قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / نشانه های آفتاب سوختگی در کودکان چیست؟
آفتاب سوختگی در کودکان
آفتاب سوختگی در کودکان

نشانه های آفتاب سوختگی در کودکان چیست؟

 نشانه های آفتاب سوختگی در کودکان چیست؟

قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید، از یک تا ۲۴ ساعت، میتواند موجب سرخی و گرم شدن پوست بدن شود. میزان درد و حساسی بودن پوست نیز به شدت آفتاب سوختگی بستگی دارد. در این حال، حتی دراز کشیدن نیز باعث احساسی درد میشود. در مواردی که آفتاب سوختگی شدید باشد، پوست متورم شده و سپس تاول هایی بر سطح آن پدیدار میگردد. اگر درد و ناراحتی فرزندتان شدید بود، از پزشک سؤال کنید که از چه دارویی برای تسکین او می توان استفاده کرد؟

پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

آفتاب سوختگی ممکن است با تب ولرز و ضعف شدید همراه باشد. در مواردی از این دست، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا او پس از معاینهٔ کودک در مورد تجویز داروهای مخصوصی که برای سوختگیهای عمیق به کار میرود، تصمیم بگیرد. گاهی اوقات آفتاب زدگی و آفتاب سوختگی با هم اتفاق میافتد که هرچند روی دادن چنین امری بسیار نادر است، اما در صورت وقوع، کودک باید بستری شود.

نشانه های آفتاب سوختگی پس از سه روز تخفیف می یابد و یک هفته بعد،پوستاندازی ناحیه آغاز میشود. نواحی فوق تا چند هفته بعد نیز نسبت به نور آفتاب حساس است و باید مورد مراقبت بیشتری قرار گیرد.

پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

۱- استفاده از کرم ضد‌آفتاب: خانم‌ها باید بدانند وقتی می‌خواهند با کودک‌شان بیرون ببرند باید صورت و دست‌های کودک را کرم ضد‌آفتاب بزنند. مادران می‌توانند ضد‌آفتاب‌های مخصوص نوزاد و کودک را از داروخانه‌ها تهیه کنند اما استفاده از ضد‌آفتاب بزرگسالان برای بچه‌ها مانعی ندارد. میزان SPF مناسب برای کودکان از ۲۴ تا ۳۰ درصد است و بسته به شرایط آنها، حتی تا SPF 50 درصد هم می‌توان استفاده کرد.

۲- جای بچه‌ها در محیط خانه یا در بیرون تا حد امکان نباید گرم باشد. بنابر‌این تا حد امکان نباید زیر آفتاب بروند و تا می‌توانند باید در سایه حرکت کنند.

۳- برای نشستن در ماشین، والدین باید از مدتی قبل در آن را باز کرده و کولر روشن کنند تا هوای گرم داخل آن خنک شود.

۴- از لباس و پوشش نخی رنگ روشن برای کودک استفاده شود.

۵- تمام مدت شیشه شیر یا آب در دهانش باشد یا شیر مادر به او بدهند تا هم آب بدنش کم نشود و هم دچار آفتاب‌سوختگی نشود.

6-اگر بزرگتر‌ها عادت کنند که در گرمای زیاد تابستان کلاه لبه‌دار سر کنند، چتر دست‌شان بگیرند یا دستکش سفید بپوشند، کودکان هم یاد می‌گیرند و به این شکل نیمی از مشکلات یا سرطان‌های پوست از بین می‌روند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *