نسخه برای بیماریها / قسمت سوم


نسخه برای بیماریها  / قسمت سوم

نسخه ضد اعتیاد 

علاوه بر مواد مقوی بالا در دوران ترک اعتیاد باید از خوردن کپسولهای ۵۰۰ میلی گرمی زنیان و تخم اسفند هر شش ساعت در روز و به مدت هفت روز و هر هشت ساعت در روز تا هفت روز، بعد تا ۱۰ روز روزی دو کپسول صبح و عصر استفاده نمایند. نسبت مخلوط زینان و تخم اسفند به صورت داخل پرانتز (۱۵ گرم تخم اسفند و ۱۵ گرم زنیان ) می باشد.

رژیم غذایی و نسخه صرع

بنا به اهمیت مطلب دوباره تذکر داده می شود، که در صرعیها و مبتلایان به ورم کلیه ادرارشان بیشتر از سایر بیماران منیزیم دفع می نماید هنگامیکه به بیماران صرعی و کلیوی منیزیم داده می شود بهبودی چشمگیری در انها پیدا می شود. لذا توصیه می شود که به بیماران مبتلا به صرع و ورم کلیه غذاهای منیزیم دار بیشتر داده شود. ناگفته نماند که صرعیها نباید بر بالای بلندی بروند. بر سرچشمه ها ، رودخانه ها، چاهها نیز نروند. نزدیک شعله های آتش ننشینند به اشیاء دوار خیلی شفاف نگاه نکنند و از خوردن ترشیهای خیلی غلیظ بپرهیزند.

رژیم غذایی و نسخه تشنج و رعشه

منیزیم در آنزیمهایی که برای تولید انرژی بکار میرود وجود دارد و یکی از مواد لازم برای سلامتی سلولهای مغزی است. این ماده مورد لزوم همه سلولهای بدن است از طرفی میدانیم که بیشتر آنزیمهایی که دارای ویتامین B۶ هستند. با منیزیم برای تولید انرژی لازمند و باید در بدن حضور داشته باشند. تا سلول بخوبی کار طبیعی خود را انجام دهد. منیزیم برای رعشه و تنظیم خواب مؤثر است. لذا بایستی از موادی که منیزیم دارند و نیز از غذاهایی که ویتامین عB دارند استفاده شود. منابع ویتامین وBدر بحث سټوره آمده است .

رژیم غذایی فاسد شدن دندانها، پوکی استخوانها، شکستگیهای استخوانی در کودکان

چون در کمبود منیزیم مقدار زیادی کلسیم دفع می شود. مبتلایان به کمبود منیزیم غالبا دارای دندانهای فاسد ، کج ، کرم خورده، سیاه و نیمه شکسته، عقب ماندگی رشدی و پوکی استخوانی میباشند. این کودکان خیلی حساس به صدا میباشند. کوچکترین صدا آنها را بیدار کرده به ناراحتی می گرایند. دادن غذاهای منیزیمدار به این بیماران مناسب است.

رژیم غذایی و نسخه آرام بخش

همه دانشمندان معتقدند که یکی از خواص منیزیم آرامش دادن است (مثل کلسیم). خوشبخت کسی است که غذایش سرشار از منیزیم و سایر مواد لازم زندگی باشد.اما زیادی این ماده هم آزاردهنده است. مثلاً کسانی که روزانه مرتب از داروهای ضد اسید معده یا بعنوان مسهل از ترکیبات منیزیماستفاده می کنند. مبتلا به تهوع بی حالی، رخوت و خواب آلودگی، اشکال در تکلم، ضعف عضلانی، نامرتبی در ضربان قلب شده و گاهی حالت کما (یعنی حالت احتضار) برایشان پیش میاید. با این وجود این ماده با ارزش در زندگی روزانه جایی بس رفیع و بالا دارد که کمتر از سایر املاح نمی باشد. در هر صورت برای تعادل سلامتی و برقراری آرامش و نیروی کار باید به اندازه کافی روزانه از مواد منیزیم دار استفاده شود.

نسخه آرام بخش از مواد منیزیم دار

تخم کاسنی ۲۰ گرم - تخم اسفناج ۱۰ گرم - مخمرجو ۲۰گرم - تخم کرفس ۲۰ گرم - تخم هویج ۲۰ گرم - تخم کلم ۱۰ گرم - بادام زمینی به ۲۰ گرم - فندق ۱۰۰ گرم - جوانه گندم ۲۰ گرم. همه را نرم ساییده. در نیم کیلو شکر پخته. سپس ۲۵۰ گرم عسل به آن اضافه کنید (پس از پختن باشکر) خوب باهم بسرشند تا مخلوط شود. هر وعده دو قاشق غذاخوری بعد از غذا مصرف کنند (عسل را نباید پخت ).

رژیم غذایی کم خونی

علل کم خونی ها متعدد بوده و بیشترغذاها میتوانند عامل کم خونی شوند. کمخونی ممکن است از کمبود مواد گوشتی، پروتئینها تا املاحی از قبیل ید، کبالت، آهن، مس و یا عاملی از ویتامینها مثل ویتامین E و ویتامینهای گروه B بویژه کمبود اسید فولیک بوجود آید، به طورکلی کمبود آهن بیشتر از همه می تواند موجب کم خونی شود. هر ماده غذایی نقشی در ساختمان بدن آدمی دارد. از همه مهمتر کمبود ویتامینهای گروه B میباشد. غیر از غذاها، خونریزیهای داخلی یا خارجی بدن نیز یکی از علل کمخونیها را تشکیل می دهد. هر انسان سالمی در هر ثانیه یک میلیون گلبول قرمز میسازد. در ساختمان هر یک از این گلبولهای خون مقداری هموگلوبین که یک ماده سرخ رنگ است وجود دارد و آن با اکسیژن ترکیب میشود و اکسیژن را به اعضا می رساند. (بدن انسان دارای سی هزار میلیارد گلبول قرمز است که همگی وظیفه رساندن اکسیژن به بافتها را بعهده دارند. و دارای پنجاه میلیارد گلبول سفید است که یک ارتش پنجاه میلیاردی را برای حفاظت بدن تشکیل میدهند). علل دیگر کم خونی در اثر کمبود آهن مربوط به نانهای بدون سبوس و ویتامین و غلات بدون سبوس و کمبود اسیدهای امینه موجود در برنج است که همه در اثر تصفیه شدن عاری از وجود ویتامین و املاح و اسیدهای آمینه هستند.در جریان پروازهای هوایی دکتر Dal VICl tOrner|دریافت که کمبود ویتامین E باعث کم خونی شدید می شود و با دادن ویتامین E بهبودی چشمگیری در بیماران بدست آورد. خوردن جگربیشترین مقدار هموگلوبین را تولید می کند. قلوه و زردآلو به ترتیب دارای اثر ضد کم خونی هستند. برای جذب آهن اسید کلریدریک معده لازم است. دوغ و ماست و میوه های شیرین و انواع مرکبات در جذب اهن مفیدند. اما مواد نشاستهای و قندی از یک طرف محیط خون را قلیایی میکند و از طرف دیگر در مقابل باکتری های روده تاب مقاومت ندارند. لذا جذب آهن راکم می کنند. بالاخره تخم مرغ و مخمر آب جو، جوانه گندم، دل و قلوه و جگر خونسازهای خوبی هستند. سویا، سبوس برنج، بادام زمینی، نخود، گردو، بزرک، خرما دارای ویتامین E هستند. نسخه کم خونی : جوانه گندم ۱۰۰گرم - مخمر جو۱۰۰ گرم - شلتوک برنج ۱۰۰گرم - مغز گردو ۲۰۰ گرم - بادام زمینی ۲۰۰گرم - تخم شاهی ۵۰ گرم - تخم پیاز ۵۰ گرم - تخم هویج ۵۰ گرم . همه را نرم ساییده بعد از هر غذا دو قاشق غذاخوری در ماست حل کرده میل شود.

رژیم غذایی و نسخه گواتر و بزرگی غده تیروئید

کمبودید یافقدان آن باعث کم کاری تیروئید و در نتیجه موجب بزرگ شدن آن می شود. وقتی ید به مقدار کمتر به بدن رسید. سلولهای تیروئید تجزیه می شوند و خونریزی میدهند و در تیروئید بافت جایگزینی بوجود می اید و منجر به بزرگ شدن غده میگردد. کم کم این غده بزرگ شده دیگر توان جذب را ندارد، که باید ید را با ویتامین E همراه کرده مصرف نمایند. تا به کمک ویتامین Eید هم جذب شود. چون غده تیروئید  بسرعت فعالیتهای بدنی را کنترل میکند. کم کاری آن باعث: بزرگ شدن غده، خستگی ، سرماسرما شدن، طپش قلب، بی قراری ، از بین رفتن تمایلات جنسی ، کندی نبض شده پایین بودن فشار خون را بوجود می آید.مواد گوگردی که در بادام زمینی وجود دارد. و در لوبیا چینی یاسویا و خانواده کلم ها نیز یافت می شود. باید ترکیب شده باعث کمبود بیشتری از ید می شود . که این خود به پیشرفت بیماری کمک میکند. لذا باید از مصرف آنها خودداری شود. در گواتر سمی کبد به علت آسیب های سخت قادر نیست آنزیمهایی را که برای خنثی کردن هورمون اضافی تیروئید لازم است، ترشح کند در نتیجه هورمون تیروئید زیاد می شود و به فعالیت های سلولهای همه بدن افزوده میگردد. در اینجا فرد مبتلا با نبض سریع و عصبانی و احساس تندی ضربان قلب و کمبود وزن دچار می شود و بعلت زیاد شدن احتیاج بدن به مواد غذایی و سوخت وساز سریع مواد غذایی، بیمار به لاغری شدید دچار می گردد. در این هنگام بایستی مصرف غذاهای پر پروتئین همراه تمام ویتامینها در اختیار بیمار قرار گیرد. و نیز بایستی از ویتامین A و E بیشتر استفاده شود.نسخه برای بیماریها  / قسمت اولنسخه برای بیماریها  / قسمت دومنسخه برای بیماریها  / قسمت چهارمنسخه برای بیماریها  / قسمت پنجم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد