قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / نسخه کامل فشارخون بالا در طب سنتی
فشارخون
فشارخون

نسخه کامل فشارخون بالا در طب سنتی

نسخه کامل فشارخون بالا در طب سنتی

پرفشارخون (بالا بون فشارخون)

فشارخون

فشارخون عبارت است از نیرویی که خون در هر بار ضربان قلب بر دیواره های سرخرگ ها وارد می آورد. در اندازه گیری فشارخون، دو عدد مشخص ثبت می شود. نخستین عدد، فشار سیستول (فشار سیستولیک SyStolic pressure) نام دارد و نشان دهنده نیروی حاصل از انقباض ها (ضربان ها)ی قلبی است که موجب پمپ شدن خون به بدن می شود.

عدد دوم، فشار دیاستول (فشار دیاستولیک؛ diastolic pressure) نامیده میشود و فشار پر شدن دوباره خون به منظور آماده شدن برای انقباض یا ضربان قلبی بعدی است. در اکثر افراد فشار خون کمتر از ۱۴۰/۸۵ میل یمتر جیوه مناسب و مطلوب است. برای افرادی که قبلاً در معرض خطر بیماری قلبی عروقی بوده اند (مثلاً مبتلایان به دیابت)، محدوده طبیعی فشارخون ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه است.

مقدار فشارخون به وسیله نیرو و مقدار خون پمپ شده و میزان انعطاف پذیری سرخرگها تعیین می شود. فشارخون ۱۲۰/۸۰ در بزرگسالان فشارخون ایده آل است. در هر زمان می توان فشارخون را اندازه گیری کرد. معمولاً بهتر است فشارخون پس از حداقل ۵ دقیقه استراحت اندازه گیری شود. برای این کار از دستگاه فشارسنج و گوشی پزشکی مخصوص شنیدن صداهای قلبی استفاده می شود.بهترین وضعیت برای اندازه گیری فشارخون، وضعیت نشسته در حالت کاملاً آرام است. ساعد باید بر روی میزی یا دسته صندلی قرار بگیرد. وجود استرس و نیز پر بودن مثانه میتوانند فشارخون را بالاتر از آنچه هست نشان دهند. فشار خون دو دست به جز موارد استثنایی تقریباً مساوی هستند.

البته اندازه گیری فشارخون از هر دو بازو اطمینان بخش تر است. برخلاف اعتقاد اغلب مردم، فشار سیستولیک در پیشبینی احتمال ابتلا به بیماری قلبی بیشتر از فشار دیاستولیک اهمیت دارد و پایین آوردن فشار سیستولیک در مواردی که به طور تنها (بدون بالا بودن فشار دیاستولیک) افزایش یافته است ارزش بسیار دارد. پرفشاری سیستولیک بدون افزایش فشارخون دیاستولیک، «پرفشاری سیستولیک ایزوله یا مجزا» نام دارد و بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال روی می دهد. عدم درمان این وضعیت می تواند منجر به بیماریهای قلبی یا سکته مغزی شود.

بعضی از افراد در هنگام مراجعه به مطب پزشک یا درمانگاه و بیمارستان دچار افزایش فشارخون می شوند، در حالی که وقتی فشار خون آنها در منزل اندازه گیری شود چنین افزایشی وجود ندارد. این افزایش، احتمالا در اثر اضطراب ناشی از حضور در محیط درمانی است. به این نوع پرفشاری خون، «افزایش فشارخون روپوش سفید» (White Coat hypertension) گفته میشود و معمولاً افزایش فشار مزبور با افزایش ضربان قلب تاکیکاردی همراه نیست.

در ۹۰٪ موارد علت مشخصی برای افزایش فشارخون وجود ندارد ولی بیماری در بعضی از افراد فامیل دیده می شود. این نوع ازدیاد فشارخون، «پرفشاری اولیه»، نام دارد. تقریبا در ۱۰٪ موارد، بیماری های کلیه، غدد درون ریز(مثل کم کاری تیرویید) و مصرف داروها (مثل قرص های ضد بارداری) عامل ایجاد پرفشاری خون هستند. به این نوع ازدیاد فشارخون «پرفشاری ثانویه» گفته میشود. حتی اگر مبتلا به پرفشاری خون نیستید کنترل فشارخون در هنگام چک آپ سالیانه، به ویژه اگر فردی از اعضای فامیلتان دچار پرفشاری بوده یا هست اهمیت دارد. اگر براساس کنترل مرتب فشار خون در منزل متوجه بالا بودن دایمی آن شده اید یا هر یک از نشانه های زیر وجود دارند، همین حالا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد قفسه سینه
 • گیجی
 • خستگی مفرط
 • تهوع و استفراغ
 • سردرد شدید
 • تنگی نفس
 • تعریق قابل ملاحظه
 •  تغییرات بینایی

  پیشگیری از پرفشاری خون

  تغییر در نحوه زندگی میتواند به کنترل فشار خون کمک کند: وزن خود را در صورت زیاد بودن آن کاهش دهید. افزایش وزن بر قلب فشار وارد می آورد. در بعضی موارد، کاهش وزن تنها درمان لازم برای پرفشاری خون است.

  به طور منظم ورزش کنید. از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. چربی و نمک کمتری بخورید. بیشتر، از میوه، سبزیجات و فیبر تغذیه کنید. سیگار نکشید.

  در صورت ابتلا به دیابت، سطح قند خون خود را تحت کنترل در آورید.

  عوارض درازمدت پرفشاری خون

  بالا بودن فشار خون برای مدت چند سال چنانچه موجب تنگ و سخت شدن سرخرگ ها شده باشد قلب قادر به پمپ کردن خون در درون این رگها نخواهد بود و در نتیجه، نارسایی احتقانی قلب روی می دهد و مایع در ریه ها جمع می شود. تنگ شدن سرخرگ هایی که به مغز خون و اکسیژن می رسانند موجب مختل شدن موقتی عملکرد قسمتی از مغز که به وسیله این سرخرگها خونرسانی می شوند خواهد شد و در نتیجه، حمله ایسکمیک موقتی بسته شدن دایمی سرخرگ به وسیله یک لخته موجب از بین رفتن بخشی از مغز که به وسیله آن سرخرگ خونرسانی می شده خواهد شود و در نتیجه، سکته مغزی بروز می کند. ممکن است پرفشاری خون موجب آسیب رگ های کوچک داخل چشم ها شود که ممکن است تا وقتی این آسیب شدت نیافته با علایمی همراه نباشد. به ندرت در پرفشاریهای شدید، (پرفشاری بدخیم)، خونریزی رگها به شبکیه چشم آسیب می رساند.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *