قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / نشانه های سرطان سینه
تشخیص و جلوگیری از سرطان سینه
تشخیص و جلوگیری از سرطان سینه

نشانه های سرطان سینه

نشانه های سرطان سینه

سرطان سینه

همان طوری که گفته شد، پستان ها از دو نوع بافت، یکی بافت محافظ (چربی و فیبرها یا رشته های الاستیکی) و دیگری غدد تولید کننده و مجاری های شیر تشکیل یافته است. حال اگر به دلیل اختلالات ژنتیکی و یا محیطی در رشد و نمو سلولها تغییر ایجاد شود و تعدادشان به طرز خارج از کنترل افزایش یابد، با پدیده ای به نام سرطان مواجه می شوید، که به نوبه خود میتواند خوش خیم و یا بدخیم باشد. این سلول ها میتوانند از طریق خون و رگهای لنفاوی به دیگر ارگان ها از جمله؛ شش ها، اسکلت، کبد و ارگان های دیگر انتشار یابند، که در این صورت آنها را متاستاز یا تشکیلات توموری ثانویه مینامند.

انواع سرطان سینه: معمولا اگر تغییرات سلولی به صورت کیست و یا تجمع فیبرها در بافت محافظ پستان باشند، خوشخیم و بی خطر می باشند  اگر تغییرات سلولی و توده تشکیل شده، به عنوان مثال در غدد تولید کننده شیر و مجاری آن،از دیواره شان گذشته و به بافتهای مجاور نیز نفوذ کند از نوع بدخیم  کرسنیوم ( carcinoma …la (Ductul and lobular می  باشد

اپیدمیولوژی و علل آن: سرطان سینه، بعد از سرطان ریه مهم ترین دلیل جهانی مرگ زنان در سن ۴۰ الی ۵۵ سالگی میباشد. طی گزارشی اعلام شده است که همه ساله به طور متوسط از هر ۸ زن یکی دچار سرطان سینه میشود. البته با فناوری های جدید در زمینه تشخیص هرچه زودتر و درمان مؤثر این بیماری، این امار هر ساله کاهش مییابد. جالب است بدانید که گاهی مردان نیز پس از سنین ۶۰ الی ۷۰ سالگی به سرطان سینه دچار می شوند.

اما میزان ابتلایشان در مقایسه با زنان بسیار ناچیز است، تنها یک درصد  آمار میزان ابتلا در زنان، از جمله عوامل مؤثر در ابتلا به سرطان سینه، سابقه قبلی سرطان سینه در سابقه مشهود سرطان سینه در فامیل، پریودزودرس، یائسگی دیررس و عدم شیردهی به طفل می باشند. براساس مطالعات اخیر فاکتورهای دیگری از جمله چاقی، الکل، رژیم غذایی پرچربی و همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس نیز به نوبه خود شانس ابتلا به بیماری را افزایش میدهند. در این زمینه همچنین می توان به قرص های استروژن دار که برای کنترل علایم یائسگی تجویز می شوند، اشاره کرد که احتمالا نقش افزاینده  در ابتلا به سرطان دارد.

علائم سرطان سینه

معمولی ترین نشانه سرطان سینه ایجاد یک توده برآمده در پستان و یا نواحی اطراف آن، مثلا ناحیه زیر بغل میباشد. در صورت عدم تقارن دو پستان و یا هنگامی که پوست بخشی از آن به درون کشیده شود. همچنین فرو رفتگی نوک پستان و ترشحات خونی از آن نشانه هایی بر وجود تغییرات میباشند. در بسیاری از موارد تغییرات سرطانی به قدری کوچک و ناچیز هستند که تنها با استفاده از ماموگرافی (آزمایش و بررسی پستان با اشعه ایکس) می توان آنها را تشخیص داد. بسیاری از تغییرات غده ای هیچ گونه دردی را در سینه ایجاد نمی کنند. به همین دلیل ممکن است هنگام تشخیص بیماری امید کمتری به بهبود آن باشد.

تشخیص و جلوگیری از سرطان سینه

این بیماری به کمک معاینات طبی، ماموگرافی و همچنین ازمایشات سلولی از ناحیه تغییر یافته شده، تشخیص داده می شود. ماموگرافی (پستان نگاری) به تمام زنان پنجاه تا هفتاد ساله توصیه می شود. اگر در حین ماموگرافی جسم سختی در سینه پیدا شود از آن نمونه برداری شده، سپس برای تشخیص نوع آن به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده میشود. پزشک مربوطه معمولا بایداز اندازه و نوع تغییرات  سلولی و نیز شیوع یا عدم شیوع آن به غدد لنفاوی در جریان باشد تا بتواند وخامت و نوع درمان آن را تعیین کند. از انجا که دلیل ابتلا به این عارضه در بسیاری از موارد ناشناخته می ماند، توصیه مناسبی نیز برای پیشگیری از آن نمی توان کرد. اما شایان ذکر است که اگر این تغییرات در مراحل ابتدایی سرطان شناسایی شوند، احتمال بهبودی کامل و یا درمان مؤثر آن بیشتر خواهد بود.

ادامه سرطان سینه قسمت دوم……

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *