قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / نشانه های آفتاب زدگی چیست؟
آفتابزدگی
آفتابزدگی

نشانه های آفتاب زدگی چیست؟

نشانه های آفتاب زدگی چیست؟

آفتابزدگی 

آفتابزدگی یا آفتاب سوختگی زمانی رخ می دهد. که تشعشعات ماوراءبنفش موجود در نور خورشید بهسلولهای لایه  خارجی پوست آسیب رسانده، منجر به درد، قرمزی  و تاول شود. در وسط روز، زمانی که خورشید در بیشترین میزان تابش قرار دارد احتمال آسیب بیشتر است، امّا به طورکلی نور خورشید در هر زمانی از روز می تواند مضر باشد. آفتاب سوختگی حتی در زمان اسکی در هوای ابری هم ممکن است رخ دهد، زیرا تشعشعات ماوراء بنفش می توانند از پوشش ابری نیز نفوذ کنند. به ویژه بازتاب نور خورشید از آب یا برفنیز آسیب می رساند زیرا اثرات آن تشدید می شود. افراد با پوست روشن بیشتر در معرض  افتاب سوختگی هستند زیرا پوست انها فقط مقادیر اندکی از رنگدانه محافظت کننده ملانین را تولید میکند. آفتاب سوختگی یا تماس طولانی مدت با خورشید میتواند باعث پیری زودرس پوست شده، خطر پیدایش سرطان پوست را افزایش دهد. جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی به طور منظم از نقاب یا کلاه های نقابدار یا از فیلترهای آفتاب استفاده کنید و از تماس بیش از حد با نور خورشید اجتناب ورزید.

علایم آفتابزدگی 

آفتاب سوختگی می تواند فقط ۳۰ دقیقه پس از تماس پوست با نور خورشید رخ دهد، ممکن است پیدایش علایم چند ساعت طول بکشد که عبارتند از:

– درد، قرمزی و گرمی پوست

– تورم در ناحیه مبتلا

– تاول زدن در موارد شدید

چند روز پس از آفتاب سوختگی اولیه ممکن است پوست خشک شده و شروع به پوسته ریزی کند. آفتاب سوختگی شدید ممکن است همراه با گرمازدگی باشد که یک وضعیت بالقوه کشنده است.

درمان آفتابزدگی 

اگر دچار آفتاب سوختگی می شوید؛ در سایه مانده و مقادیر زیادی مایعات بنوشید، ممکن است بتوانید علایم را با استفاده از کرم های حاوی عصارہ گیاہ آلوئه ورا، لوسیون کالامین یا اسپری یا لوسیونهایی که حاوی ماده  بی حس کننده لیدوکائین موضعی هستند، بر روی نواحی مبتلاتخفیفغ دهید حمام و کمپرس سرد نیز ممکن است کمک کند. آفتاب سوختگی شدید نیازمند توجه پزشکی فوری می باشد و شما باید در اولین فرصت ممکن با پزشک مشورت کنید. در صورتی که شدیداً سوخته اید و دچار گرمازدگی نیز شده اید، نیاز به درمان فوری در بیمارستان خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *