قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / نشانه های سرطان پستان چیست؟
سرطان پستان
سرطان پستان

نشانه های سرطان پستان چیست؟

نشانه های سرطان پستان چیست؟

خانمها بیشتر از هر سرطان دیگری به سرطان پستان دچار می شوند. هر ۱۰ سالی که از سن یک خانم میگذرد احتمال خطر پیدایش سرطان پستان در او دو برابر می شود. این بیماری در دخترها و خانمهایجوان تر بسیار نادر می باشد و با وجود نادر بودن این بیماری در خانم های جوان تر نیز وجود دارد، سرطان ۵۰ سال می باشد. گرچه بسیاری از خانم ها (شامل خانم هایی که زیر ۵۰ سال سن دارند) با موفقیت بیماری شان تشخیص داده و به خوبی درمان می شوند. اما لازم است بدانید که از هر ۱۰ توده یا غده ای که در پستان یافت می شود، ۹ تای آن خوش خیم بوده و سرطانی نمی باشد. در مواردی هم که غدههایسرطانی و بدخیم وجود وجو دارند هر چه زودتر تشخیص داده شوند، سریع تر و بهتر درمان میگردند و احتمال زنده ماندن این خانمها بیشتر میشود.

چرا سرطان یک مشکل است؟

سلول های بدنبه طور طبیعی همیشه در حال رشد و تکثیر هستند اما این رشد دقیقاً تحت کنترل می باشد، به طوری که تعداد سلول هایی که تولید میشوند برابر با تعداد سلول هایی است که از بین می روند و این سلول ها جای آنها را می گیرند، سرطان عبارت است از رشد و تکثیر سلول ها با سرعت خیلی بیشتر به طوری که سلولی های تولید شده ی اضافی به صورت یک توده یا غده در بدن ایجاد می شوند که اندازه ی آن ها به مرور بزرگ و بزرگتر میگرند، همچنان که توده سلول ها بزرگتر می شود، تعدادی از آن هاکنده شده و به قسمتهای دیگر بدن می روند و یک توده ی سرطانی دیگر در جای دیگری از بدن تشکیل میدهند. پخش شدن سلول های

سرطان پستان در خانم هایی که از قرص هایسرطانی در قسمتهای دیگر بدن را اصطلاحاً متاستاز میگویند. اگر سلول های سرطانی به ریه، کبد یا مغز و یا قسمتهای مختلف استخوان سرایت کنند، می توانند باعث بروز مشکلات بزرگی شوند.

عوامل خطرزای بروز سرطان پستان

از آنجایی که عوامل بسیاری در بروز سرطان پستان نقش دارند، کار ساده ای نخواهد بود که تمام این عوامل را در مورد هر فردی پیدا کنیم. هر خانمی بر روی اکثر عوامل خطرزا کنترلی ندارد و یا اینکه کنترل کمی روی آن ها می تواند داشته باشد. اگر متوجه شدید که نسبت به خانم های دیگر احتمال ابتلاء به سرطان پستان در شما بیشتر است باید مراقب پستانهای خود باشید و حتی الامکان آن را دستکاری نکنید و به طور منظم با مراجعه به پزشک اقدام به معاینهای پستان هاکنید. حتی اگر نسبت به بقیه بیشتر احتمال ابتلاء به سرطان پستان را دارید، در صورت پیدا شدن یک توده در پستان تان باز هم، احتمال این که این توده خوش خیم باشد، بیشتر از این است که این توده بدخیم یا سرطانی باشد. متخصصین پزشکی بر روی عوامل خطرزایی که به نظر میرسد باعث بروز سرطان پستان در خانم ها می شوند تحقیقات زیادی کرده اند. اما همیشه باید این نکته را به خاطر داشته باشید که حتی اگر خانمی دارای تمام این عوامل خطرزا باشد باز هم ممکن است هیچ گاه به سرطان پستان دچار نشود.

عوامل خطرزای بروز سرطان پستان عبارتند از:

۱- بالا رفتن سن: هرچه سن خانم ها بیشتر شود، احتمال برزو سرطان در آنها بیشتر میگردد و هر ۱۰ سالی که به سن خانمها اضافه میشود، احتمال بروز این بیماری دو برابر میگردد.

۲- زمان شروع و پایان پریودها: به نظر میرسد که هرچه زمان پریود (قاعدگی) در دخترها زودتر و در سنین پایین تری شروع شود، همچنین هرچه زمان یائسگی در سنین دیرتری آغاز گردد، احتمال خطر سرطان پستان بیشتر می شود.

۳- حاملگی در سنین بالاتر: خانم هایی که تا سن بعد از ۳۰ سالگی حامله نشدهاند و خانم هایی که اصلاً بچه دار نشده اند، نسبت به بقیه خانم ها احتمال بیشتری دارد که به سرطان پستان دچار شوند.

۴ – شیر دادن به نوزاد: خانمی که به یک یا چند نوزاد شیر داده است، نسبت به خانمی که هیچگاه این کار را نکرده است، آمادگی بیشتری برای ابتلاء به سرطان پستان را دارد.

۵ – سلولهای غیرطبیعی پستان: در تعداد کمی از خانم هایی که بیماری غیرسرطانی پستان داشته اند، دیده شده است که در بعضی از سلولهای پستانشان اختلالاتی وجود دارد که ممکن است در آینده باعث بروز سرطان شود. گرچه این وضعیت  که اصطلاحاً به آن هیپرپلازی آتیپیک گفته می شود- چندان شایع نمی باشد، اما خانم هایی که به آن مبتلا شده   اند، باید به طور منظم تحت نظر پزشک قرار گیرند. سایر انواع غیرسرطانی بیماری های پستان باعث افزایش خطر بروز سرطان پستان نمی شوند.

۶ – چاقی و اضافه وزن: افزایش بیش از حد وزن بدن (به میزان بیش از یک اونیم برابر حد طبیعی) باعث افزایش خطر بروز سرطان پستان می شود. همچنین داشتن یک رژیم غذایی پرچرب ارتباطات قابل ملاحظه ای با بروز سرطان پستان دارد، اما هنوز علت واقعی ان مشخص نشده است.

۷- مصرف سیگار و مشروبات الکلی : در تحقیقاتی که به عمل آمده است دیده شده که بین مصرف زیاد مشروبات الکلی و افزایش بروز سرطان پستان ارتباطی وجود دارد. سیگار کشیدن به طور مستقیم باعث خطر سرطان پستان نمی شود اما از اثر سوء آن در بروز سایر بیماری ها نمی توان چشم پوشی کرد.

۸ – مصرف قرص های ضدبارداری: احتمال خطرسرطان پستان در خانمهایی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، وجود دارد، این خطر کوتاه مدت بوده و بعد از ده سالی که از قطع مصرف این قرص ها بگذرد، از بین خواهد رفت.

۹- هورمون درمانی:در ده سال اول هورمون درمانی و در زمان یائسگی، مزایای این کار برای سلامتی خانم ها نسبت به احتمال اندک افزایش خطر سرطان پستان، بیشتر است. اما بعداز این مدت خطر بروز سرطان پستان افزایش می یابد. برای یک خانم ۵۰ ساله در طی ۲۰ سال آینده، حدود ۱ در ۲۲ احتمال بروز سرطان پستان وجود دارد. در صورتی که اگر این خانم ۱۰ سال تحت هورمون درمانی قرار گیرد این خطر کمی افزایش یافته و به ۱ در ۲۰ خواهد رسید. حال اگر به میزان ۱۵ سال هورمون درمانی طول بکشد، خطر بروز سرطان پستان به ۱ در ۱۷ افزایش خواهد یافت. تصمیم در مورد این که هورمون درمانی در خانم های یائسه به مدت بیش از ۱۰ سال طول بکشد در هر فردی متفاوت خواهد بود و براساسی منافع و مضرات آن سنجیده خواهد شد. در خانم هایی که سابقه ی وجود سرطان پستان در چند نفر از اعضای خانواده شان وجود دارد، فقط در صورتی که مشکلات عمده ای در هورمون درمانی خواهند کرد.

۱۰ – سابقه ی وجود سرطان پستان در خانواده: حدود ۱۰٪ خانمهای دچار سرطان پستان دارای اختلالات ژنتیکی هستند که آن را به ارث برده اند. آنها بیشتر مستعد ابتلاء به سرطان پستان می باشند. دارای چنین اختلالات ژنتیکی را شناسایی کنیم. اگر شما به علت وجود مشکل در پستان تان به پزشک مراجعه می کنید لازم است به وی در مورد سرطان هایی که در افراد خانواده تان وجود دارد (نه فقط سرطانهای پستان بلکه هر نوع سرطان دیگر) اطلاعاتی را بدهیدکه بسیار مفید خواهد بود. این اطلاعات شامل: نوع سرطان، سن ابتلاء به آن و یا زمان مرگ آنها می باشد. ژن های سرطانی می توانند از طریق پدر و مادر به فرزندان منتقل شوند، حتی اگر پدر و مادر هنوز به سرطان مبتلا نشده باشند.

هیچ کسی نمیداند که چند نوع ژن سرطان پستان وجود دارد، اما تا امروز پنج ژن مسئول سرطان پستان شناسایی شده اند. حدود یک سوم از سرطان های پستان، ارثی و به علت اختلال در ژنی به نام 1 – BRCA میباشند و به همین میزان بقیه ی سرطانهای ارثی پستان نیز سه ژن دیگر به  سایر ژن هایی که هنوز کشف نشده اند، می باشند. آزمایش و پیدا کردن ژنهای مسئول بروز سرطان پستان در حال حاضر فقط در بعضی از آزمایشگاه های مجهز ژنتیکی امکان پذیر است. قبل از این که پزشکان هر خانمی را برای انجام این آزمایشی ها به آزمایشگاه معرفی کنند، باید مشخص شود که آیا در خانواده ی این فرد بیمار مبتلا به سرطان خانم هایی که در خانوادهشان افراد دیگری به سرطان پستان دچار شده اند، در صورت انجام آزمایش ژنتیکی و مشخص شدن این که آنها هم دارای این ژن میباشند، خواهند فهمید که آنها هم در خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند.

این خانمها در حدود ۶۰ تا ۸۵٪ احتمال دارد که بعدها دچار سرطان پستان شوند. چنین افرادی ممکن است بخواهند اقداماتی انجام دهند که خطر بروز این بیماری راکم کنند. معمولاً برای انجام این کار از معاینات و آزمایش های منظم دورهای از سنین پایین تر استفاده میکنند. در خانم هایی که سابقهای خانوادگی شان نشان دهنده ی خطر زیاد بروز سرطان پستان میباشد یا این که دارای اختلالات ژنی هستند می توانند قبل از این که سرطان پستان ایجاد شود اقدام به برداشتن هردو پستان کنند و به جای آنها از پستان های مصنوعی خطرزای سرطان پستان کار زیادی نمی توان کرد، با این حال ارزشش را خواهد داشت که شما در صورتی که اضافه وزن دارید اقدام به کم کردن وزن و در رژیم غذایی کمتر از چربی ها استفاده کنید. با این کار غیر از این که یکی از عوامل خطرزای سرطان پستان را از بین می برید، به سلامت قلب خود نیز کمک می کنید.

نحوه تشخیص سرطان پستان

معمولا خود خانمها ابتدا متوجه ی وجود یک توده یا تغییراتی در پستان می شوند و یا این که در آزمایش ماموگرافی که پزشک درخواست میکند، یک توده در پستان دیده می شود، باید بدانید اهمیت زیادی دارد که شما از وضعیت پستان های تان در حالت طبیعی اطلاع داشته باشید تا بتوانید هرگونه تغییری را که در آن ها ایجاد توده یا تغییری در پستان مشاهده میکند، از این زودتر به پزشک مراجعه و مشخص کند که این توده پستانی چه چیزی میباشد.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *