قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟
مننژیت ویروسی چیست
مننژیت ویروسی چیست

نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟

نشانه های مننژیت ویروسی چیست؟

نشانه های بیماری پس از گذراندن دوره کمون (یک تا پنج روز) می تواند به طور ناگهانی و یا به تدریج پدیدار شود. این نشانه ها شامل سردرد، تب، استفراغ و دل پیچه است که یک یا دو روز بعد با خشکی و سفتی گردن همراه میگردد، گاهی اوقات نیز جوش هایی در سطح بدن ظاهر می شود. کودکان مبتلا اغلب در بیمارستان بستری میشوند اما بدون آن که آنتی بیوتیک مصرف کنند، پس از چند روز به طور کامل بهبود مییابند.

نشانه‌ها و علائم بالینی مننژیت چیست؟

تب بالا، سردرد و خشکی گردن نشانه‌های رایج مننژیت در تمام افراد بالای دو سال است. این نشانه‌ها ممکن است ظرف چند ساعت بروز کنند یا ممکن است یک تا دو روز طول بکشد تا ظاهر شوند. نشانه‌های دیگر عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، ناراحتی از نگاه کردن به نورهای روشن، سرگیجه و بی‌خوابی. در نوزادان و بچه‌های کوچک، ممکن است خبری از نشانه‌های کلاسیک نباشد یا تشخیص آنها دشوار باشد. نوزادانی که مننژیت دارند ممکن است غیرفعال شوند، بالا بیاورند، زودرنج شوند یا خوب غذا نخورند. با پیشرفت بیماری، بیمار در هر سنی ممکن است دچار حمله شود.

مننژیت باکتریایی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص زودهنگام و درمان از اهمیت بسیاری برخوردارند. به محض ظاهر شدن نشانه‌ها بیمار باید با پزشک تماس بگیرد. تشخیص معمولا با کشت باکتری‌ها از یک نمونه مایع نخاعی انجام می‌شود. مایع نخاعی با فرو کردن سرنگ در پایین کمر بیمار برداشته می‌شود. شناسایی نوع باکتری‌های مسبب بیماری برای انتخاب آنتی‌بیوتیک مناسب مهم است.

آیا مننژیت باکتریایی را می‌توان درمان کرد؟

مننژیت باکتریایی را می‌توان با تعداد آنتی‌بیوتیک موثر درمان کرد. اما نکته مهم آن است که درمان باید زود و قبل از پیشرفت بیماری آغاز شود. درمان با آنتی‌بیوتیک مناسب در رایج‌ترین انواع مننژیت باکتریایی می‌تواند خطر مرگ را به کمتر از 15 درصد کاهش دهد، هرچند احتمال مرگ در افراد سالخورده بیشتر است.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *