نسخه کاملی از دندان قروچه (به هم سائیدن دندان ها)


نسخه کاملی از دندان قروچه (به هم سائیدن دندان ها)

نسخه کاملی از دندان قروچه (به هم سائیدن دندان ها)

دندان قروچه (به هم سائیدن دندان ها)

دندان قروچه حالت کلیشه  یک فرد عصبی در فیلمها، یا نمایش ها است. در زندگی واقعی نشانهٔ عادت زیان آور افراد عصبی یا مشکل شبانهٔ آنان است صحبت از گره کردن آروارهها و بهم سائیدن دندانها است که دندان پزشکان آن را دندان قروچه مینامند که بخش اعظم آن درخواب عمیق روی می دهد. بسیاری افراد تا زمان مراجعه به دندانپزشک از این عادت بی خبر هستند. محققین عقیده دارند که دندان قروچه رفتاری ارثی است. در صورتی که پدر یا مادر به این عادت دچار باشد فرزند هم گرفتار آن می شود.فشار روانی عاملی است که مشکل فوق را آشکار و شدت میبخشد. دکتر جان دی. راف (استاد ارتودنسی مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس) معتقد است این گونه افراد اغلب دو یا سه شغل دارند و با مشکلات زندگی در ستیزند و حقیقتاً تحت فشارند. باشد. دندان قروچه شدید باعث تخریب ترمیم های دندانی یا پوشش خارجی و مینای دندان می شود که در مجاورت بخش داخلی و نرم دندان قرار دارد و در نهایت باعث از بین رفتن دندان میگردد. افراد دچار فشار روانی، بیشتر به ماهیچه های فک فشار میآورند که منجر به درد صورت، سردرد و یا به گفتهٔ دندانپزشک ها در رفتگیفک میشود.

انواع دندان قروچه

در کل دو نوع دندان قروچه وجود دارد:▪ نوع اولیه: زمانی که علت مشخص پزشکی برای بروز آن وجود ندارد.▪ نوع ثانویه: زمانی که دندان قروچه با اختلالاتی مانند اختلالات روانی (اضطراب و افسردگی)، مصرف داروها (مانند داروهای ضدافسردگی) یا بعضی بیماری ها (مانند پارکینسون) یا آپنه تنفسی (اختلال در تنفس هنگام خواب) همراه است. در نوع ثانویه معمولا با درمان اختلال زمینه ای مشکل دندان قروچه هم حل می شود. البته در بعضی موارد، دندان قروچه به یک عادت تبدیل می شود و در این حالت با درمان و رفع مشکل زمینه ای باز هم این عادت از بین نخواهد رفت.

چگونه بفهمیم دندان‌قروچه داریم؟

چون دندان‌قروچه اغلب در طی خواب رخ می دهد، بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند، اما سردرد مداوم یا آرواره (فک) زخمی نشان دهنده ی دندان‌قروچه است.بیشتر اوقات، فرد مبتلا به دندان‌قروچه توسط فرد دیگری (مثل همسر) که شب ها کنار او می خوابد از مشکل خود آگاه می شود.اگر احتمال می دهید در خواب دچار دندان‌قروچه هستید، به یک دندانپزشک مراجعه کنید و مشکل خود را با او در میان بگذارید.دندانپزشک، داخل دهان و آرواره های شما را بررسی می کند تا علامتی از دندان‌قروچه مثل ساییدگی و زخمی شدن آرواره و دندان های غیر عادی را ببیند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد