قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / نشانگان روده تحریک پذیر چگونه درمان می شود؟؟
روده تحریک پذیر
روده تحریک پذیر

نشانگان روده تحریک پذیر چگونه درمان می شود؟؟

نشانگان روده تحریک پذیر چگونه درمان می شود ؟؟

(روده بزرگ انقباضی التهاب بلغمی روده بزرگ)

این نشانگان یک عارضه شایع و شدیداً آزاردهنده است که در حدود ۱۵ درصد بالغان (دو سوم مبتلایان زن هستند) را گاه و بیگاه مبتلا می کند. شایعترین شکایت بیمار درد انقباضی شکم و حرکات نامنظم روده هاست، اگرچه برخی اسهال مزمن بدون درد دارند.

نامنظمیحرکات روده از یبوست ساده تا اسهال شدید متغیر است و این دو عارضه ممکن است بدون علت مشخص هفته به هفته به تناوب تکرار شوند. همراه با این دو علامت اصلی ممکن است ناراحتی های گوناگون و جزئی دیگر مثل گاز بیش از حد شکم، پری یا نفخ شکم، دفع بلغم، و یک صدای واقعاً موزون داخلی معروف به قرقر شکم، بروز کند. علت شناخته شده ای برای نشانگان روده تحریک پذیر وجود ندارد.

به نظر میرسد که علائم همراه با فشارهای روحی بیمار شدت و ضعف مییابد. تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر معمولاً بعد از اینکه پزشک کلیه علل متعدد دیگر اسهال مزمن را رد کرد، داده می شود، یعنی این تشخیص بعد از کنار گذاشتن سایر موارد مطرح میگردد.

درمان: یکی از اولین مواردی که به احتمال زیاد پزشک به شما توصیه می کند، افزایش مصرف الیاف غذایی است. غذاهایی که دارای الیاف زیاد هستند عبارتند از گیاهان بنشنی (نخود، انواع لوبیا، عدس)، غلات، میوه ها، و سبزی ها. ممکن است مایل باشید این غذاها را با یک یا دو قاشق غذاخوری سبوس گندم قبل از صبحانه و افزایش میزان آن در صورت لزوم، تکمیل کنید.

بسیاری از پزشکان یکی از فراورده های پسیلیوم مثل متاموسیل یا اِفرسیلیومرا ترجیح می دهند. با کمال تعجب الیاف غذایی در هر دو عارضه اسهال و یبوست مفیدند، زیرا آنها آب روده را جذب و یک مدفوع با قوام و نرم ایجاد می کنند، و با کشیدن آب از بدن به روده مدفوع سفت را نرم می کنند. در مورد فایده داروها در درمان نشانگان روده تحریک پذیر اختلاف نظر بسیاری وجود دارد. اکثر افرادی که مبتلا به این عارضه هستند آنقدر درمانده می شوند که داروهای ضد انقباضی (آنتی اسپاسمودیک) را برای مقابله با اسهال و یبوست فوق الذکر امتحان می کنند.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *