نسخه برای بیماریها / قسمت پنجم


نسخه برای بیماریها  / قسمت پنجم

رژیم غذایی و نسخه چاق شدن

برای چاق شدن عکس لاغر شدن عمل میشود. مثلاً در آنجاکم تر از غذاها استفاده میشد. در صورتی که در اینجا مواد غذایی بیشتری و کالری بالاتری باید استفاده نمود بخصوص بین وعده های غذایی صبح تا ظهر و ظهر تا شب باید از خوردنیها مخصوصا مواد قندی، نشاسته ای استفاده نمود.برنج بصورت کته یکی از غذاهای کربوهیدرات است که به چاقی می افزاید. از بین شیرینیهای قنادی ، نان های خامه دار بهتر از سایر شیرینیها میباشد. در خلال رژیم غذایی چاق شدن از ترشی جات بایستی صرف نظر کرد. گرچه چاق شدن مطلوب نظر ما نیست. این مبحث را برای کسانی می نگاریم که خیلی لاغر و لازم اسمت به حد طبیعی و تعادل خود برسند. یکی از چاق کننده ها : حلیم گندم و آردبرنج و گوشت شیر بره است. آنها را در وعده های مختلف میتوان مورد استفاده قرار داد. نخود خام را در شیر پخته، آسیاب کرده مصرف نمایند. برنج و جو وگندم را با مغز بادام کوبیده، با شکر پخته بصورت حلول از آن روزانه استفاده کنند. مغز پسته، فندق و بادام زمینی را نرم ساییده با آرد برنج و شکر پخته ، روزانه انرا مصرف کنند.

رژیم غذایی و نسخه تناسب اندام

تعادل اندامهای بدن یکی از شاخص دهای زندگی است. و نظم و ترتیب برای همه امور زندگی لازم است. اما برای وزن آدمی واجب تر است. راه های ساده ای که برای تناسب اندام پیشنهاد شده است عبارتند از:۱- عادت و رژیم غذایی قبلی را باید کنارگذاشت. یعنی خورد و خوراک قبلی را باید تغییر داد و بر مبنای حساب و کتاب خورد و خوراک را پایه گذاری کرد.۲- باید در حفظ وزن طبیعی بدن دقت کامل بعمل آید. و غذاهای پرچربی را ترک و از غذاهای سرخ نشده استفاده کرد.۳- بر کار و فعالیت بدنی خود افزود تا ماهیچههای سینه و سرین و کفل ها به حالت طبیعی خود برگردند.۴-کم کردن نان، شیرینی جات و چربی ها تا حد لزوم، اضافه کردن مواد گوشتی بدون چربی (مثل گوشت گاو و گوساله و مرغ و ماهی).۵-خوردن آب اضافی در شبانه روز ۸لیوان تا ۱۲ لیوان، ورزش صبحگاهی بعد از نماز دوگانه به درگاه ایزد یگانه .۶ - مصرف سبزیجات به صورت سالادهای دلخواه و میوهجات مخصوصاً سیب درختی خوردن ماست و شیر و پنیر بدون چربی.۷- برای داشتن یک اندام مناسب هیچگاه نباید از مواد نشاسته ای بیشتر از لزوم استفاده کرد. زیرا مازاد مواد قندی، نشاسته ای خیلی زود تبدیل به چربی می شوند. و به صورت ذخیره در بدن جایگزین می شوند.  

رژیم غذایی و نسخه هیجانات روحی

آرامش روانی و آسایش فکری ، یکی از بهترین رژیم های غذایی مغز و اعصاب است. استرس وهیجان و ناملایمات زندگی بدترین غذای روزانه مغز و اعصاب است. اهمی افسوس که زندگی ماشینی امروزه همگان را در تنگنای فشارهای روحی قرار داده. که اولین تظاهر آن روی اندامها، به صورت لرزش دستها بخصوص در انگشتان خود نمایی کرده و این یکی از ارمغان های تمدن روز است. که دامنگیر حتی کودکان دبستانی نیز شده است.از نظر دارویی یکی از عناصر مهم تقویت کننده مغز و اعصاب ویتامین E است. و اولین ماده ایست که میلین بافت عصبی را تشکیل میدهد و نیز قلاف جداکننده الیاف عصبی از آن بهرهمند شده است. این ویتامین (اسیدلینولئیک) لیستین و پروستوگلاندین و اسید آراشیدونیک را میسازد. گروه ویتامینهای B نیز برای بهتر کارکردن مغز و اعصاب مورد لزوم بدن انسان می باشند. غذاهای کنونی در زندگی ماشینی و مخصوصا نانهای ماشینی و گندم های خرد شده بوسیله آسیاب های برقی و شفاف کردن برنج و سرخ کردن غذاها و مانده بودن و کهنه شدن مواد غذایی همه باعث نابود شدن مواد کامل غذاها (بخصوص ویتامینها) شده است. رژیم غذایی مغز و اعصاب بایستی سرشار از گروه ویتامینهای F و B باشد. این جاست که نه ویتامین F وجود دارد. نه دانه سالمی که پوست از تنش نکنده باشند. لذا همه خسته هستند و خواب آلوده، کم حافظه، بیحوصله، شل و بی طاقت و گاهی عصبانی و بالاخره ناراضی از کار روزانه، به عللی که گفته شد. گروهی را متأسفانه مجبور می کنند که به داروهای آرام بخش رو آورند. اینان ناراحتیهای خود را دو چندان می کنند. زیرا بعداً بدنشان مستعمره قرص خواب آور می شود و مغز و اعصابشان از دو سوی مورد تهاجم قرار می گیرند. یکی به علت فقدان ویتامین های مواد غذایی، دیگری بعلت عوارض قرص های آرام بخش.

نسخه آرام بخش و تقویت اعصاب

بهار نارنج ۲۵ گرم - میخک ۱۰گرم - نعنا ۱۵ گرم سنبل الطیب ۱۵ گرم. یک قاشق غذاخوری در دولیوان آب دم کرده، کمی بجوشد. قبل از هر غذا دو استکان میل شود.

رژیم غذایی و نسخه سنگ کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا بیشتر از املاح صفراوی بوجود می آیند. و مبدأ بیشتر آنها از مواد چربی است. کسانی که مبتلا به مرضی کیسه صفرا یا کم کاری کبد و نارسایی آن می باشند، لازم است از خوردنغذاهای چرب و سرخ کرده پرهیز نمایند.سنگهای کلیه راکم وبیش می توان با داروهای ضد سنگ و ادرارآور خارج نمود. اما این موضوع درمورد کیسه صفرا صادق نیست و خیلی بندرت می توان سنگی را در کیسه صفرا حل نمود. پیدایش سنگ کیسه صفرا از نظر علمی به این طریق است که در زمان فقدان ویتامین E، ویتامین A بزودی از بین میرود کمبود ویتامین A باعث کنده شدن غیر عادی غشای مجرای کیسه صفرا می شود. کلسترول که قابلیت انحلال کمتری دارد می تواند در کیسه صفرا بعلت کنده شدن غشای کیسه صفرا در کیسه مانده و سفت و تبدیل به سنگ شود. این کار به خصوص موقعی که لسیتین کمتر باشد بهتر و بیشتر بوقوع میپیوندد. زیرا لسیتین باخاصیت حلالیت رو غن ها صفرا را متوقف کرده و کلسترول را به حالت محلولی نگه می دارد. تا در کیسه صفرا رسود به نکند. لسیتین مانده فیزیولوژیکی بسیار مهم و با ارزشی است که در تخم مرغ، مغز گاو، جگر ، گردو و روغن سویا وجود دارد (تکرار این منابع بعلت اهمیت آن است که خواننده فراموش نکند). لسیتین در کیسه صفرا ساخته میشود. برای ساختن لسیتین در کبد باید غذاهای مصرف شده دارای ویتامینهای B۶ و F و کولین باشد. متأسفانه تغذیه ناقص جدید فاقد مواد کامل و ویتامینها و سبوس ها می باشد. به خصوصی فقدان ویتامین عناو آواوA که خیلی مهمند، جذب نمی شوند. و از سوی دیگر چون کلسترول میل ترکیبی زیاد با اسیدهای چرب اشباع شده دارد. و این اسیدهای چرب اشباع شده بیشتر در گوشتهای قرمز (گوشت حیوانات) و روغنهای جامد و روغن حیوانی میباشند. مصرف آنها باعث رسوب کلسترول بیشتری خواهد شد. لذا برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا باید از خوردن غذاهای چرب حیوانی، گوشت و روغن جامد، تخم مرغ و موادی که کلسترول بیشتری دارند خودداری کرد. در عوض از سبزیجات، میوهجات و دانه های طبیعی استفاده نمود. نسخه سنگ کیسه صفرا: موفقیت چشمگیری از این کار بدست نیامده (چنانچه گفته شد) اما در بعضی بیماران نسخه زیر مؤثر واقع شده است. تخم کاسنی ۵۰ گرم - تخم ترب ۵۰ گرم - تخم خرفه ۳۰ گرم - تخم پیاز به ۳ گرم - تخم یونجه ۲۰ گرم - تخم شبدر ۲۰ گرم. یک قاشق غذاخوری در سه لیوان آب جوشانده تا دو لیوان شود قبل از هر غذا دو استکان میل  شود نسخه دیگر : که اثرات بیشتری را داشته است. کاکل ذرات ۵۰ گرم - برگ جعفری خشک شده ۵۰ گرم - سیاوشان ۲۵ گرم.دو قاشق غذاخوری در سه لیوان آب دمکرده کمی بجوشد قبل ازهر  غذا دواستکان میل شود.نسخه برای بیماریها  / قسمت اولنسخه برای بیماریها  / قسمت دومنسخه برای بیماریها  / قسمت سومنسخه برای بیماریها  / قسمت چهارم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد