نشانه های آنفلوآنزا در کودکان چیست؟


نشانه های آنفلوآنزا در کودکان چیست؟

نشانه های آنفلوآنزا در کودکان چیست؟

آنفلوآنزا 

عامل بیماری آنفلوآنزا، مانند سرماخوردگی نوعی ویروس است و درمان شناخته شده ای ندارد. شدت این بیماری حدود ۳ تا ۴ روز است. مگر این که عفونت ثانویه ایایجاد شود که در بیشتر موارد دیده می شود و اقدام اصلی، درمان همین علایم ثانویهاست.

عوارض آنفلوآنزا 

عوارض آنفلوآنزا به ندرت ایجاد می شود، اگر چه با ابتلا به این بیماری مقاومت بدن نسبت به عفونتهای ثانويه از جمله سينه پهلو (پنومونی يا ذات الريه)، عفونت گوش میانی، برونشیت و یا سینوزیت پایین می آید و ممکن است فرد مبتلا، دچار یکی از انواع این عفونتها نیز بشود. آنفلوآنزا در کودکان مبتلابه أسم و دیابت خطرناک است و همیشه باید آن را جدی گرفت.

علایم آنفلوآنزا 

آبریزش از بینی گلو درد سرفه درد در ناحیه عضلات و استخوانها حالت تهوع و اسهال و استفراغ ضعف و بی حالی تب بالای 38 درجه سانتی گراد

درمان آنفلوآنزا 

۱) درجه  حرارت بدن فرزندتان را هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار بگیرید و در صورتی کهپس از ۳۶ ساعت پایین نیامد، به پزشک مراجعه نمایید. ۲) به کودک شربت پایین آورنده تب (استامینوفن) بدهید و بگذارید در رختخواباستراحت کند. ۳) کودک را برای خوردن غذا تحت فشار و اجبار قرار ندهید ولی سعی کنید به اومایعات وآب کافی و آبمیوہ رقیق بدھید۔ ۴) اگر پس از بروز علایم شبیه به آنفلوآنزا، متوجه بثورات و دانه هایی بر سطح پوست کودک شدید، ممکن است کودک دچار بیماری عفونی دیگری مثل سرخک شده باشد نه آنفلوآنزا.

  • اگر پس از ۳۶ ساعت تب کودک پایین نیامد و وضعیت کودک پس از ۴۸ ساعت وخیمتر شد یا اگر بر سطح پوستش بثورات و دانه های پوستی (نشانه بیماری سرخک) ظاهر شد فوراً به پزشک مراجعه کنید. به علایم و حالتهای کودک به دقت توجه کنید تابتوانید آنها را به طور کامل برای پزشک شرح دهید. سرفه های شدید رو به وخامت ممکن است نشانه ای از عفونت سینه باشد. گوش درد میتواند علامتی از عفونت گوش میانی باشد و ترشحات غلیظ و زرد رنگ بینی امکان دارد بیانگر سینوزیت (عفونتسینوس ها) باشد.
  • در صورت بروز عفونت ثانویه، پزشک با توجه به نوع عفونت آنتی بیوتیک تجویز می نماید.
  • -بگذارید کودک در اتاق گرم استراحت کند. به محض بهبودی و در صورت تمایل خودش، به او اجازه بدهید از رختخواب خارج شود ولی درجه  حرارت بدن او راهر چند ساعت یکبار بررسی کنید. در صورت بروز تب او را به استراحت تشویق نمایید. -دستمال کاغذی های استفاه شده توسط کودک را بلافاصله دور بیندازید و ملافه های رختخوابش را در آب کاملاً گرم شستشو دهید - در صورت تمایل می توانید با استفاده از واکسن سالیانه  آنفلوآنزا کودک را در برابر این بیماری ایمن کنید. (این واکسن فقط ۱ سال تأثیر دارد و بر انواع عفونتهای دیگر سرماخوردگی بی تأثیر است.) -اگر فرزندتان پس از بهبودی از آنفلوآنزا دوباره دچار تب و استفراغ شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این علامت نشانه ای از عارضه  نادر ولی خطرناک سندروم رای باشد.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد