نسخه کاملی از منیزیم / قسمت اول


نسخه کاملی از منیزیم  / قسمت اول

نسخه کاملی از منیزیم 

پ

منیزیم 

منیزیم نیز یکی از مواد مغذی است که مانند کلسیم برای احتیاجات بدن لازم است. کم بود منیزیم باعث زودرنجی کم شدن مقاومت بدن در برابر پیش آمدهای عصبی و حساس شدن به ستیزه جویی میشود.ادامه کم بود آن باعث انقباض عضلانی کوتاه مدت، رعشه بی نظمی نظم، بی خوابی، ضعف عضلانی ، گرفتگی عضلانی ساق پاها، لرزش اندامها به خصوص در نوارهای گرفته شده از قلب و عضلات و مغز که همه دچار بینظمی شده اند.کمبود روزافزون منیزیم باعث ابهام فکری، اشفتگی های ذهنی، گم کردکی زمان و مکان و گاهی اوهام ترسناک از قبیل جنون خمری ممکن است پیش آید. این قسمت را مربوط به منیزیم و اعصاب می دانند.

رابطه منیزیم و عدم توانایی در کنترل اسفنگتر ادرار (ادرار بی اختیار)

در کسانی که فقدان منیزیم در آنها مشهود است یکی از عوامل دیگر این بیماری ادرار بی اختیار است که به علت عدم کنترل ماهیچه سفت کننده مجرای خروج ادرار پیش می آید. کسانی که به این بیماری مبتلا میشوند، بیشتر مبتلا به تصلب شرایین هستند. تشخیص کمبود منیزیم کار سهل و آسانی نیست.زیرا این ماده به طور عمده درون سلولها تمرکز پیدا میکند و مقدار موجودی آن در پلاسمای خون بسیار تحت دستخوش تغییرات است. این تغییرات در افرادیکه داروهای مدریا آنتیبیوتیک مصرف میکنند، یا مبتلایان به رعشه، ضعف عضلانی ، انقباض عضلانی ، غیرارادی طولانی و نیز در مبتلایان به حمله (صرعی ها) و اسهال مزمن و مرض قند، التهاب کلیه و جنون خمری دیده می شود. 

عوارض کمبود منیزیم

فقدان منیزیم برای مدت چند روز عوارضی از قبیل تشنج و بعد از آن آسیبهای کبدی و بالاخره پیداشدن شن کلیه و در آخر نمایان شدن اختلالات قلبی و تغییرات نوار قلبی و پیدایش مناطق کم خونی و خون مردگی در عضله قلب و رسوب کلسیم در عضله قلب را بوجود می اورد. کمبود منیزیم در جنس نر ناباروری و در جنس ماده نازایی را باعث می شود. رسوب کلسیم در بافتهای نرم و کلیه ها به ویژه در جدار شریانها دیده میشود. پتاسیم در صورتی می تواند در سلولها بماند که مقدار منیزیم کافی باشد. همه این عوارض مخصوصا رسوب کلسیم در بافتها شدت مییابد. با این همه پیش آمد سرانجام مرگ فرا میرسد. منیزیم از تصلب شرایین و بیماریهای قلبی جلوگیری می نماید موقعی که عوامل پیدا شدن تصلب شرایین یعنی رژیم غذایی سرشار از روغنهای اشباع شده و حاوی مقادیر زیادی کلسترول در دسترسی باشد و مرتبا از این رژیم پرمخاطره استفاده شود، تازمانی که منیزیم خون به اندازه کافی به حد لازم وجود داشته باشد. هیچ مخاطره ای برای قلب پیش نمی آید. مشاهده شده است ، مردانی که رژیم غذایی کاملا طبیعی از نظر منیزیم دارند. به هیچ وجه مبتلا به تصلب شرایین و حملات قلبی و عوارض آرتریواسکلروز نخواهند شد. تردیدی وجود ندارد که کم بود منیزیم می تواند عوارض ناگواری را برای قلب بوجود آورد. منیزیم به عنوان یک پایین آورنده کلسترول شناخته شده است.آب چشمه های منیزیم دار، بهترین و گوارا ترین آب برای بیماران قلبی و آرتریواسکلروزی خواهد بود.

اثرات منیزیم و کلسیم برای التهابات مفصلی

افرادی که میزان کلسیم و منیزیم خونشان کافی و در حد طبیعی است. در مقابل بیماریهای مربوطه مصون خواهند بود. این موضوع حائز اهمیت است که رسوب کلسیم در بافتهای نرم، هرگاه رژیم غذایی فاقد کلسیم باشد، شدت مییابد. کسانی که از التهابات مفصلی، التهابات کیسه زلالی اطراف مفاصل، اسکلرودرمی، تصلب شرایین و هرگونه نابسامانی دیگری که رسوب کلسیم در آنها باعث ایجاد درد شده باشد، از خوردن کلسیم بیم دارند. ترس و وحشت آنها بی مورد است. زیرا این گونه افراد در صورتی بهبودی مییابند که مقدار خوراکشان سرشار از منیزیم و کلسیم باشد. اما به بیماران مبتلا به سنگ کلیه دستور داده می شود، که از خوردن لبنیات خوداری کنند. در حالی که همین عمل زودتر باعث پیدایش سنگ می شود، زیرا این گونه رسوبهای کلسیمی در صورتی که ویتامین E در غذا نباشد، این گونه رسوبات پیدا می شود.بعد از عمل جراحی قلب باز که بدن فوق العاده به منیزیم و ویتامین E احتیاج پیدا میکند. اغلب دیده شده است که رسوب کلسیم در عضلات قلب چنان شدت مییابد که اگر این مواد به بیمار داده نشود . مرگ بزودی گریبان گیر او خواهد شد. بعد از کشت و کار با کود شیمیایی فقدان کلسیم و منیزیم زیادتر شده است. علت این امر این است که وقتی از کودهای شییمایی استفاده می شود مخصوصا موقعی که به زمین مواد آهکی داده میشود. کود شیمیایی که قابل حل در آب است، سریعاً رطوبت زمین را جذب می نماید که دیگر منیزیم جذب محلول موجود در خاک نمی شود. در نتیجه جذب گیاه هم نمیشود. مواد غذایی جوشانده شده یا مانده شده چون منیزیم را در خود حل میکند. باید آبهای آنها مصرف شود. چنان که گفته شد منیزیم در آب به خوبی حل میشود. نوشیدن الکل، اسهال مزمن و آنتی بیوتیکها منیزیم خون راکم می کند. نسخه کاملی از منیزیم  / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد