قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نسخه های گیاهی برای بثورات زبان
بثورات زبان
بثورات زبان

نسخه های گیاهی برای بثورات زبان

نسخه های گیاهی برای بثورات زبان

منظور از بثورات دانه هایی است که در بیماریهای خونی، قارچی، حساسیت ها، بیماری ویروسی و غیره روی زبان خودنمایی میکنند که گاهی نیز باعث سوزش و ناراحتی میگردند.

  • برای درمان آن باید هر بار تخم گشنیز، گل محمدی و عدس از هر کدام ۱۰ گرم و ریشه ی کاسنی ۴۰ گرم همه را مخلوط کرده، نیم کوب کنید و بجوشانید. آب صاف کرده ی آن را با آب برگ تاجریزی تازه و آب برگ، شنگ تازه و سرکه از هر کدام نصف لیوان مخلوط کرده و روزی چند مرتبه هر بار مقداری از آن را در دهان غرغرہ کنید.
  •  مسطکی، مازو، گلنار فارسی و پوست خشک انار را نیم کوب کرده و در مقداری آب و مقداری سرکه بجوشانید و روزی چند بار هر مرتبه مقداری از آن را در دهان غرغره کنید.
  •  کلپورہ، آویشن شیرازی و گل ختمی سفید را به اندازه ی مساوی مخلوط کرده و بجوشانید. روزی چند مرتبه هر بار مقداری از آن را در دهان نگهدارید.

گاهى شدت عفونت به حدى زیاد است که باعث ناراحتى اطرافیان بیمار مى گردد در اینجا بایستى از نشادر، ریشه شیرین بیان ، مرمکى ، هر یک یک گرم کوبیده روى زخم بپاشند و سپس با آب توت سیاه و جوشانده سماق و شاخه هاى زیتون و یا جوشانده عدس ، گلنار، گل سرخ ، کزمازوج ، غرغره نمایند.
یا از برگ حنا که در گلاب اضافه کرده باشند مضمضه کنند. اگر به این فرمول سماق یا گشنیز یا عدس مقش یا صندل سرخ یا فوفل اضافه کنند مؤثرتر است اگر آب ریزى از دهان زیاد بوده که موجب ناراحتى بیمار شود بایستى عفض را در آب تاجریزى پس از کوبیدن و نرم کردن اضافه نموده قدرى سرکه به آن بیفزایند تا از سیلان و آبریزش دهان جلوگیرى شود. اگر از این معالجات خشکى زیادى در دهان پدید آید مى توان دهان را با روغن گل چرب کرد. (عفض یا مازو، کزمازج یا چوب درخت گز).

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *