نسخه کاملی از منیزیم / قسمت دوم


نسخه کاملی از منیزیم  / قسمت دوم

اثرات منیزیم بر صرع

با توجه به این که حیوانات فاقد منیزیم مبتلا به تشنج میشوند. دانشمندان به عدهای مبتلا به صرع باندازه کافی منیزم دادند. مشاهده شد که در ساعات اول تشنج قطع شد و بیماران روبه بهبودی گزاردند. یک نفرپزشک تگزاسی به نام B.Banet. به سی کودک مبتلا به صرع روزانه ۴۵۰ میلی گرم منیزیم خوراکی خوراند. در همه کودکان به جز یکی بهبودی حاصل شد و حملات صرعی کنترل گردید. به یک بیمار مبتلا به کم هوشی منیزیم داده شد، مشاهده گردید که از هوشیاری طبیعی برخوردار گردید این موضوع در صورتی موفقیت آمیز است که مواد غذایی از نظر احتیاج کامل باشد. به خصوص وجود ویتامین B۶ که در اینجا مورد لزوم بیشتری دارد این عمل را نیز باید مثل داروهای صرعی به مدت زیاد انجام داد.

رابطه منیزیم و سلولهای مغزی

تمام سلولهای بدن آدمی به منیزیم محتاج هستند (مخصوصاً سلول های مغزی) منیزیم برای واکنش های شیمیایی و پروتئینی و برای بهره گیری از چربی ها، قندها و مواد نشاسته ای و دهها دستگاه آنزیمی دیگری که در تولید انرژی لازم هستند، مورد لزوم است. میدانیم که بیشتر آنزیم ها دارای ویتامین B۶ هستند و این ویتامین موقعی به خوبی جذب می شود که در محیط خون، منیزیم به مقدار لازم و کافی وجود داشته باشد. فقدان کلسیم و منیزیم عوارضی چون رعشه، بی خوابی و سنگ کلیه بوجود میآورند. اگر منیزیم نباشد مقداری کلسیم از کلیه ها دفع می شود که این خود عامل مؤثری در ایجاد سنگ است. در بعضی از غذاهای کودکان که کلسیم زیاد بوده ولی منیزیم کم داشته است. عوارضی چون حساسیت به صدا، بی خوابی، رعشه، انقباضات عضلانی، افزایش فعالیتهای بدن و تشنج بوجود می آید. 

رابطه سنگ کلیه و منیزیم

موقعی که رژیم غذایی از نظر ویتامین B۶ و منیزیم فقیر باشد چون مقدار کلسیم بیشتری از راه ادرار دفع می شود، سنگ کلیه بوجود می آید. اگر سنگهای تشکیل شده در کلیه بیشتر از کلسیم و فسفر باشد . دلیل بر این است که منیزیم کم شده یا وجود ندارد و اگر سنگهای بوجود امده در کلیه از نوع : کلسیم و اسید اگرالیک باشد کمبود ویتامین B۶ را مطرح میسازد. پختن مواد منیزیم دار: منیزیم در آب حل می شود و نباید آب آنها را ریخت. باید این مواد غذایی پخته شده را با آب خودشان مصرف نمایند. برگ چغندر، ترشک، برگ و ساقه چغندر، لوبیا چینی (سویا) دارای منیزیم هستند. نسبت کلسیم و منیزیم و زخم معده و اثنی عشر نیاز بدن به کلسیم و منیزیم نسبت نزدیکی با هم دارند. به طوری که برآورده شده است. این نسبت برای کلسیم دو برابر منیزیم است. یعنی اگر روزانه نیاز بدن به ۵۰۰ میلی گرم منیزیم باشد. نیاز بدن به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم میرسد، اما کسانیکه دوران نقاهت بیماری را میگذرانند مقدار بیشتری از منیزیم را پذیرا خواهند بود، و این پذیرش در مردان بیش از زنان است. اگر به عللی کلسیم زیاد مصرف شود باید به مقدار مصرف منیزیم هم افزود. تمام ترکیبات منیزیمدار به طور موفقیت آمیزی می توانند بدن را تأمین کنند. کسانیکه از ترکیبات منیزیم به عنوان مسهل یا خنثی کننده اسید استفاده میکنند، مقدار منیزیم بیشتری وارد خون می کنند. که نتیجتا ضعف عضلانی، بی حالی، خواب آلودگی، اشکال در حرکات، اشکال در سخن گفتن، کندی ضربان قلب و نیز به حالت تهوع دچار می شوند. حالات پیش آمده بالا با دادن کلسیم جبران می شود به علت اهمیت این ماده غذایی باید رژیم غذایی نوزاد، کودک، جوان، پیر بر خوردار از این ماده غذایی باشد. علت زیاد مصرف شدن داروهای آرام بخش و کمبود اثر آنها، بیشتر مربوط به کمبود منیزیم غذاهاست. چه خوب است که اگر مصرف داروی آرام بخش را لازم دانستیم به لزوم مقدار بیشتر منیزیم هم ، توجه داشته باشیم .

نسخه شب ادراری و نسخه حساسیت در برابر صداها و ناآرامیهای کمبود منیزیم

تخم هویج ۱۵ گرم ، تخم زردک ۲۰ گرم ، مغز گردو ۱۰۰ گرم ، مغز بادام ۱۰۰ گرم ، مغز بادام زمینی ۱۰۰ گرم ، نارگیل ۱۵۰ گرم ، مغز فندق ۵۰ گرم ، جوانه گندم ۲۰۰ گرم ، مخمر جو ه ۲۰ گرم . دستورالعمل مصرف: همه را نرم ساییده بعد از هر غذا دو قاشق غذاخوری میل نمایند.

منابع منیزیم

خرفه، کاهو، کاسنی، کدو، کرفس گندم ،گوجه فرنگی، نخود فرنگی، برگ کلم، گریپ فروت، گلابی، گیلاس، سبوس ها، مارچوبه، مخمرآب جو، ملاس سیاه، نارگیل، هلو، هندوانه، فندق، بادام زمینی، برگ اسفناج، برگ ترشک، ، برگ و ساقه چغندر، بادام معمولی، سویا.نسخه کاملی از منیزیم  / قسمت اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد