریقی باید از سرنگهای تمیز استفاده کنند و از سرنگ مشترک استفاده نکنند. افرادی که مبتلا به عفونت اچ آی وی هستند باید مراقب باشند که خون یا دیگر مایعات بدنشان با افراد دیگر تماس نداشته باشد و همیشه باید در هنگام مراجعه به دندانپزشکی یا سایر موارد پزشکی، آنها را از عفونت خودآگاه کنند. خانم های مبتلا به عفونت اچ آی وی که حامله هستند ممکن است برای کاهش خطر انتقال عفونت به نوزادشان نیاز به مصرف داروهای ضدویروس داشته باشند و همچنین ممکن است به آنها توصیه شود که کودک خود را با عمل سزارین به دنیا آورند و از دادن شیر خود به نوزاد پرهیز کنند. امروزه تحقیقات گسترده  زیادی در جریان است تا بتوانند برای جلوگیری از ابتلا به عفونت اچ آی وی، یک واکسن بسازند؛ با این حال گرچه دانشمندان به کشف این واکسن در آینده خوش بین هستند اما تا آن هنگام میلیونها نفر به خاطر این بیماری خواهند مرد

پیشگیری اولیه

از آنجایی که هنوز هیچ واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت اچ آی وی کشف نشده و هیچ معالجه ای برای ایدز ایجاد نشده است، پیشگیری اولیه مطمئنترین روش برای توقف انتقال ویروس میباشد. پیشگیری اولیه شامل تمام مواردی می باشد که برای ارتقای بهداشت و پیشگیری از ابتلا به عفونت اچ آی وی صورت می گیرد.

روشهای رایج پیشگیری اولیه عبارتند از:

– آموزش بهداشت عمومی

– ارتقای فعالیتهای بهداشتی

– اطلاع رسانی درباره روشهای جلوگیری از بارداری

– در دسترس بودن وسایل حفاظتی مثل کاندوم

– مصرف دراز مدت نوشابه کومبوچا

اقدامات خاصی که برای پیشگیری از عفونت اچ آی وی باید انجام شود عبارتند از: – خودداری از فعالیت جنسی با افراد آلوده به اچآیوی – خودداری از فعالیتهای جنسی مضر مثل ارتباط جنسی از طریق مقعد (زیرا ممکن است باعث آسیب به بافتهای بدن شود) – عدم استفاده از مواد مخدر تزریقی – عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران مثل مسواک، تیغ یا سایر وسایلی که ممکن است حاوی خون یا ترشحات بدن باشند – انجام آزمایش آنتی بادی اچ آی وی در هنگامی که قصد حامله شدن وجود دارد در اکثر موارد، انتقال اچ آی وی شغلی در حرفه پزشکی و بهداشتی رخ می دهد به طوری که در پرستاران، تکنسین های آزمایشگاهی و پزشکان این جود دارد. در این حال چند روش  پیشگیری اولیه برای پرستاران و سایر افرادی که به حرفه  پزشکی مشغول هستند آورده شده است:

– همیشه احتیاطهای استاندارد را به کار برید

– همیشه از دستکشهای مخصوص استفاده کنید دستها را به طور مرتب بشویید

– تمام وسایل تیزو برنده را با احتیاط بردارید

– هیچگاه دوباره اقدام به گذاشتن درپوش سوزن نکنید

– برای پیشگیری از انجام تنفس دهان به دهان در مواقع ضروری، همیشه وسایل تنفس مصنوعی را در دسترس داشته باشید.

یک بار مواجه شدن با خون آلوده به اچ آی وی تقریباً یک در ۳۰۰ احتمال منجر شدن به عفونت اچ آی وی را دارد که در مقایسه با هپاتیت B که این میزان یک در ۳ میباشد، مقدار نسبتاً ناچیزی است.

پیشگیری ثانویه

در پیشگیری ثانویه از ایدز هدف ما شناسایی زود هنگام عفونت اچ آی وی و درمان زودتر آن میباشد. شناسایی بیماران در مراحل اولیه  ابتلا به عفونت ممکن است به کاهش شدت بیماری ثانویه انجام می شود شامل فعالیتهای بیماریابی و آموزش درباره شناسایی علایم میباشد.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *