قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نشانگان مفصلی فکی گیجگاهی چیست
بیماری حقیقی مفصل
بیماری حقیقی مفصل

نشانگان مفصلی فکی گیجگاهی چیست

نشانگان مفصلی فکی گیجگاهی چیست 

مفصل فکی گیجگاهی باعث می شود که فک پایین به شکل قابل انعطافی به جمجمه اتصال یابد. اختلالات واقعی مفصل فکی گیجگاهی معمولاً به ضربه های قبلی مربوط می شود. علائم شایع عبارتند از:

احساس درد در مفصل، ایجاد صدای غیرطبیعی هنگام باز و بسته کردن دهان، یا در رفتگی مفصل به دنبال خمیازه کشیدن. علت بروز این علائم ممکن است التهاب مفصل یا در رفتن صفحه (دیسک) مفصلی باشد.

تشخیص و افتراق بیماری حقیقی مفصل از عارضه شایع نشانگان مفصل فکی گیجگاهی (تحت عنوان نشانگان اختلال و درد عضلانی فاشیائی نیز شناخته می شود) باید توسط دندانپزشک انجام شود. برای التهاب مفصل فکی گیجگاهی معمولاً درمانی وجود ندارد. جراحی در موارد نادر برای دررفتگی صفحه (دیسک) مفصلی ممکن است توصیه شود.

نشانگان مفصل فکی گیجگاهی یکی از موارد بدفرجام پزشکی است زیرا علت آن بخوبی مشخص نیست و در نحوه درمان آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. افراد مبتلا به این نشانگان، درد مبهمی دارند که در اطراف گوش یک سمت متمرکز است و به فک، پشت سر و اغلب به گردن و عضلات شانه انتشار مییابد. درد اغلب هنگام غذا خوردن یا بعد از خمیازه کشیدن ایجاد میشود.

حرکت فک نیز محدود می شود (فک طبیعی را میتوان به اندازه عرض سه انگشت اول باز کرد). اکثر بیماران هنگام باز کردن فک یک صدای غیرطبیعی احساس میکنند. در برخی بیماران اگر فک خیلی باز شود، قفل می کند. این علائم بسیار متنوعند و بدون دلیل واضح عارض و برطرف می شوند.

نشانگان مفصل فکی گیجگاهی در خانمها شایعتر است و تصور می شود که ناشی از فشارهای عصبی باشد. تصور می شود که علت درد فشردن فکها به هم برای تخلیه فشار روحی یا ساییدن دندانها به هم باشد. علت دیگر ممکن است به هم خوردن انطباق دندانها باشد که در اثر از دست دادن یک دندان و جایگزین نکردن آن ایجاد می شود.

در برخی موارد عضلات جویدن فشار زیادی به دندانها وارد میکنند و باعث می شوند که دندان آسیای عقبی به طرف فضای خالی ناشی از دندان افتاده متمایل شود. در نتیجه عضلات جویدن دچار تنش، گرفتگی و انقباض می شوند. رعایت مناسب بهداشت دندان و مراقبت منظم از دندانها معمولاً از بروز این مشکلات جلوگیری میکند.

درمان: درمان نشانگان مفصل فکی گیجگاهی بسیار متنوع است و نتایج رضایت بخش نیست. بسیاری از افرادی که مبتلا به این عارضه هستند به پزشکان و دندانپزشکان زیادی مراجعه کرده اند و هر کدام از آنها توصیه های متفاوتی ارائه نموده اند زیرا تجربیات آنها درباره موارد مفید و بیفایده در بیمارانشان متفاوت است.

از بین درمانهای انتخابی می توان از مسکنها (مثلاً دو قرص آسپیرین چهار بار در روز)، داروهای ضد التهابی (مثل ایبوپروفن)، داروهای ضد اضطراب، یک صفحه مخصوص گاز گرفتن برای ساییدگی دندانها، مشاوره روانپزشکی، روش های زیست بازتابی، تغییر در رژیم غذایی، و جراحی نام برد.

توصیه من این است که در صورت امکان از عمل جراحی خودداری کنید. بیش از ۸۰ درصد موارد نشانگان مفصل فکی گیجگاهی با اقدامات محافظه کارانه تسکین مییابند. گاهی عدم انطباق شدید دندان یا فک ممکن است عاملی باشد که می توان آن را با منظم کردن دندانهای نامرتب (ارتودنسی) و جراحی اصلاح کرد.

اگر شما یکی از مبتلایان بداقبال نشانگان مفصل فکی گیجگاهی هستید بهترین کار برای شروع اقدامات درمانی مراجعه به یک دندانپزشک خوب (محافظه کار) است. اگر جراحی توصیه شد در هر حال نظر پزشک دیگری را جویا شوید. این پزشک بهتر است یک متخصص مفصل فکی گیجگاهی در نزدیکترین دانشگاهی که دارای طرح های دندانپزشکی یا پزشکی است، باشد.

اقدامات متعددی وجود دارند که شما خود قادر به انجام آنها هستید. چون فشار روحی از علل معمول این عارضه است سعی کنید چند هفته وقت خود را در یک تفریحگاه آرام بگذرانید. اگر این اقدام غیرواقع بینانه است نقاط فشار اصلی را در زندگی خود مشخص کنید و آنها را برطرف سازید. ورزش منظم بهترین شیوه ایجاد آرامش است. اوقات بیشتری را صرف دوستان خود و فعالیتهای کم اضطراب کنید.

سعی کنید از عادات موجود در صورت خود آگاه شوید. اگر ناخن ها یا قسمت داخلی گونه های خود را میجوید سعی کنید این عادات را ترک کنید. در مورد عادات ساییدن دندانها و فشردن فکها به هم تأمل کنید و از آنها بپرهیزید. اگر بعد از بیدار شدن از خواب درد فک دارید، احتمالاً هنگام خواب دندانهای خود را به هم می سایید.

در مورد استفاده از صفحه مخصوص گاز گرفتن که باعث کاهش ساییدگی دندان می شود با دندانپزشک مشورت کنید. اگر هنگام غذا خوردن دچار درد می شوید، غذاهای نرم را امتحان کنید و غذای خود را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید. فک شما نیاز به استراحت دارد. در مورد روش های زیست بازتابی و استفاده از خواب مصنوعی از پزشک نظرخواهی کنید.

اگر درد بیش از چند روز ادامه یافت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. اگر سردرد، سرگیجه، وزوزگوش، چشم درد، یا تاری دید دارید به پزشک مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *