نسخه کاملی درمورد گیاه تاجریزی سیاه و خواص آن


نسخه کاملی درمورد گیاه تاجریزی سیاه و خواص آن

 نسخه کاملی درمورد گیاه تاجریزی سیاه و خواص آن

 تاجریزی سیاه، که به آن گیاه جادوگران و انگور گرگ نیز نام داده اند، گیاهی است که چند سانتیمتر قد آن است ولی گاهی می تواند تا شصت سانتیمتر و حتی یک متر هم بالا رود.برگهای آن سبز و دارای کناره های موجدار و به شکل سرلیزه است. گلهای آن در ماه خرداد باز می شود و دارای پنج گلبرگ و به شکل ستاره است. میوه تاجریزی سیاه به اندازه یک نخود کوچک است و به رنگ سیاه، زرد و سبز استساقه های تاجریزی سیاه را با برگهای آن در ماه خرداد بچینید و سعی کنید برگها دستمالی و خرد نشود. آنها را در سبدی که برای خشک کردن گیاهان انتخاب کرده اید بگذارید، و سبد را در اتاقی که هوا از آن عبور می کند ولی نور ندارد قرار دهید تا خشک شود.

کمی از تاریخ تاجریزی سیاه

تاجریزی سیاه را قدیمی ها می شناختند، بقراط حکیم جوشانده  آن را به جوانان توصیه می کرد تا چالاک و زورمند شوند. دیوس کورید آن را برای درمان سوزش معده تجویز می کرد. سنت هیلدگراد جوشانده تاجریزی سیاه را آرامش بخش قلب تشخیص داده بود.

خواص و کاربرد:

طبیعت تاج‌ریزی، بسیارسرد و خشک است. این گیاه، کاهنده تب، بندآورنده خون، ضدّ درد، مُسکن، مُلیّن، مُدر، مُعرّق، مخدّر، ضدروماتیسم، ضدسرفه و ضدآسم است. خوردن مقدار کمی از میوه رسیده و تازه آن برای رفع یبوست، مناسب است. برای بهره‌برداری از این گیاه، مصرف روزانه سه‌مرتبه از دو تا چهار گرم خشک‌شده آن به‌صورت دم‌کرده، توصیه شده است.میوه خشک‌شده تاج‌ریزی‌های رنگین (زرد، نارنجی و قرمز)، یکی از اقلام دارویی معروف جوشانده یا خورده‌جوشانده است که معمولاً همراه با پرسیاوش، گل زوفا، گل بنفشه، ختمی خبازی، عناب و سپستان مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد. این داروی ترکیبی، در طب سنتی بسیار رایج است و به عنوان تب‌بُر، مُسکّن و مُلیّن، به‌خصوص برای کودکان به کار می‌رود.برگ‌ها و سرشاخه‌های گُل‌دار این گیاه، سمّی محسوب می‌شود و در مواد مختلفی اغلب به صورت استعمال خارجی استفاده می‌گردد. کُمپرس دم‌کرده و بخور خشک‌شده آن، برای زکام، آب‌ریزش شدید و سردرد، مفید است. همچنین مالیدن جوشانده آن، برای تسکین کوفتگی و ضرب‌دیدگی عضلات و رفع برخی خارش‌ها مناسب است.له‌شده برگ و سرشاخه‌های گلُ‌دار تازه آن، به صورت استعمال خارجی برای ازبین‌بردن ورم‌های گرم، تسکین دردهای روماتیسمی و مفصلی، سوختگی‌های ناشی از آتش، زخم آبله، ورم‌ها و دردهای سرطانی، سودمند است.احتیاطبه علت وجود ماده سمی سولانین در این گیاه، مصرف آن باید به مقدار کم و در بازه زمانی کوتاهی صورت گیرد. سمّیت آن در برگ‌ها و سرشاخه‌های گُل‌دار، بیشتر است؛ لذا در مصرف بیش از حد مجاز آن باید جانب احتیاط را مراعات کرد

تاجریزی سیاه در درمان بیماری ها 

معالجه آبسهپنجاه گرم ساقه و برگ خشک تاجریزی سیاه را در یک لیتر آب سردبریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید. بعد، آن را از روی آتش بردارید و دم کنید تا ملایم شود. سپس، آن را به صورت کمپرس روی آبسه بگذارید و این کار را چندبار تکرار کنید و حتی این دم کرده را روی آبسه ها بمالید، خیلی زود آبسه ها خواهد رسید و سر باز خواهد کرد و زود درد آن تمام خواهد شد.معالجه قولنجپنج گرم ساقه و برگ خشک تاجریزی سیاه را در نیم لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه دم کنید. بعد، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هرروز دو فنجان از آن را بخورید. این دمکرده برای معالجه انواع قولنج های کبدی مؤثر و مفید است.معالجه سوختگی هااگر جوشانده تاجریزی سیاه را روی سوختگی ها بمالید و یا روی آن کمپرس کنید، ورم سوختگی را از بین برده و سلول های لوبوست را دوباره خواهد رویانید.معالجه جرب و زخم های جلدیمالیدن دمکرده تاجریزی سیاه روی چرب، و یا کمپرس آن، چرب پوست، زخم های برفکی و جوش های قرمز پوست و تحریکات آن را شفا میدهد. برای معالجه اگزما نیز، این نسخه شفابخشی است.معالجه دل دردوقتی دچار دل درد و سوزش معده شدید، بعد از غذای ناهار، و شام، یک فنجان دمکرده تاجریزی سیاه را بخورید. برای تهیه این دم کرده باید پنج گرم ساقه و برگ تاجریزی سیاه را که خشک کرده اید، در لیم لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید. بعد صاف  کنید و با عسل شیرین سازید و   مصرف نمایید.فرار دهنده موش هاپیریل نقل میک ند که شیره میوه تاجریزی سیاه را در لانهٔ موشهای بزرگ ریخته و آنها را فراری داده است. توجه کنید اگر مقدار تاجریزی سیاه را زیاد کنید، سمی می شود و مصرف آن خطرناک است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد