قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نسخه کاملی از جراحی پلاستیک در طب سنتی
جراحی پلاستیک
جراحی پلاستیک

نسخه کاملی از جراحی پلاستیک در طب سنتی

نسخه کاملی از جراحی پلاستیک در طب سنتی

جراحی پلاستیک

نوعی تخصص پزشکی است که به اصلاح یا ترمیم فرم و عملکرد میپردازد. اگرچه جراحی پلاستیک به عنوان جراحی زیبایی (aesthetic Surgery) یا cOSmetic Surgery شهرت یافته ولی انواع گروههای دیگر مانند جراحی جمجمه و صورت (craniofacial Surgery)، جراحی دست (hand Surgery)، جراحی سوختگی (burn Surgery)، جراحی میکروسکوپی (micrOSurgery) و جراحی ترمیمی (reconstructive Surgery) را نیز شامل میشود. در اینجا واژه  پلاستیک از لغت یونانی «plastikOS» به معنی «قالب گیری» «شکل دهی» گرفته شده و ارتباطی با ماده  پلیمر صناعی موسوم به پلاستیک ندارد.

روش های جراحی پلاستیک

بعضی از روش های مورد استفاده در جراحی پلاستیک عبارتند از: لیپوساکشن (lipOSuction)، تزریق کلاژن (laser therapy).لیزر درمانی

در جراحی پلاستیک، انتقال بافت پوست (پیوند پوست) یکی از شایع ترین روشهای مورد استفاده است. «پیوند» (graft) به قطعه ای از بافت زنده، عضو و غیره گفته می شود که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر آن انتقال مییابد.

سه نوع پیوند مهم پوستی عبارتند از:

اتوگرافت (autograft): نوعی پیوند پوستی است که از خود بیمار گرفته میشود. در صورت موجود نبودن یا کم بودن بافت طبیعی میتوان از قطعات کشت داده شده  سلول های اپی تلیال در آزمایشگاه یا از ترکیبات صناعی مثل Integra که نوعی جایگزین دو لایه  درم، متشکل از سیلیکون در سطح و کلاژن تاندون گاو همراه با گلیکوزامینوگلیکان ها در عمق است استفاده کرد.

آلوگرافت (allograft): این نوع پیوند پوستی از اهداکننده  از گونه  مشابه بیمار گرفته می شود (مثلاً یک انسان به انسان دیگر پیوند می شود

گزنوگرافت (زنوگرافت؛ xenograft): نوعی پیوند پوستی است که از اهداکننده ای متعلق به گونه متفاوت با گونه  بیمار گرفته می شود.

جراحی پلاستیک ترمیمی

جراحی پلاستیک ترمیمی برای تصحیح اختلالات عملکردی ناشی از سوختگی، آسیب های حاصل از ضربه (مانند شکستگی استخوان صورت)، ناهنجاری های مادرزادی (مثل لب شکری یا شکاف کام)، ناهنجاری های تکاملی، عفونت یا بیماری، و برداشتن تومورها (مانند ماستکتومی، یعنی برداشتن پستان در سرطان پستان جراحی سر و گردن در موارد

وجود سرطان یا در تهاجم سرطان کولون به شکم) به کار میرود.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی (cosmetic surgery)؛ (aesthetic surgery) از انواع جراحی پلاستیک است که به بهبود ظاهر فرد، با استفاده از روش های جراحی و پزشکی میپردازد. در این نوع جراحی، حفظ، ترمیم یا افزایش زیبایی ظاهر طبیعی مورد نظر قرار میگیرد. جراحی شکل دهی شکم، جراحی پلک، جراحی پلاستیک پستان، جراحی تقویت باسن، لابیاپلاستی، جراحی پلاستیک بینی، جراحی شکل دهی گوش خارجی (اتوپلاستی)، جراحی پلاستیک صورت، لیپوساکشن و جراحی پلاستیک چانه، گونه، پیشانی و ابرو از انواع جراحی زیبایی به شمار می آیند.

مطلب پیشنهادی

محاسبه سن جنین

چگونگی محاسبه ی سن جنین در رحم مادر …

چگونگی محاسبه ی سن جنین در رحم مادر …    پس از هفته ی ۱۴ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *